Bibaleze.si

koncentracije

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Nosečnost
24. 03. 2025 16.09

Kdaj in kako narediti nosečniški test?

Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Dojenček
20. 02. 2025 05.00

Kaj otrokom pomaga pri boljšem spancu?

Kvaliteten spanec je izjemno pomemben za rast in razvoj otroka. Motnje spanja pa so v otroštvu precej pogosta težava, saj se pojavljajo pri približno četrtini otrok. S čim jim lahko pomagate, da bodo bolje spali?

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Nosečnost
08. 11. 2024 03.00

6 stvari, zaradi katerih je nosečnost lepa

Nosečnost je izjemno stanje, v katerem ženska doživlja velike spremembe. Kljub občasnim jutranjim slabostim, povečanju telesne teže in morebitnim bolečinam v hrbtu so nosečnice v obdobju pričakovanja priča čudovitim stvarem, ki jih naredijo še lepše kot sicer. Predstavljamo vam 6 sprememb, ki jih lahko opazite, če ste noseče, in ki se jih lahko veselite, če ta korak šele načrtujete.

Očkov kotiček
28. 10. 2024 05.00

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Vzgoja in vrtec
01. 10. 2024 01.00

Naučite svoje malčke, kako nadzorovati svoja čustva

Otroci imajo pogosto veliko energije in čustev, ki jih ne znajo pravilno izraziti, meditacija pa jim lahko pomaga razviti zavedanje lastnih občutkov, izboljšati koncentracijo in najti notranji mir.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Očkov kotiček
24. 06. 2024 05.00

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'

V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Nosečnost
02. 06. 2024 04.30

Kako se znebiti jutranjih slabosti na naraven način?

Obdobje, ko v vašem telesu nastaja popolnoma novo življenje, zna terjati tudi svoj davek. Pojavi se lahko cel kup nosečniških simptomov, med katerimi so eni bolj, drugi manj prijetni. Med slednje spada tudi nosečniška slabost, ki pa se kljub poimenovanju 'jutranja slabost' lahko pojavi v katerem koli delu dneva. Kako si lahko pomagate na naraven način? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Dojenček
29. 05. 2024 10.15

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Očkov kotiček
28. 05. 2024 03.45

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti

Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Zdrava nosečnica
14. 03. 2024 05.00

Zato pomanjkanje železa bolj ogroža zdravje žensk kot moških

Mnoge ženske ne dobijo dovolj železa s svojo prehrano. Preberite, zakaj je zdravje žensk odvisno od rednega uživanja živil, bogatih z železom.

Novice
29. 02. 2024 04.45

Foto: Tako se med porodom premaknejo kosti

Zaradi visoke koncentracije progesterona in relaksina v nosečnosti se fiziološko zmehčajo ligamenti v medenici in s tem naravno pripravijo porodni kanal na porod. Ob tem postane mobilna tudi trtica, kar pa so strokovnjaki prikazali na fotografiji, ki je v hipu postala viralna.

Šola in splet
20. 10. 2023 05.00

Nagradna igra: Osvoji sestavljanko priljubljene otroške serije

Sestavljanke navdušujejo otroke z različnimi oblikami, barvami in liki. Ne le, da se otroci med sestavljanjem sestavljank nadvse zabavajo, hkrati usvajajo številne veščine, med katerimi so tudi takšne, ki jim bodo pomagale pri šolskem uspehu. Sodelujte v naši nagradni igri in zadenite super sestavljanko priljubljene otroške serije Gabijina mačja hišica. Prijavnico najdete na dnu članka.

5KA
10. 09. 2023 05.00

5 pravil za motivacijo otroka pri pridobivanju pozitivnih ocen

Vsi starši bi si zagotovo želeli, da bi njihovi otroci v šoli blesteli in pridobivali odlične ocene. Vendar pa je nekaj najbolj normalnega, da otrok kdaj domov pride z negativno oceno, kar je lahko posledica različnih dejavnikov. Na nas je, da ugotovimo, kje se je zataknilo in kako rešiti nastalo situacijo. Predvsem pa, da s pogovorom motiviramo otroka k reševanju težave.

Novice
21. 08. 2023 05.00

Kako poskrbeti, da bo vrnitev v šolo čim manj stresna

Novo šolsko leto običajno prinese spremembe za vso družino. Nekateri ga brezskrbno pričakujejo, medtem ko so drugi otroci in njihovi starši ob misli na nove šolske začetke, preizkušnje in obveznosti nekoliko bolj tesnobni. Da bo vaš nadobudnež septembra sproščeno obrnil nov šolski list, preberite nekaj koristnih nasvetov za prijetnejši začetek šolskega leta, ki jih je pripravil spletni ponudnik Shoppster.

Razvoj otroka
27. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?

Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Nosečnost
24. 07. 2023 05.00

Nosečnostno sladkorno bolezen ima kar ena od sedmih nosečnic

V obdobju nosečnosti se lahko pojavi nosečnostna sladkorna bolezen, ki ima negativen vpliv na še nerojenega otroka, zato je pomembno, da vemo kaj več o tej pogosti bolezni, ki jo lahko ugotovimo šele z določitvijo koncentracije glukoze v krvi.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Ideje za prosti čas
09. 07. 2023 05.00

Ideje za igre z malčki na plaži

Prav gotovo vsako leto vsi komaj čakamo letni dopust, ko se lahko z družino odpravimo na lepše in nekaj dni brezskrbno uživamo v družbi drug drugega. Aktivno preživljanje dopusta, smeh, igra in družba najbližjih so tisto, kar nas vse osrečuje. Še posebej otroke. Naredite letošnje poletne počitnice nepozabne.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Razvoj in odnosi
05. 12. 2022 05.00

To so znaki zapoznelega spolnega dozorevanja pri otroku

Najstniku je treba v obdobju spolnega dozorevanja dati dovoljenje, da se lahko zgolj opazuje v svojih čustvih, mislih in telesnih odzivih. Treba mu je dati tudi vedeti, da mu ni treba prehitro eksperimentirati s spolnostjo, da bi se preizkusil. Čudovito je, če ima najstnik občutek, da lahko starše vpraša kar koli in mu bodo brez prikrivanja odgovorili.

Novice
11. 11. 2022 08.00

Kapljice CBD za otroke – da ali ne?

Ko je otrok težko ali pa celo neozdravljivo bolan, se starši pogosto obrnejo tudi na alternativne metode zdravljenja, s katerimi skušajo olajšati že tako težko življenje svojih otrok. V zadnjih letih so še posebej priljubljene kapljice CBD, ki pa pri mnogih starših še vedno vzbujajo dvome.

Zdrav otrok
27. 10. 2022 05.00

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave

Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Zanositev
23. 10. 2022 05.00

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Vzgoja in vrtec
20. 08. 2022 05.00

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'

Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
29. 06. 2022 08.23

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?

"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863