Bibaleze.si

komuniciranje

Vzgoja in vrtec
04. 02. 2025 05.00

Kako postaviti otroku meje brez škodljivih metod?

Postavljanje meja otrokom je ključnega pomena za njihovo rast in razvoj, vendar ne zahteva stroge kazni ali kričanja. Psihologinja pojasnjuje, kako lahko starši postavijo meje na spoštljiv in učinkovit način, brez uporabe škodljivih metod.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Porod
07. 11. 2024 03.30

5 stvari, ki jih potrebujete za v porodnišnico

Pri prvem porodu prav gotovo večina mamic s seboj v porodnišnico prinese potovalno torbo in vse možne pripomočke. Po prvi izkušnji pa spoznajo, da je pomembneje vzeti s seboj nekatere koristne stvari, med katerimi ne sme manjkati naslednjih pet.

Razvoj in odnosi
10. 10. 2024 04.15

Kako najstnika spodbujati k sprejemanju odgovornosti

Si želite najstnika, ki je nesamostojen in vedno druge krivi za vse, kar se mu slabega dogaja ali takšnega, ki je samozavesten in jasno stoji za svojimi dejanji ter odločitvami? Če želimo najstnika naučili odgovornosti, mu moramo najprej dati priložnosti, da postane odgovoren, kar vključuje tudi sprejemanje posledic, ko ni. V nadaljevanju preverite zakaj je pomembno, da najstnika spodbujamo h krepitvi odgovornosti in poiščite ideje v konkretnih smernicah.

Potek nosečnosti
18. 05. 2024 04.30

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti

Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Dojenček
26. 04. 2024 04.30

Skoraj polovica dvojčkov razvije svoj jezik za komunikacijo

Že ob enem otroku se staršem življenje obrne na glavo, kaj šele, ko v družino prideta dva. Preberite si nekaj zanimivih dejstev o dvojčkih.

Družina in odnosi
11. 08. 2023 09.36

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe

Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Intervju
05. 05. 2021 07.00

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica

"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

Nega in zdravje
29. 06. 2020 08.08

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo

Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Družina in odnosi
21. 04. 2020 08.17

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!

Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Malček
24. 09. 2018 08.10

Neisha razkriva, zakaj otroka vpisati v glasbeno šolo

Neža Buh, vsem znana kot Neisha, je že v zgodnjem otroštvu vstopila v svet glasbe. Prav zaradi te izkušnje in dejstva, da danes svoje znanje pevke, pianistke in skladateljice deli z otroki, smo jo povprašali, kdaj je čas za vpis v glasbeno šolo in kaj so prednosti le-te.

Malček
11. 07. 2018 08.08

Zato ne smete kričati na otroka!

Nikoli ne smete kričati na drugo osebo, kaj šele na otroka. To lahko negativno vpliva nanj in ga je lahko nenehno strah, kdaj boste 'izbruhnili'.

Družina in odnosi
15. 05. 2017 08.24

V Sloveniji je več kot pol milijona družin: 'Podpirati moramo različnost, ljubeče odnose in skrb za otroke'

Z Mednarodnim dnevom družin se začenja vseslovenska akcija Za družine brezplačno, v sklopu katere številni muzeji in druge institucije družinam omogočajo prost vstop. Poudarek letošnjega dneva družin je namenjen spodbujanju predšolskega izobraževanja. V zadnjih desetih letih se je število slovenskih otrok, vključenih v vrtce, povečalo skoraj za polovico.

Najstniki
19. 04. 2017 08.16

Novodobna tehnologija prinaša tudi prednosti

Čeprav si starši želijo, da se njihovi otroci čim več igrajo na svežem zraku in svobodno tekajo, morajo iti v korak s časom in jim dovoliti, da se seznanijo z novodobno tehnologijo. Vse več raziskav potrjuje, da prinašajo tudi prednosti, saj se otrok recimo na mobilnem telefonu nevede med poslušanjem in branjem na zabaven način tudi uči.

Novice
04. 03. 2015 15.31

Obetajo se boljši časi za slovenske očke

Sloveniji se s projektom Očetje in delodajalci v akciji obeta identifikacija potreb in ovir ter vzpostavitev rešitev za boljše usklajevanje delovnega in družinskega življenja očetov, so na današnji predstavitvi v Ljubljani pojasnili pobudniki. Projekt je sofinanciran iz norveškega finančnega mehanizma 2009-2014.

