koristen

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Valentinovo brez stresa: preprosti nasveti za novopečene starše
Ko postanemo starši, to prinese številne izzive – neprespane noči, skrbi in manj časa za romantiko. Valentinovo je tako lahko lepa priložnost, da se spomnite, zakaj ste se zaljubili, in skupaj praznujete svojo ljubezen. Tukaj je nekaj nasvetov, kako ohraniti iskro v ljubezenskem odnosu, kljub starševskim odgovornostim.

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Ko nič ne pomaga: Nasveti za starše, katerih otroci so neutolažljivi
Vsak starš ve, da pridejo dnevi, ko so otroci neutolažljivi, razdraženi in vznemirjeni. Vsak starš tudi najprej pomisli na osnovne otrokove potrebe in poskuša otroka pomiriti tako, da mu ponudi hrano, spanec ali sveža oblačila. Kaj pa, ko nič od tega ne pomaga?

Je dojenje res učinkovita kontracepcija?
V Sloveniji kar dva odstotka žensk zanosita v šestih mesecih po predhodnem rojstvu. Mnogi pari pa se ob tem še vedno sprašujejo, ali je dojenje učinkovita kontracepcija in kako deluje na ovulacijo.

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?
Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Kaj morate vedeti o dojenju z majhnimi prsmi
Da, osebe z majhnimi prsmi lahko uspešno dojijo in ne, velikost dojke ne vpliva na količino materinega mleka.

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Zato bi nosečnice morale jesti fige
Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Tega nikoli ne recite osebi, ki se bori z neplodnostjo
Težave z zanositvijo so lahko zelo boleče in čustveno naporne. Kljub dobrim namenom lahko napačni nasveti ali nepremišljene pripombe še dodatno povečajo breme osebe, ki se bori z neplodnostjo. Pomembno je razumeti, katere izjave lahko povzročijo bolečino in kako se ustrezno odzvati, da bi ponudili pravo podporo.

Zakaj je počitniško delo koristno?
Mnenja o počitniškem delu so različna. Nekateri starši zagovarjajo brezskrbne počitnice, ki otroku omogočijo počitek in prostočasne aktivnosti, drugi pa so privrženci privzgajanja delovnih navad. V tem primeru je odlična izbira počitniško delo.

Pomemben stavek, ki se otrokom pomaga soočiti z jezo
Mama je delila pomembno besedno zvezo, ki lahko otrokom pomaga predelati jezo. Njen nasvet je postal viralen, ker je to orodje lahko enako koristno za odrasle kot za otroke.

Katera temperatura vode je primerna za kopanje otrok?
Kopanje z dojenčkom ali majhnim otrokom je lahko čudovita izkušnja, vendar je za njihovo dobro počutje ključnega pomena zagotoviti, da ima voda varno in udobno temperaturo. Kakšna je primerna temperatura vode za kopanje otrok?

Dr. Rajović pojasnjuje, kako prepoznati posebno nadarjenega otroka
"Če vidite, da mu nekaj ni všeč, ga ne silite!" opozarja dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije. Hkrati pojasnjuje, kako lahko starši prepoznamo, da je otrok posebno nadarjen na določenem področju. Več pa v spodnjih vrsticah.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Odlični prigrizki za potovanja z avtomobilom (in kako jih pripraviti)
Ne glede na to, ali se odpravljate na daljši izlet ali kratko pot, so prigrizki bistveni del vsakega potovanja, se strinjate? Za vas smo zato pripravili nekaj idej za prigrizke, ki ne zahtevajo veliko denarja, a vam bodo olajšali potovanje z otroki.

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Judit Polgar: Naučite otroke igrati šah in naučili jih boste, kako uspeti
Šah je nadvse koristen in podobno kot pri fizičnem športu, zanj potrebujemo trening, ki je v prvi vrsti namenjen možganom in njihovi formi. In prav zato je odličen tudi za razvoj otroka, ki lahko že v svojem najzgodnejšem obdobju osvoji miselne procese, ki mu bodo zagotovo še zelo prišli prav v življenju. Ali kot pravi Judit Polgar, ki velja za najboljšo šahistko vseh časov: "Naučite otroke igrati šah in naučili jih boste, kako uspeti."

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!
O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani
V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Mama svetuje, kako podpreti prijateljico, ki je imela spontani splav
Nekaj izjemno močnega je v tem, ko se prijatelji pojavijo ob pravem času na pravem mestu. Takrat, ko jih najbolj potrebujete.

Življenje s trojčicami - ena velika sreča in radost
V ljubljanski porodnišnici so se nedolgo nazaj razveselili četverčkov, kar se ne zgodi pogosto, saj je možnost za to izjemno majhna, približno en primer na 500 tisoč porodov. A redki so tudi enojajčni trojčki oziroma trojčice, kot v primeru iz leta 2014, ko so na svet prijokale tri zdrave punčke, Vita, Ela in Zala. In če vas je od nekdaj zanimalo, kako je imeti trojčke, boste več o tem lahko izvedeli v nadaljevanju.

Podučite otroka, kaj naj stori, če se izgubi
Ste se že pogovarjali s svojim otrokom o tem, kaj naj stori, če se slučajno kje izgubi in ostane sam? Izklopite paniko in vključite razum – z otrokom se dogovorite za varen načrt, ki mu bo v takšnih primerih pomagal. Kako? Preverite.

Najpogostejša napaka, zaradi katere so otroci pogosto bolni
Prihaja jesen in z njo lahko tudi lepi sončni dnevi, ki bodo kot nalašč namenjeni izletom in novim družinskim dogodivščinam. A žal ta letni čas prinese tudi številne bolezni, med katerimi so najpogostejši prehladi. Otroci hitro zbolijo, saj se v vrtcih in šolah v stiku s sovrstniki kaj hitro česa nalezejo. Naj vam nenehni prehladi in druge bolezni ne preprečijo jesenskega družinskega izleta, zato poskrbite za preventivo in že zdaj začnite krepiti imunski sistem otroka.

Na kaj je treba biti pozoren pri teku v nosečnosti?
Veliko aktivnih bodočih mamic si želi s tekom nadaljevati tudi v času nosečnosti, a imajo pomisleke. Je tek v nosečnosti in po porodu varna odločitev? O tem smo se pogovarjali z Jasmino Kozina Praprotnik, kulturologinjo in antropologinjo, strokovno delavko v športu, pisateljico, strastno tekačico ter mamo štirih otrok.

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Živila, ki bi jih morali uživati v nosečnosti
Pravilna prehrana v obdobju nosečnosti je temelj za zdravje bodoče matere in otroka. Z uravnoteženo prehrano boste v času nosečnosti ostali zdravi, svojemu otroku pa boste na ta način nudili vsa hranila, ki jih potrebuje za razvoj.

Ideje za izlete z vozičkom
Le kdo še ni slišal za vse bolj priljubljeno “vozičkanje”? Gre za odlično rekreacijo vseh novopečenih staršev – sprehod z vozičkom. Ni ga lepšega kot sprehod po svežem zraku, ki dobro dene tako staršem kot tudi dojenčku v vozičku, pa naj bo to sprehod po mestu, parku ali po gozdnih sprehajalnih poteh.

Takrat naj otrok dobi telefon
V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.