krije

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?
Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega
Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Načrtovanje stroškov pred prihodom otroka
Sprejeti starševsko vlogo pomeni tudi sprejeti določeno mero odgovornosti. Pripravite se na otroka, na prihajajoče stroške in pravočasno načrtujte družinski proračun.

Ali naj stari starši finančno sodelujejo pri organizaciji krsta?
Krst otroka je prvi in najpomembnejši zakrament, saj z njim otrok začenja novo življenje kot božji otrok. S krstom se otroku izbrišejo vsi grehi, vključno z izvirnim grehom, hkrati pa je to prvi korak k veri. Kako pa bi morala potekati finančna organizacija svetega krsta?

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Kako prepoznati otrokov talent?
Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Lepotni posegi po porodu: kdaj, zakaj in kaj?
Mamice se po rojstvu otroka ne soočajo samo z novimi izzivi materinstva, ampak lahko sčasoma tudi z željo po povrnitvi predporodne postave in izboljšanju samopodobe. Nekatere se odločijo za lepotno operacijo in na pomembna vprašanja o estetskih posegih za povrnitev predporodne postave je odgovarjal priznani estetski kirurg Andrej Testen.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Kako je pri nas z zamrznitvijo jajčnih celic?
V Sloveniji lahko po zakonodaji jajčne celice zamrznejo zgolj ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni in zdravljenja s kemoterapijo ali radiologijo postale neplodne. Ali pa ženske, ki so že v postopku umetne oploditve. Zamrzovanja jajčec zaradi osebne volje zakon za zdaj ne dovoljuje.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Najboljši in najhitrejši rezultati ortodontije so vidni pri otrocih
Ste vedeli, da je ortodont za otroke ena od najpogosteje iskanih oziroma zaželenih oblik ortodontije pri nas? Seveda to ni nič presenetljivega, saj se najhitrejši in najboljši rezultati na tem področju zdravljenja zob pokažejo ravno pri otrocih. Cilj takšnega zdravljenja je torej z namestitvijo primernega zobnega aparata doseči pravilno oblikovano in skladno delujoče zobovje. Prav tako se ustvarijo optimalni pogoji za pravilen razvoj čeljusti.

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Vsi otroci v sebi skrivajo potenciale, a vsak ga lahko kaže na različnem področju, lahko v umetnosti, športu, znanosti ali na primer na učnem področju. Predstavljamo temeljne načine, kako otroka ustrezno spodbujati, da razvije svoj talent.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Moški se redko odločajo za vazektomijo
V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

Katja Gaspari Leben: 'Vsak mesec, ko sem dobila menstruacijo, sem se zaradi razočaranja zjokala v kopalnici'
Otroški smeh, tekanje po hiši, popacana majica in nešteto drugih lumparij, to je skoraj vsakdan družin, ki imajo otroke in o katerih začnemo prej ali slej razmišljati tudi sami. In danes razmišljamo zelo dolgo, saj odločitev za otroka vse bolj odlagamo, kar je lahko tudi eden od vzrokov za vse več težav z neplodnostjo. Neplodnost lahko prinaša velike čustvene stiske, pravi Katja Gaspari Leben, ki odkrito govori o svoji izkušnji in številnih izzivih, ki sta jih z možem imela, ker nista mogla zanositi. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Super nasveti, kako potovati, ko ste noseče
Ko tema pogovorov nanese na potovanja v nosečnosti, so mnenja precej deljena. Nekatere ženske zagovarjajo, da to ranljivo obdobje zares ni pravi čas za potovanja, saj je po njihovem mnenju bodoča mamica takrat mnogo bolj izpostavljena različnim tveganjem. Druge pa so prepričane, da je ravno nosečnost idealen čas za še zadnje potovanje v dvoje, preden se pridruži nov član družine. Kaj pa mislite vi?

Kaj storiti, če se otrok rodi s štrlečimi ušesi?
Statistično ima okoli 5 % otrok štrleči uhelj ali oba uhlja. Uhelj se razvije iz šestih gričkov/izboklin v 6. tednu zarodka. Nekateri priporočajo, da bi moral otrok s štrlečimi ušesi nenehno nositi trak ali kapo, dojenčkom lepijo ušesa z lepilnimi trakovi, obstaja tudi način, ki ga prakticirajo predvsem v Aziji, kjer otroku povijejo glavo na področju okoli ušes …

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Vse za šolarje: koledar počitnic, urnik, nasveti
Gremo nazaj v šole, juhuhu! Poletne počitnice se zaključujejo, verjamemo, da ste jih preživeli lepo. Kako pa bo s šolskimi počitnicami v prihajajočem šolskem letu 2020/2021? Kdaj so dela prosti dnevi, ki jih boste lahko izkoristili za najboljša družinska doživetja? WIZ zavarovanje je za vas pripravil enostaven pregled, ki vam bo olajšal načrtovanje družinskih aktivnosti. Ne pozabite pa urediti še nujnega šolskega nezgodnega zavarovanja, ki vam olajša zdravljenje, če se otrok poškoduje.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Tudi to je posledica koronavirusa: nezaželene nosečnosti in splav na domu
Po izbruhu novega koronavirusa je omejeno delovanje ginekološko-reproduktivnih storitev po celem svetu. V Angliji lahko ženske kar na domu s tabletkami prekinejo zgodnjo nosečnost, v dobrodelni organizaciji opozarjajo na tveganja, če bi se ženske same doma zatekale k splavom. V Sloveniji spada obravnava žensk, ki želijo umetno prekiniti nosečnost, med nujna stanja, zato imajo zagotovljeno zdravniško pomoč.

Staršu bo ob otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!
Preverite, če vam pripada nega otroka, če je eden od staršev že doma na bolniški, ali če je mamica na porodniški. Pa tudi, koliko nege pripada, če je doma z bolnim otrokom očka, mamica pa je na skrajšanem delovnem času. In še – končno se obetajo zakonodajne spremembe, ko bo staršu ob bolnem otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!

Vse to se odvija v reški porodnišnici
Mnogi se poleti odpravijo na dopust na Reko, tretje največje mesto na Hrvaškem, ki leži ob Kvarnerskem zalivu, na severni obali Jadranskega morja. Toda mi smo se tja podali z drugačno misijo. Na stežaj smo odprli vrata reške porodnišnice in se pozanimali, koliko otrok se rodi letno, za kakšne načine poroda se odločajo nosečnice, ali se lahko samostojno odločijo za carski rez, koliko časa ostanejo v porodnišnici ipd. Naleteli smo na prijazen odziv strokovnjakov s Klinike za ginekologijo in porodničarstvo Kliničnega bolnišničnega centra Reka.

Na področju cepljenja z novim letom spremembe tudi za najmlajše
Ena od mamic je na družbenih omrežjih zapisala, da se po novem letu menja cepivo za dojenčke. Tako naj bi bili ob prvem cepljenju v mešanici cepiva tudi cepivo proti HPV. Preverite, ali navedeno drži!

Avstrija: vse o nosečnosti, porodu, materinskem in starševskem dopustu
Dodatno sladkajo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje za svoje otroke, skuhajo sirup proti kašlju kar doma, namesto da bi šle v lekarno, in zelo zelo so razočarane, če njihov otrok ne zna plesati valčka.

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi
"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.