krvna preiskava

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti
Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Prvi ultrazvok – kaj pričakovati?
Ultrazvočni pregled zagotavlja vpogled v razvoj življenja v maternici in nudi bistvene informacije o nosečnosti. Razumevanje vsega, kar lahko pričakujete med prvim ultrazvokom, pa lahko pomaga ublažiti morebitne skrbi ali dvome. Da vam bo čas do prvega pregleda hitreje minil, smo za vas pripravili nekaj informativnih napotkov.

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Kdaj na prvi pregled v nosečnosti?
Opravili ste nosečniški test in pokazal se je plus. Jupiii, s partnerjem sta neizmerno vesela. Čas je, da se naročite pri izbranem ginekologu na prvi pregled. Toda tja ne pridite brez osnovnih informacij! V spodnjih vrsticah boste tudi izvedeli, kaj vse vas tisti dan čaka, ko boste dobili še uradno potrdilo, da ste v veselem pričakovanju.

Kdaj po nosečniški test?
''Sem noseča? Kdaj mi bo test pokazal pravilen rezultat? Kdaj naj ga naredim?'' To so pogosta vprašanja žensk, ki se pri spolnem odnosu niso zaščitile, ki načrtujejo družino, pri katerih je zaščita zatajila, ki so prenehale jemati kontracepcijske tablete ...

Posebne preiskave v nosečnosti
Posebne preiskave v nosečnosti opravijo, če zdravnik sumi, da je dojenček v maternici bolan ali se ne razvija pravilno. Zanje pa se lahko odloči tudi, če je nosečnica starejša od 35 let.

Materinska knjižica
Vsaka nosečnica na prvem ginekološkem pregledu dobi modro materinsko knjižico, ki je kot neka zdravstvena izkaznica za bodočo mamico in še nerojenega otroka. V njej so zapisani vsi pomembni podatki o nosečnosti, plodu in predvidenim terminom poroda.

Umetna oploditev v krvi?
Se ne morete odločiti, ali bi šli na umetno oploditev, ker se bojite, da ne bi bila uspešna? Odgovor na to se, verjeli ali ne, skriva v vaši krvi!

Moj otrok je slabokrven!
Anemija ali slabokrvnost pomeni znižano količino hemoglobina v krvi oziroma v rdečih krvnih celicah. Zaradi manjše količine hemoglobina se zmanjša sposobnost krvi za prenašanje kisika. Otrok je bled, nemiren in občutljiv.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Vam menstruacija zamuja, vam je nelagodno, vas bolijo prsi ... Ja, noseči ste!