kuhana

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Zdrav in hiter zajtrk za otroke, ki ga priporočajo pediatri
Jutra v družinskih domovih so pogosto zelo kaotična, priprava zdravega zajtrka pa je lahko dodaten izziv. A pravilno uravnotežen obrok je ključnega pomena za otroško energijo in koncentracijo čez dan. Pediatri razkrivajo, katere hitre in hranilne možnosti sami izbirajo za zajtrk – morda vam bodo njihovi nasveti olajšali jutranjo rutino.

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice
Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku
V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

Recepti za najljubše otroške jedi iz jabolk
Jabolko je eno najbolj priljubljenih sadežev. Poznamo njegove zdravilne lastnosti in njegov okus, ki je marsikomu med ljubšimi. Da boste vedeli, kako v prehrano otroka vključiti ta sadež, smo za vas izbrali nekaj super idej.

Kako za otroke pripraviti okusnejšo zelenjavo?
Kuharica Emilija Pavlič si že dlje časa prizadeva, da bi se čim več družin in s tem otrok prehranjevalo čim bolj zdravo. "Vsaka družina bi si morala vzeti čas za pripravo obrokov iz svežih sestavin," pravi. Med njimi je seveda zelenjava. A zakaj se zgodi, da je otroci velikokrat ne marajo? "Marsikdo je ne zna pripraviti pravilno," je prepričana Primorka, ki prisega na mediteranski slog kuhanja. Povprašali smo jo za nasvet.

Recepti za otroške obroke – od 9. meseca dalje
V devetem in desetem mesecu dojenčka še naprej seznanjajte z dodatnimi novimi okusi zelenjave, žit, sadja, mesa in rib in z novimi teksturami hrane. Za vas smo poiskali nekaj receptov za obroke, ki so primerni temu starostnemu obdobju.

Kdaj bomo praznovali pust 2024?
Pust je eden najbolj priljubljenih slovenskih ljudskih praznikov. Na katere datume pade letošnje pustovanje, pa preverite v spodnjih vrsticah.

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna
Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Rajski otok, primeren za družine z majhnimi otroki
Od čudovitih plaž do fascinantne lokalne kulture. Vse to ponuja mesto Murter, ki je ena najbolj priljubljenih počitniških destinacij za družine z majhnimi otroki.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Ideje za veliko noč, ki bodo navdušile otroke
Velika noč je idealna priložnost, da preživimo več časa s svojimi otroki, sočasno pa ponuja veliko možnosti za praznično ustvarjanje in veselje. Če samo pomislite, koliko prijetnih občutkov vzbuja že ena preprosta misel na vse tradicionalne dobrote, čokoladne zajčke in pisane pirhe. Za vas smo pripravili nekaj idej, ob katerih se boste zabavali vsi po vrsti.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Trije iz istega gnezda, pa tako različni
Matevž v pekarni izbere pico, Matic hrenovko v testu, Mija čokoladni rogljiček. In tako kot imajo različen okus, se ponašajo z edinstvenimi osebnostmi.

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Kako blažiti simptome jutranje slabosti?
Redke so tiste srečnice, ki lahko rečejo, da je bila nosečnost eno samo veselje in odlično počutje. Večina mamic se namreč vsaj prve tri mesece spopada s slabostjo, bruhanjem in utrujenostjo. Nekatere celo vso nosečnost. Na kakšne načine lahko blažite simptome jutranje slabosti?

