lakota

Nasveti za prvo pomoč pri nosečniških slabostih
Slabost v nosečnosti je le ena izmed sprememb v življenju ženske po zanositvi. Nekatere se soočajo s hudimi oblikami slabosti in hiperemezo, spet druge pa lažje prenašajo hormonske spremembe. Vsekakor pa obstaja nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi si lahko vsaj nekoliko olajšate obdobje slabosti.

Ronaldo: 'Moj sin ne čuti lakote, kot sem jo jaz v njegovih letih'
Slavni nogometaš želi svoji družini dati najboljše in čeprav je nedvomno izjemno nadarjen, je prav zaradi stroge discipline postal vrhunski športnik in dosegal največje športne uspehe. Pravi, da njegovi otroci ne vedo, kaj pomeni odrekanje, lakota in močna želja po uspehu.

5 stvari, ki jih potrebujete za v porodnišnico
Pri prvem porodu prav gotovo večina mamic s seboj v porodnišnico prinese potovalno torbo in vse možne pripomočke. Po prvi izkušnji pa spoznajo, da je pomembneje vzeti s seboj nekatere koristne stvari, med katerimi ne sme manjkati naslednjih pet.

Kako najstnika spodbujati k sprejemanju odgovornosti
Si želite najstnika, ki je nesamostojen in vedno druge krivi za vse, kar se mu slabega dogaja ali takšnega, ki je samozavesten in jasno stoji za svojimi dejanji ter odločitvami? Če želimo najstnika naučili odgovornosti, mu moramo najprej dati priložnosti, da postane odgovoren, kar vključuje tudi sprejemanje posledic, ko ni. V nadaljevanju preverite zakaj je pomembno, da najstnika spodbujamo h krepitvi odgovornosti in poiščite ideje v konkretnih smernicah.

Ne boste verjeli, kaj deluje pri izbričnih otrocih
Pice, testenine, ocvrti medaljončki in ocvrt krompirček. Ali se tudi jedilnik vašega otroka vrti samo okoli teh jedi in seveda neskončnega števila sladkarij? Se sprašujete, kako bi ga pripravili do tega, da bi pojedel vsaj nekaj ali čim več zelenjave? Ponujamo nekaj praktičnih nasvetov!

To je treba otroke učiti že od samega začetka
Z domiselnimi in zabavnimi triki zmanjšajte količino zavržene hrane, s tem prihranite, obenem pa otroke naučite odgovornega ravnanja tudi v odrasli dobi.

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili
Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Ne ponavljajte ene izmed teh 10 napak pri vzgoji otroka
Če ste preizkusili vse klasične strategije in vzgojne metode, z namenom, da bi vas otrok ubogal, pa nikakor ne opazite napredka, morda ponavljate eno izmed pogostih desetih napak.

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Kako dojenčka odložiti v posteljo, ne da bi se zbudil?
Precej časa ste vložili v to, da je novorojenček zaspal, zdaj pa ga ne upate spustiti v posteljico zaradi strahu, da bi se prebudil. Vam je to kaj znano?

Tako se lahko znebite želje po nezdravi hrani v nosečnosti
Včasih je želja po nezdravi hrani tako močna, da se ji komaj lahko upremo. Še posebej smo pred izzive postavljeni v obdobju nosečnosti. A ker se zavedamo pomembnosti zdrave prehrane v tem občutljivem obdobju, smo za vas poiskali nekaj zdravih različic in nasvetov, ki vam bodo pomagali premagati trenutke šibkosti.

Otrok in prehranjevanje
Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Banalni razlogi, ki nosečnico pogosto spravijo v jok
Ženske so v obdobju nosečnosti v posebnem čustvenem stanju, saj njihova raven hormonov konstantno niha, posledično se zdi, kot bi bile ves čas v obdobju predmenstrualnega sindroma. Napačna beseda, pogled ali dejanje je lahko dovolj, da nosečnico spravite v jok.

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?
Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?
Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

Ko dojenček joka, tega nikar ne počnite!
Če vaš dojenček joka, je to povsem normalno. Ne dvomite v svoje starševske sposobnosti. Najprej se pomirite vi, nato pa poiščite vzrok njegovega joka. Sčasoma boste tudi spoznali, kateri načini umiritve mu najbolj ustrezajo.

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

ZBUJANJE PONOČI
Pozdravljeni! Moj malček je star devet mesecev in se še dojiva. Do pred enega meseca je lepo spal ponoči, zbujal se je 1x do 2x se malo podojil in zaspal nazaj. Zdaj pa se zbuja na vsako uro pa po...

Vse to dojenček počne že prvo uro po rojstvu
Znanstveniki so preučevali prvih 60 minut v novorojenčkovem življenju. Zabeležili so točno, kaj se dogaja.

Ko je Miha poljubil Ano Klašnja, je njun sin rekel ...
Z znanimi Slovenci smo se pogovarjali o prazniku zaljubljencev, v povezavi z njim tudi o spremembah, ki jih v odnos prinese starševstvo. Zaupali so nam, kako se spopadajo s problematiko pomanjkanja priložnosti za romantiko in kako na izkazovanje nežnosti reagirajo njihovi otroci.

Bil je na robu smrti. Poglejte ga danes!
Pred tremi leti bi na ulici zagotovo dočakal smrt. A rešila ga je danska prostovoljka, ki mu danes sporoča: "Ti si zmagovalec. Močan si in vem, da boš osvojil svet!"

Dobrotnik Amir, o katerem govori vsa Slovenija, je peljal več kot 300 otrok na morje
"Vse se je začelo s sanjami," pripoveduje Amir Abdaković, voznik mestnega avtobusa, kateri i je s svojimi sanjami uresničil sanje otrok ... prvič so videli morje. "Mi gremo pa na morje," so prepevali in se odpeljali z avtobusom do slovenske obale. Amir in njegov prijatelj, sodelavec, Emil Huskić, sta odpeljala na lepše več kot 300 otrok iz socialno šibkejšega okolja. Ne spreglejte ekskluzivnega video intervjuja.

Žalostna usoda malega Marcelina
Mali Marcelino je doma v Angoli in je večkrat lačen kot sit. Za svoj prvi rojstni dan je bil preveč slaboten, da bi zmogel vse to, kar drugi otroci lahko. Unicef poziva, da se prenehajo pisati takšne zgodbe in pomagamo nahraniti otroke.

Pravljičen izlet za vse: Mirna gora
Nekoč je na Mirni gori živel hudoben zmaj. Izginil je, ko so nad njegovo votlino zgradili cerkev. Peljite otroke na čarobni izlet, morda boste ugledali zmaja!

To je najboljša malica za na pot
Ko se z vašimi najmlajšimi odpravljate na plažo, na izlet ali pa zgolj v park, je treba poskrbeti tudi za malico oziroma prigrizke. A namesto sladkih, mastnih in slanih živil malčkom raje ponudite raznovrstne in uravnotežene obroke za na pot, ki so lahko za malčke ravno tako nadvse okusni in hkrati enostavni za pripravo.