Mobilno
24. 06. 2014 08.33

To morate naučiti otroke!

Vaš otrok je vstopil v svet telefonije in sedaj je pravi čas, da se spogleda z bontonom , ki je prav tako pomemben pri klicanju z mobilnim telefonom. Vljudno vedenje pri komunikaciji, ko ne vidi sogovornika, ni stvar preteklosti, ampak del vsakdana.

Mobilno
19. 06. 2014 07.52

Osmih pravil se ne krši!

Odločili ste se, da je čas, da otroku kupite mobilni telefon. Kot starši mu morate zaupati osem pravil, ki se jih mora vedno držati. Mobilni telefon omogoča zabavo, ampak zahteva tudi preudarno, odgovorno in skrbno ravnanje.

Mobilno
13. 06. 2014 10.52

Kdaj je čas za prvi mobilni telefon?

Kdaj boste kupili otroku prvi mobilni telefon ni odvisno od njegove starosti, temveč od tega, če za to obstaja realna potreba. Ne smete podleči izsiljevanju: ''Vsi sošolci ga že imajo!'', temveč mu ga morate omogočiti zato, ker ga res potrebuje. Ko končno vstopi v svet mobilne telefonije, pa ga morate naučiti, kako ga pametno uporabljati oz. o tem, da mora sedaj pokazati še kanček več odgovornosti.

Mali koraki
03. 11. 2014 12.55

Katere igrače so koristne za otrokov razvoj?

Igra koristi otrokovemu razvoju, saj z njo odkriva svet okrog sebe, nauči se komunicirati, gibati, spodbuja domišljijo … Pri tem so pomembne tudi igrače, ki pa morajo biti primerne otrokovi starosti.

Malček
19. 06. 2014 14.02

Zakaj nikakor ne smete kričati na otroke?

Nihče ne mara, da na njega nekdo kriči, prav tako ne otroci. In tega se morajo starši zavedati! Nenehno kričanje na njih ima lahko resne posledice. Otrok je lahko vedno zmeden, živi v strahu, lahko pa se zaradi tega zateče k laganju in prikrivanju.

Problematični najstnik
11. 07. 2012 12.37

Opijanje slovenskih najstnikov je nad povprečjem!

Analiza trendov v okviru raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC) je pokazala, da narašča delež 15-letnic, ki so bile v življenju vsaj dvakrat opite, in delež mladostnikov, ki so prvič pili alkoholne pijače pri starosti 13 let ali manj, so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja RS.

Nosečnost
05. 09. 2011 08.11

Najlepši zvok v nosečnosti

Še nerojenega otroka lahko vsak trenutek poslušate tudi doma. S posebno napravo lahko njegovo premikanje in utrip srčka spremljate že od 12. tedna nosečnosti pa vse do poroda.

Malček
08. 11. 2010 12.13

Igralna terapija tudi pri nas

Igralna terapevtka in psihologinja Petra Škof je v Novem mestu odprla Center za igralno terapijo, kjer pomaga otrokom s čustvenimi in vedenjskimi težavami.

Družina in odnosi
21. 02. 2010 18.00

JERCA LEGAN CVIKL: Ruben je moj angelček!

Jerca Legan se je v življenju spopadla s številnimi profesionalnimi in zasebnimi izzivi. Njen zadnji je bil, ko je le deset dni pred rojstvom sina Rubna uspešno doktorirala iz filozofije vizualne kulture.

Družina in odnosi
22. 12. 2009 12.42

Facebook razdira družine?

Za mnoge pare je komuniciranje s prijatelji in znanci po spletnem portalu Facebook povsem neškodljiv način druženja. Žal pa se jih mora tudi veliko na neprijeten način seznanti s temno stranjo spletne skušnjave …

Družina in odnosi
14. 10. 2009 12.23

Društvo Solzice

Društvo Solzice pomaga staršem, družinam, prijateljem in vsem, ki se srečajo s smrtjo otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. Nastalo je iz bolečine in potrebe žalujočih staršev.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863