To so živila, ki jih je dobro uživati v nosečnosti
Izvedeli ste, da ste noseči – katere spremembe bo treba vpeljati v vsakdan? Če do tega trenutka niste posvečali večje pozornosti zdravi in raznoliki prehrani, je to pravi čas, da začnete upoštevati zdrave smernice prehrane. Katera živila so priporočljiva za to obdobje? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kdaj je pravi čas, da otroke vključimo v kuhinjo?
Nobena skrivnost ni, da Slovenci radi kuhamo, številni kuharji so se proslavili tudi kot pravi kuharski mojstri, lani pa smo dobili še prve dobitnike Michelinovih zvezdic. Zahvaljujoč šovu Mali šef Slovenije pa smo v preteklih letih ugotovili tudi, da imajo otroci veliko potenciala, saj so v kuhinji še kako spretni. Še pred začetkom nove sezone omenjenega šova, ki na POP TV prihaja že to nedeljo ob 17.50, smo o mestu otrok v kuhinji klepetali s sodniki.

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?
"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Jajca med nosečnostjo: DA ali NE?
Seveda lahko med nosečnostjo uživate jajce, vendar resnično ne smejo biti surova.

Pogrevanje hrane – da ali ne?
Ob obilici predpripravljene hrane, ki jo pripravimo sami ali kupimo, se potrošniki pogosto sprašujejo, ali je pogrevanje hrane varno in zdravo. Če se ravnamo po priporočilih v nadaljevanju, je uživanje pogrete hrane povsem varno, poleg tega na ta način poskrbimo, da je tudi manj zavržemo.

Zanimive svetovne velikonočne tradicije in običaji
Velika noč je največji praznik krščanstva, v času katerega se verniki spominjajo Jezusovega trpljenja, križanja in vstajenja. V Sloveniji verniki na veliko soboto cekarje napolnijo z dobrotami, med katerimi ne smejo manjkati šunka, pirhi, hren, potica in kruh, ter nesejo v cerkve, kjer jih župniki blagoslovijo. Jedi iz tega cekarja so nato zajtrk na dan velike noči, ko se ob mizi tradicionalno zbere vsa družina. Prav družina naj bi bila osrednji člen praznovanja po vsem svetu ne glede na versko pripadnost – in to večinoma tudi drži. Kljub temu pa se velika noč v številnih kulturah praznuje precej drugače kot pri nas, zato smo izbrskali nekaj najbolj zanimivih evropskih ter svetovnih velikonočnih tradicij ter običajev!

Koliko jajc lahko pojemo?
Prehrana med prazniki ne vpliva pomembneje na povečanje telesne teže in nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, so pred velikonočnimi prazniki opozorili na NIJZ in pozvali k zmernosti pri mizi.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Zakaj je zdravo jesti jabolka?
Kot pravi stari rek, eno jabolko na dan odžene zdravnika stran. Res je, da so jabolka pravo čudežno sadje in zelo dobra za zdravje, zato jih lahko dojenčku ponudite kot prvo gosto hrano.

Zakaj je dobro, da pripravite kašico iz češenj?
Češnje imajo številne zdravilne sestavine in če vaš dojenček težko odvaja blato, mu lahko pripravite kašico iz češenj.

Malica za pot
Se odpravljate na pot? Potem s sabo vzemite spodaj navedene jedi, da vaši malčki ne bodo jokali in sitnarili zaradi lakote, prav tako pa jim zaradi teh prigrizkov med vožnjo ne bo slabo.

Kako otroka navaditi na uživanje sadja in zelenjave?
Veliko odraščajočih otrok se skuša v velikem loku izogniti uživanju sadja in zelenjave. Morda jih še prepričamo, da kdaj pojedo kakšno banano ali kos kakšnega drugega sladkega sadeža, pred krožnikom z zelenjavo pa samo vihajo nosove. Starši se tako znajdemo pred veliko težavo: otroku bi radi zagotovili vse, kar potrebuje za normalen razvoj in dobro počutje, a ga nikakor ne moremo prepričati niti, da bi sadje ali zelenjavo sploh poskusil. Kaj storiti?

Ko otrok noče ...
Ko se vam otroci upirajo, se učijo spoznavati sebe in pridobivajo samozavest. Le nikar tega ne vzemite preresno, s pomočjo nekaj nasvetov lahko otroški 'ne' vsaj zadovoljivo krotite.