krizni

Kako krizne razmere spremenijo rutino otrok?
Poletje 2023 je Slovenijo postavilo pred nove izzive. V kriznih intervencijah vedno znova dokazujemo, da smo skupnost, ki si pomaga, skrbi drug za drugega in premaguje težke razmere. Kot vedno v življenju je okrevanje po kriznih razmerah dolgotrajnejše kot uničujoča poplava, ki v kratkem času pusti sled premoženjske škode.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

'Če bo treba, se bom za otroka plazila po vseh štirih'
Na svetu skorajda ni matere, ki za svojega otroka ne bi bila pripravljena storiti vse, še toliko bolj pa to morda velja za tiste, ki same varnega in mirnega otroštva niso poznale. Tako je bilo tudi pri Jožici Rajh, 30-letni Štajerki, ki bo svojo žalostno življenjsko zgodbo delila v jutrišnji novi epizodi priljubljene oddaje Delovna akcija. Ta vas bo na POP TV z novimi zgodbami razveseljevala (in tudi ganila) vsako nedeljo ob 20.00.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Pomagajmo zgraditi za njih varno Zatekalnico
Po raziskavah naj bi bil v Sloveniji spolno zlorabljen vsak peti otrok, kar pomeni, da ga srečujete na stopnišču, pa ne veste, kaj se dogaja pri njem doma, kar pomeni, da je lahko to sošolka ali sošolec vašega sina, pa ne veste, kakšne travme doživlja mogoče vsak dan ... Takšnih otrok je veliko preveč in prav je, da jim odrasli ponudimo roko pomoči. Nina Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, je že leta na njihovi strani in jim je pripravljena prisluhniti in jih popeljati ven iz temnega tunela, stran od zlobe in zlorab tako psihično kot tudi fizično.

Ko bivanje doma postane nevzdržno ...
Krizni centri za mladostnike in otroke v Sloveniji služijo svojemu namenu in so nam lahko v ponos, menita vodja kriznega centra za mlade v Ljubljani Perica Radonjić in vodja grosupeljskega centra Palčica Manuela Ham. Radonjić opozarja na potrebo po več kadra in po sistemskih rešitvah za tri skupine, med drugim za nasilne mladostnike.

Monika spregovorila, kako je biti rejnica
Na Centru za socialno delo Nova Gorica si želijo več rejniških družin. Trenutno je v reji osem otrok, od tega so trije nameščeni pri rejnikih izven njihovega območja. Menijo, da je rejništvo na tem območju še dokaj nepoznano, zato tudi ni večjega zanimanja zanj, so na današnji novinarski konferenci povedali predstavniki centra.

Krizni center za mlade že 20 let v Ljubljani!
Krizni center za mlade Ljubljana, ki je do zdaj deloval v najemniških prostorih na Ravbarjevi, bo odslej v lastnih prostorih na Podmilščakovi ulici. V njem je deset postelj, uredili pa so tudi sobo za mladostnike z gibalnimi ovirami, so povedali ob odprtju.

Radovljica: Ko je stiska prehuda …
Radovljiški krizni center za mlade Kresnička letos praznuje desetletnico delovanja. Velja za enega najboljših v državi, v desetih letih pa je sprejel že 436 otrok in mlajših polnoletnih oseb. Ob svojem jubileju je center danes v Lescah pripravil posebno celodnevno praznovanje in dan odprtih vrat.

10 nasvetov, kako bo otrok uspešen pri učenju
Zavedati se morate, da se otrok uči zase, ne za vas. In to mora uvideti tudi vaš šolarček. Domače naloge, prepisovanje, branje za bralno značko in podobno so njegove obveznosti in ne vaše. Preberite si, kako lahko otrok spozna, da sta šola in učenje njegova odgovornost. Kakšna je vloga staršev pri tem?

'Dokažimo, da skupaj zmoremo!'
"Dokažimo, da skupaj zmoremo vse in polepšajmo december tistim, ki si ga ne morejo!" Takšno sporočilo nosi projekt Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, kjer organizirajo največjo dobrodelno ulično razstavo rut na svetu!

Društvo Ključ v boju proti trgovini z ljudmi
Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Le-ta je država izvora, prehoda ter tudi ciljna za mnoge žrtve trgovine z ljudmi, posameznike, ki so nasedli besedam o lepši prihodnosti in so potem v njej ali tujini izkoriščani. Društvo Ključ s preventivnimi akcijami ozavešča mlade, saj jih želijo seznaniti o vseh pasteh trgovine z ljudmi. Pogovarjali smo se z Mojco Kunaver, vodjo preventivnih programov društva Ključ.

TOM telefon – na pomoč!
Stari znanec slovenskih otrok in mladostnikov TOM telefon je postal tudi uradna telefonska linija za pomoč pri težavah na spletu Centra za varnejši internet. V primeru vprašanj lahko otroci, mladi in njihovi starši anonimno pokličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111.

Kaj naj stori otrok, če je žrtev nasilja?
Na koga se lahko obrne otrok, ko je žrtev ali psihičnega ali fizičnega ali spolnega nasilja? Komu lahko zaupa? Koga naj pokliče? Kaj vse je nasilno vedenje in ravnanje? Vse to morate povedati otroku, še preden pride do takšne situacije.

RESNIČNA ZGODBA : Zapuščena deklica
V Sloveniji imamo hišo zavetja za otroke do šestega leta. Stavba je velika in prijetna, v njej pa polno žalosti in otrok, ki nikoli ne bi smeli doživeti tega, kar so. V hiši sem kot prostovoljka preživela nekaj dni.

Podarili bodo 17.500 litrov mleka
Materinski domovi, varne hiše in krizni centri po vsej Sloveniji bodo tudi letos v dar dobili mleko. In kdo je njihov dobrotnik?

Hiša zavetja Palčica
KRIZNI CENTER ZA OTROKE - HIŠA ZAVETJA PALČICA

Prvi humanitarni maturantski ples v Sloveniji
V četrtek bo na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekal prvi humanitarni maturantski ples v Sloveniji. V sodelovanju Gimnazije Šentvid in Alumni kluba bodo zbirali sredstva, namenjena kriznemu centru za najmlajše.

Odprimo srce, pustimo jim sanje!
Nocoj ob 20.00 bo v Cankarjevem domu pod pokroviteljstvom Fundacije Danila Türka dobrodelni koncert za otroke, žrtve nasilja, Pustimo jim sanje. Nastopil bo Jan Plestenjak s Simfoniki in gosti – Alenko Godec, Neisho, Sabino Cvilak ter Perpetuum Jazzile.

Varne hiše in zatočišča
V navedenih varnih hišah in zatočiščih lahko ženske z otroki ali brez njih prejmejo ustrezno pomoč, psihosocialno svetovanje in nastanitev v primerih nasilja.

Resnična zgodba: Zapuščena deklica
V Sloveniji imamo hišo zavetja za otroke do šestega leta. Stavba je velika in prijetna, v njej pa polno žalosti in otrok, ki nikoli ne bi smeli doživeti tega, kar so. V hiši sem kot prostovoljka preživela nekaj dni.

VIDEO: Varno zavetje pred zlorabami
V okviru centra za socialno delo v Grosupljem deluje Palčica, krizni center za otroke. Vanj namestijo otroke, stare od nič do šest let, ki so kakor koli zlorabljeni ali čustveno oškodovani. Vendar lahko v Palčici ostanejo le 21 dni.