lajša

Dihanje med porodom: Lahko dobra tehnika lajša bolečino?
Porod je pogosto povezan z intenzivnimi fizičnimi in čustvenimi izkušnjami. Med številnimi strategijami, ki jih ženske uporabljajo za spopadanje z izzivi poroda, se tehnike nadzorovanega dihanja že dolgo zagovarjajo kot način za zmanjšanje bolečine, tesnobe in stresa med porodom. Ali dobra dihalna tehnika res lajša bolečine med porodom ali je le dopolnilno orodje, ki pomaga ohranjati koncentracijo?

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Doma pripravljen sirup iz 3 sestavin, ki lahko ublaži kašelj
Kašelj se pri otrocih pogosto pojavi kot spremljevalni simptom raznih okužb, viroz, prehladov ... V določenih primerih lahko pomagajo nekatere naravne sestavine, ki nekoliko omilijo kašelj – a imejte v mislih, da ne gre za zdravilo in da se o vsakršnem bolezenskem stanju pri otroku posvetujete z zdravnikom pediatrom.

Kako se znebiti jutranjih slabosti na naraven način?
Obdobje, ko v vašem telesu nastaja popolnoma novo življenje, zna terjati tudi svoj davek. Pojavi se lahko cel kup nosečniških simptomov, med katerimi so eni bolj, drugi manj prijetni. Med slednje spada tudi nosečniška slabost, ki pa se kljub poimenovanju 'jutranja slabost' lahko pojavi v katerem koli delu dneva. Kako si lahko pomagate na naraven način? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov
Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

7 naravnih načinov lajšanja slabosti v nosečnosti
Slabost in bruhanje sta dva od najbolj tipičnih in neprijetnih znakov zgodnje nosečnosti. Nekatere nosečnice sicer s tem nimajo težav, druge se s slabostjo soočajo prve tri mesece, spet tretje pa se do konca nosečnosti spopadajo z bruhanjem, slabim počutjem in utrujenostjo. Da bi omilili občutek slabosti v obdobju nosečnosti, smo za vas poiskali sedem naravnih rešitev, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?
Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

Steznik po porodu: da ali ne?
Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

V porodnišnici Ptuj dobila hčerko
Ko sem se prvič pripravljala na porod, je bila v meni ves čas želja, da rodim v vodi. Na žalost zaradi mekonijske plodovnice, ki je bila kontraindikacija poroda v vodi, v bazen nisem prišla. Sem pa dosti uporabljala tuš, saj mi voda že od nekdaj zelo lajša vse vrste bolečin. Čez dve leti, znova noseča, mi je prišlo na uho, da je ptujska porodnišnica prav tako končno dobila težko pričakovano kad v porodni sobi. S partnerjem sta nama bila pristop osebja in soba všeč, zato sva tokrat izbrala Ptuj.

V Novi Gorici bolečine lajšajo tudi z akupunkturo
V novogoriški porodnišnici si lahko nosečnica lajša bolečino tudi z akupunkturo.

Akupunktura ne lajša porodnih popadkov?
Raziskave so pokazale, da akupunktura mnogim porodnicam ne lajša porodnih popadkov.

VIDEO: Z vadbo v vodi je vse lažje - tudi trebušček!
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

VIDEO: Bolnišnični vrtec
Vzgojiteljica v bolnišničnem vrtcu ima enega najtežjih in najlepših poklicev hkrati. Sooča se z bolečino in boleznijo otrok ter njim in staršem pomaga pri najtežjih življenjskih bitkah.