leže

Kako se učinkovito pripraviti na prihod otroka?
Dobro je, da se starši pred prihodom otroka čim bolje pripravijo. Na ta način so lahko veliko bolj samozavestni in suvereni, prehod v starševstvo pa je olajšano. Preberite si napotke, s katerimi se boste počutili organizirane in pripravljene na dogodek, ki vam bo za vselej spremenil življenje: rojstvo otroka.

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?
Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka
Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Otroka bi raje dala v rejo, kot pa tašči
'Vsaka zgodba se nekje začne,' so bile besede, s katerimi je razočarana mamica začela opisovati svojo življenjsko pot z bivšim partnerjem.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

'Da, občasno še vsi trije spijo pri nama'
Naša zakonska postelja je na srečo dovolj velika, da se lahko na njej občasno vsi nagnetemo. Odkar imava otroke, ni več najina, temveč je naša.

Zakaj je pomembno redno čiščenje noska?
Prej ali slej se dojenčkih prehladijo in se jim zamaši nosek. Redno čiščenje noska pa pri otroku lahko prepreči marsikatero okužbo.

'Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar'
"Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar," se je zadnjič pošalil novopečeni očka. "Sinko ni zadovoljen, če sedim. Z njim v naročju moram stati in ga stoje pestovati, da preneha jokati in se dokončno potolaži," je opisal. Ni edini, ki je opazil, saj starši res lahko pogosto vidimo, kako dojenčki običajno prenehajo jokati, ko jih vzamemo v naročje, jih stoje pestujemo in nežno zibamo v hoji sem ter tja. Vzrok za tovrsten odziv so iskali tudi v raziskavi.

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska
Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

"Da, otroke 'razvajam' in jim 'dovolim' spati z mano v postelji"
Čeprav hkrati tudi priznam, da bi mi na vsake toliko odleglo in da bi se seveda bolje naspala brez nočnih "obiskov", ki pogosto zasedejo celotno posteljo, razmečejo vzglavnike, kradejo odejo, vzklikajo v sanjah, se premetavajo (tudi brco v glavo in boks na oko sem že dobila sredi noči).

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Poznano? Ko je treba v šolo, bi spali, med vikendom pa so vsi razčuti že ob 6. uri
Spet je mimo jutro, ko se je Matic še iz postelje drl, kako zelo je on še zaspan in da naj ga jaz uredim, ko je Mija ponosno in vsa zaljubljena sama vase prikorakala iz sobice v najlepši in hkrati najbolj nepraktični oblekici in ko je Matevž že pol ure na vratih nemirno drencal, pritožujoč se, da bi on pa zdaj res že šel v šolo in da je naveličan stalnega čakanja.

Zgodba bralke: 'Otrok je dar in jaz sem ga sprejela z odprtim srcem'
Vse se je začelo, ko mi je test pokazal pozitivno. Čeprav sončka nisem načrtovala, je kar naenkrat vstopil v moje življenje in ga spremenil.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Kaj morate vedeti o dojenju po carskem rezu?
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?
Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

To so prednosti in slabosti različnih porodnih položajev
Porodnica lahko med samim porodom spreminja položaj, v katerem rojeva. Izbere takšnega, ki ji najbolj ustreza. Priporočljivo je, da ne leži ves čas, da se vsaj obrne na bok. Kakšne so prednosti in slabosti določenih položajev, nam je pojasnila Klavdija Slapar, diplomirana babica.

Vse to se odvija v reški porodnišnici
Mnogi se poleti odpravijo na dopust na Reko, tretje največje mesto na Hrvaškem, ki leži ob Kvarnerskem zalivu, na severni obali Jadranskega morja. Toda mi smo se tja podali z drugačno misijo. Na stežaj smo odprli vrata reške porodnišnice in se pozanimali, koliko otrok se rodi letno, za kakšne načine poroda se odločajo nosečnice, ali se lahko samostojno odločijo za carski rez, koliko časa ostanejo v porodnišnici ipd. Naleteli smo na prijazen odziv strokovnjakov s Klinike za ginekologijo in porodničarstvo Kliničnega bolnišničnega centra Reka.

Ali prenizka teža vpliva na kobacanje
Pozdravljeni! Zanima me ali prenizka teža dojenčka vpliva na plazenje. Naša punčka je namreč stara 8 mesecev, velika je 68 cm in težka 7200g, sedi in se plazi v krogu, ne postavlja pa se še na kolena....

HOJA PO PRSTKIH
Pozdravljeni! Sem mamica 11- mesečne hčerke. Punčka sama še ne stoji ob opori, pomagam ji tako, da jo malo držim. Problem je, ker se vedno postavi na prstke. Ponavadi ji stopalce poravnam, vendar se h...

Plazenje po trebuhu
Pozdravljeni.Imam 11 mesečniga sina ki sedi popolnoma sam.Zanima me samo nekaj,ko ga damo na tla preide iz sedečega položaja v položaj plezanja,vndar se ne postavi na kolena temveč se odriva po trebuh...

Padec na hrbet
Pozdravljeni, Moj oče (star 47let) je padel po stopnicah, ker mu je spodrsnilo. Padel je na hrbet in se podrsal po stopnicah do konca podesta. Sedaj že 5 dni leži v bolnici, slikal je medenico, reb...

Oteklina po operaciji kolena
Star sem 39 let, zdrav, v dobri kondiciji, rekreativen športnik. Ortoped je ugotovil: STATUS: "Levo koleno je prazno in v simetričnem ter fiziološkem valgusu, kot desno. Gibljivost je popolna, na prit...

Xalatan in nosečnost
Spoštovani, z partnerjem nacrtujeva otrocka. Okulist mi je pri pregledu ugotovil povečan pritisk na desnem očesu in sicer 23, pri levem pa 20. Za naslednje pol leta mi je predpisal kapljice Xalata...

V teh slovenskih porodnišnicah lahko rodite v vodi!
Novorojenček se lahko rodi v kadi, kjer na kratko zaplava, nato pa ga babica počasi dvigne iz vode. Prvič zadiha ob stiku z zrakom, zato naj ne bi bilo bojazni, da bi vdihnil še v vodi.

To lahko pričakujete ob prihodu novorojenčka domov
Tako nosečnost kot tudi porod sta v večini primerov nekaj popolnoma naravnega in ne predstavljata bolezenskega stanja. Če je bil porod za žensko pozitivna izkušnja, se bo po njem počutila dobro in bo polna energije ter več kot pripravljena skrbeti in negovati svojega čudovitega dojenčka. Vseeno novopečena mamica po porodu doživlja številne spremembe – tako čustvene kot telesne. Predvsem v prvih tednih potrebuje veliko počitka, raznoliko prehrano in pomoč.