kožne

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?
Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože
Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?
Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Sončenje v nosečnosti – da ali ne?
To, da naj bo nosečnica s sončenjem previdna, ne pomeni, da sploh ne sme na plažo. Sončenje v nosečnosti je mogoče, če upoštevamo nekaj preprostih pravil. Preverite, kako se varno sončiti med nosečnostjo.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke
Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

Zakaj se med nosečnostjo pojavi srbečica po telesu?
Med nosečnostjo lahko pride tudi do številnih kožnih sprememb, med katere spada tudi srbečica. Občutek srbeče kože je lahko izjemno neprijeten in nadležen. Kako si lahko pomagate?

Razpokane in boleče bradavice – kako skrbeti zanje med dojenjem?
Najpogostejši vzrok za boleče bradavice pri dojenju je nepravilen prijem dojenčka med sesanjem.

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

6 načinov, kako biti telesno pozitivna mamica
Se ujamete med opazovanjem v ogledalu in nesrečnim pogledom: 'Kdaj sem pridobila takšno postavo?' Ob tem vas lahko opazujejo tudi vaši otroci in prevzemajo vzorce nezadovoljstva z lastnim telesom. A prav gotovo si ne želite, da bi med odraščanjem čutili enako do svojih teles, kar čutite same. Kako spremeniti vzorec in sprejeti svoje telo?

Za mame, ki nimajo veliko časa: v nekaj minutah do svežega videza
Ko ženske postanemo mame, se tako kot vse drugo spremeni tudi lepotna rutina, ki smo si jo privoščile pred otroki. Pomanjkanje časa, neprespanost in utrujenost pogosto zahtevajo nove prilagoditve. In zato smo za vas pripravili nekaj lepotnih trikov in nasvetov, kako do svežega videza v le nekaj minutah.

Kdaj in kako uvajati alergena živila v prehrano otroka?
Uvajanje goste hrane je mejnik, ki se ga starši prav posebej veselijo. A pri tem je treba biti previden, še posebej, ko gre za alergena živila.

Kaj se dogaja, če otroka pustite v pregretem avtu
Kadar otroka pri visokih zunanjih temperaturah pustite v avtu, obstaja velika verjetnost za hipertermijo ali vročinski udar. Gre za stanje, pri katerem lahko pride do hudih možganskih poškodb otroka in drugih notranjih organov. V nekaterih primerih lahko vročinski udar privede tudi do smrti.

Kako prepoznati in zdraviti koprivnico pri otroku?
Ima vaš otrok srbeče, rdeče izboklinice na koži? Lahko, da gre za koprivnico. Preverite simptome in znake bolezni ter kako poteka zdravljenje.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Svetujemo, kako izbrati pravo otroško posteljnino!
Otroci velik del dneva preživijo v postelji, zato je pomembno, da imajo kakovostno posteljnino. Na kaj paziti, ko kupujete otroško posteljnino?

5 preprostih načinov za zdravljenje škrlatinke pri otroku
Škrlatinka je pogosta kožna bolezen pri otrocih med 5. in 15. letom starosti. Preberite si pet preprostih načinov, kako lahko pri otroku pomagate ozdraviti škrlatinko.

Kapljice CBD za otroke – da ali ne?
Ko je otrok težko ali pa celo neozdravljivo bolan, se starši pogosto obrnejo tudi na alternativne metode zdravljenja, s katerimi skušajo olajšati že tako težko življenje svojih otrok. V zadnjih letih so še posebej priljubljene kapljice CBD, ki pa pri mnogih starših še vedno vzbujajo dvome.

Naravni pilingi, ki jih lahko pripravimo doma
Sijoča in mehka koža je vse, kar si želimo. Ker pa to zlahka dosežemo s pomočjo primerne nege obraza, smo za vas poiskali preverjene recepte naravnih domačih pilingov, ki jih lahko pripravite iz popolnoma nestrupenih sestavin ... pravzaprav jih lahko večino pojeste in jih že imate na dosegu roke v kuhinji! Pa poglejmo.

Kako zdraviti moluske ali mehkužke pri otroku?
Včasih se na koži dojenčka ali malčka pojavi bela pikica, ki spominja na bradavico. Marsikateri starš se ob pojavu zagnojene pikice prestraši, zato bomo tokrat pojasnili, kako ukrepati v primeru, če jo opazite. Gre namreč za molusko ali mehkužko, virusno okužbo, ki jo je potrebno primerno zdraviti.

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?
"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?
Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.