Bibaleze.si

konflikt

Horoskop
21. 01. 2025 05.00

Horoskop in vaša tašča: Katero znamenje vam lahko povzroči težave?

Tašča je lahko resnično kot druga mama, ki vam vedno nudi podporo, ljubezen in spoštovanje, vendar pa je lahko tudi prava nočna mora, ki se bo trudila na vsak način, da vam zaplete življenje in uniči vaš zakon. Ne morete vnaprej vedeti, kakšna bo vaša tašča, vendar pa vam zvezde ponujajo nekaj vpogleda v to, kaj lahko pričakujete od nje glede na njeno znamenje.

Partnerski odnosi
17. 01. 2025 05.00

Poglejte, zakaj s soprogo ni spregovoril celih 20 let

Ključ do dolgega in uspešnega zakona je tema, o kateri se veliko razpravlja. Čeprav dobra komunikacija običajno velja za enega od ključev uspeha, pa je japonskemu paru uspelo ostati poročena kar 20 let, brez da bi mož spregovoril z ženo. Razlog za njun tih zakon pa je še bolj presenetljiv.

Očkov kotiček
10. 01. 2025 05.00

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom

Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Partnerski odnosi
14. 12. 2024 04.50

5 slogov reševanja sporov v partnerskem odnosu

Tekmovanje, izogibanje, sodelovanje, prilagajanje in sklepanje kompromisov je po Thomasu Kilmannu pet slogov reševanja konfliktnih situacij. Čeprav je lahko vsak primeren za specifično situacijo, je v splošnem najbolj konstruktiven in zdrav za odnose prav slog sodelovanja, saj poudarja timsko usmerjen pristop k iskanju rešitve, ki zadovolji oba partnerja. V nadaljevanju preverite, kateri slog je vaš in kako vpliva na vaše odnose.

Blog
13. 11. 2024 04.00

Sem mama in sem 'boomerka'

Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Najstniki
01. 11. 2024 05.00

Težave v službi kot posledica vzgojnega stila staršev

Zanimivo je, da odraslim, ki se zavedajo pomena starševske ljubezni in naklonjenosti ter so karierno in finančno uspešni, ekonomsko stanje ni več tako pomembno, ampak skrbijo za čustva svojih otrok.

Vzgoja in vrtec
23. 10. 2024 04.00

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino

Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Partnerski odnosi
09. 10. 2024 01.00

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?

Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Družina in odnosi
16. 07. 2024 05.00

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Razvoj in odnosi
22. 01. 2024 01.15

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi

Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Partnerski odnosi
27. 11. 2023 05.00

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'

''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Vzgoja in vrtec
07. 09. 2023 05.00

Specialna pedagoginja svetuje, kaj storiti, ko se vaši otroci kregajo

Dr. Siggie Cohen, učiteljica, specialna pedagoginja in mati treh sinov, predlaga tri trike, ki bodo pomagali staršem prebroditi konfliktne situacije med sorojenci.

Vzgoja in vrtec
25. 07. 2023 15.23

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda

Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Družina in odnosi
24. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi dobre odnose v mešani družini?

Mešane družine so v današnji družbi vse bolj pogoste. Nastanejo, ko se starši z otroki iz prejšnjih zvez združijo in ustvarijo novo, ljubeče gospodinjstvo. Preberite bistvene nasvete o tem, kako skrbeti za dobre odnose, spodbujati učinkovito komunikacijo in usklajevanje v mešani družini.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Družina in odnosi
29. 04. 2023 05.00

Ko je otrok razpet med dvema ognjema

V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Vzgoja in vrtec
05. 04. 2023 05.00

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami

Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Za mami
09. 02. 2023 07.38

Perfekcionistična mama bo storila vse, da bo videti popolna

Družinski terapevt in klinični psiholog dr. Stephan Poulter se je skozi svojo prakso srečeval z različnimi družinami in vzorci staršev. Na podlagi raziskovanj je matere razdelil v 5 najpogostejših tipov, in sicer: perfekcionistične, nepredvidljive, popolne, prijateljske in egocentrične matere. V kateri pa se vi najbolj prepoznate?

Blog
05. 09. 2022 08.53

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'

Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Vzgoja in vrtec
17. 07. 2022 04.15

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom

Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Nosečnost
03. 04. 2022 04.45

Seznam stvari, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati

Današnji svet se nagiba k temu, da mora vedno in povsod izraziti mnenje o vsem. Posledično nosečnice zaradi vseh predlogov, nasvetov in mnenj okolice vedno skrbi, če ravnajo prav. Zato smo pripravili seznam reči, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati nikomur, niti razlagati, zakaj to počnete.

Družina in odnosi
30. 12. 2021 10.22

Katere meje naj ne bi prestopila mačeha in očim?

Včasih se zgodi, da eden od staršev - oče ali mama, zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine. Koliko se očim ali mačeha sploh lahko vključujeta v vzgojo otrok, ki jim nista biološka starša? In katerih mej naj ne bi presegala? Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov, ki se dotikajo teh na trenutke precej zapletenih družinskih odnosov.

Družina in odnosi
12. 11. 2021 16.36

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?

Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Partnerski odnosi
30. 07. 2021 14.19

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'

Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Partnerski odnosi
12. 03. 2021 14.50

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev

Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

Družina in odnosi
07. 01. 2021 07.51

'V meni je del moje mame in v tebi je delček mene'

Prav gotovo ste neštetokrat slišali opazko: Ista si kot tvoja mama! Morda je bil to za vas kompliment ali pa ste ta stavek dojeli kot kritiko. Prav gotovo pa se v njem skriva delček resnice. V vas je namreč del vaše matere in v vaši hčeri delček vas.

Vzgoja in vrtec
01. 12. 2020 07.49

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove

Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Partnerski odnosi
26. 08. 2020 08.25

Varanje: se mora zgoditi seks ali je dovolj že poljubljanje?

Zadnja raziskava je pokazala, da znajo skoraj vse ženske, ki prevarajo svojega partnerja, to tudi 'uspešno' prikriti, medtem ko so moški pri tem bolj 'pazljivi'. O varanju smo se pogovarjali s strokovnjakinjo dr. Veroniko Seles.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855