krvni sladkor

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Nasveti za prvo pomoč pri nosečniških slabostih
Slabost v nosečnosti je le ena izmed sprememb v življenju ženske po zanositvi. Nekatere se soočajo s hudimi oblikami slabosti in hiperemezo, spet druge pa lažje prenašajo hormonske spremembe. Vsekakor pa obstaja nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi si lahko vsaj nekoliko olajšate obdobje slabosti.

To je eno najbolj zdravih živil za zajtrk
Ovseni kosmiči veljajo za eno bolj zdravih izbir za zajtrk. Bogati so z vitamini, minerali in antioksidanti, prav tako so edini vir avenantramidov - antioksidantov, ki krepijo naše zdravje. Najboljše pa je to, da jih lahko le z nekaj koščki sadja enostavno popestrite in naredite privlačne tudi za malčke.

Kaj jesti za hitrejše okrevanje po porodu?
Po porodu je skoraj vsaka mamica deležna dobronamernih nasvetov okolice. Med drugim prejema tudi nešteto nasvetov o hrani in živilih, po katerih naj ne bi posegala in katera živila bi morala uživati. Kurja juhica, pesin sok, zdravo in sveže ... Kaj je zares priporočljivo?

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Ti prigrizki so idealni za majhne otroke
Potovanja z otroki so lahko polna nepozabnih trenutkov. A če ste že kdaj potovali z njimi, veste, da je hrana nepogrešljiv del te izkušnje. Otroci so v fazi intenzivne rasti in razvoja, kar pomeni, da njihove potrebe po kalorijah močno presegajo njihovo velikost. Poleg tega imajo otroci manjše želodce, kar pomeni, da je praktično nemogoče vse dnevne potrebe po hrani zadovoljiti s tremi glavnimi obroki. V članku bomo predstavili nekaj praktičnih nasvetov za planiranje in idej za prigrizke, ki bodo poskrbeli, da bodo vaši najmlajši med potovanjem siti, zadovoljni in polni energije.

Nosečnostno sladkorno bolezen ima kar ena od sedmih nosečnic
V obdobju nosečnosti se lahko pojavi nosečnostna sladkorna bolezen, ki ima negativen vpliv na še nerojenega otroka, zato je pomembno, da vemo kaj več o tej pogosti bolezni, ki jo lahko ugotovimo šele z določitvijo koncentracije glukoze v krvi.

Otrok in prehranjevanje
Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste
Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Tako lahko zmanjšate tveganje za nosečniško sladkorno bolezen
Tako o nosečnostni sladkorni bolezni, ki se pojavi v drugi polovici nosečnosti in izgine ob porodu, kot o tisti, ko ima nosečnica že pred zanositvijo sladkorno bolezen tipa ena ali dva, smo se pogovarjali z mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Povišan krvni sladkor
Sem noseča v četrtem mesecu in sem imela malo povišan sladkor zjutraj in sicer 5,65 zato mi je zdravnik izdal napotnico za diabetologa. zanima me ali bi morala na dieto in sicer kaj bi morala jesti? M...

Pojdimo na Brnico!
Namen svetovnega dneva gibanja, ki ga zaznamujemo danes, je spodbujanje telesne dejavnosti in zviševanje deleža telesno dejavnega prebivalstva. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije delež telesno nedejavnih prebivalcev narašča v mnogih državah in tako vpliva na zdravje svetovnega prebivalstva. Stroka zato priporoča aktiven življenjski slog.

Začimbe prazničnega decembra
Praznični čas povezujemo z obloženo mizo in neponovljivostjo vonjev, ki ne le dražijo brbončic, ampak tudi pomagajo pričarati pravo vzdušje. In brez katerih začimb decembra enostavno ne gre?

Vse o nosečniški sladkorni
19-letna Indijka Nandini je verjetno mama najtežje deklice, ki je bila kadar koli rojena. Ponavadi novorojenčki tehtajo okrog 3 kilograme, toda njena hčerka je imela skoraj 7 kilogramov.

Sladkorna bolezen v nosečnosti
Nosečniška sladkorna bolezen se pojavi samo v nosečnosti in po porodu izzveni. Če je ne zdravijo, lahko negativno vpliva na njenega še nerojenega otroka.

Tega o limonah niste vedeli!
Limone vsebujejo veliko vitamina C, ki varuje pred mnogimi boleznimi. Tudi otroci lahko uživajo zdrav limonin sok, zmešan z medom v boju proti virusnim in bakterijskim obolenjem.

Zdravilni učinki limone
Limone vsebujejo veliko vitamina C, ki varuje pred mnogimi boleznimi, zdrav limonin sok pa seveda lahko uživajo tudi otroci. Da boste svojega malčka lažje navdušili nad zdravilnim napitkom, limonin sok dodajte čaju in ga za boljši okus osladkajte z žličko medu. To pa še ni vse. Uporabnost limoninega soka vas bo presenetila tako v kuhinji kot tudi v kopalnici.

VIDEO: Nuhalna svetlina
Nuhalna svetlina je tekočina, ki zastaja v podkožju vratu ploda v prvem trimesečju. Meritev se opravlja s pomočjo ultrazvočne preiskave, s katero lahko napovejo možnost kromosomskih in drugih nepravilnosti zarodka.

Ko pride do distresa ploda ...
Najpogostejša vzroka fetalnega distresa sta popuščanje funkcije posteljice in pomanjkanje kisika zaradi oviranega pretoka krvi skozi popkovnico. O tem, kdaj je stanje resno in kaj to pomeni za nosečnico in plod, smo se pogovarjali z vodjo oddelka za perinatologijo v kranjski porodnišnici mag. Ireno Virant, dr. med., spec. ginekologije in porodništva.

Z magnezijem nad nosečniško sladkorno bolezen
Nosečniška sladkorna bolezen oziroma gestacijski diabetes se pojavi v obdobju nosečnosti, po porodu pa največkrat izgine. Nevšečnostim in slabemu počutju se vsaka bodoča mamica lahko izogne tudi z zadostnim vnosom magnezija, ki ima v tem obdobju poseben pomen.

Posebne preiskave v nosečnosti
Posebne preiskave v nosečnosti opravijo, če zdravnik sumi, da je dojenček v maternici bolan ali se ne razvija pravilno. Zanje pa se lahko odloči tudi, če je nosečnica starejša od 35 let.

Pomaranča – 'vitaminska bomba'
Že vso svojo zgodovino pomarančevec navdušuje, pa naj govorimo o njegovi listih, cvetovih ali plodovih. Danes so njegovi plodovi, ki jim pravijo tudi 'kitajska jabolka', najbolj prodajano sadje na svetu.

Srba po dojenčka čez lužo
Laurie Thompson pod srcem nosi dvojčka za istospolna partnerja iz Španije. Vendar to ni njena prva nadomestna nosečnost. Prvič se je v to pred dobrim letom podala za zakonca iz Srbije.

Zgodba o kakiju
Sladek in aromatičen sadež, ki si ga jeseni in pozimi tako radi privoščimo, ima za seboj zanimivo zgodovino. Prihaja z vzhoda, uspeva pa tudi pri nas. Posladkajmo se z njimi tudi malce drugače!

Sladko, a zdravo življenje
Količina sladkorja, ki jo vnesete v svoje telo, je pomembna. Zato smo poiskali štiri načine, da bo vaše življenje zdravo, vendar tudi sladko!

NATALIJA KOLŠEK: 'Kar seješ, to žanješ!'
Temperamentna pevka Natalija Kolšek je mama treh otrok. Z možem Markom jih vzgajata z ljubeznijo in spoštovanjem, jih učita, da spoštujejo različnost in uživajo v vsakdanjih trenutkih.