leach

Pustite otroku časten zasilni izhod!
To je vzgojno načelo, ki ga zagovarja ena vidnejših ameriških raziskovalnih psihologinj in ki je, sodeč po forumih, kjer se redno družijo starši, dobra rešitev. Tudi ko pride huda ura in otrokovi ihti morda ni videti konca, vas bo vsega odrešil časten zasilni izhod.

'Če ne boš priden, bom povedala očku!'
Po mnenju strokovnjakov naj bi bila to ena najbolj rušilnih izjav tako v odnosu med starši in otrokom kot med mamo in očetom. Z njo otroka ustrahujemo, odgovornost za situacijo, ki jo je treba rešiti zdaj in takoj, pa prenašamo na nekoga, ki sploh ni prisoten.

Kaj storiti ob otrokovem izbruhu jeze?
Po mnenju psihologov je veliko izpadov slabe volje, frustracij in jeze mogoče preprečiti z ureditvijo dnevnega urnika, ki vsa ta negativna čustva zadržuje v mejah sprejemljivega. Kadar moramo otroka pripraviti na nekaj njemu neprijetnega, moramo to storiti čim bolj obzirno in mu pomagati – v kolikor vidimo, da bi lahko izbruhnil – da se bo lažje sprijaznil z nastalo situacijo.

Se znate pogajati?
Pravijo, da je pogajanje uspešno, ko obe strani dosežeta maksimalno zadovoljstvo, vendar pa nobena od njiju ni povsem zadovoljena. Pogajanje je proces, v katerem – ne glede na to, ali imate doma edinčka ali več nadebudnežev – sodelujete skoraj vsak dan.

Prvi korak k samostojnost
Otroci potrebujejo dolgočasno rutino, ker jim daje občutek varnosti. A vseeno je napredek očiten – otrok si bo pri dveh letih obrisal obraz, pri treh si ga bo umil, pri štirih bo to storil, če mu boste tako naročili, pri petih bo sam vedel, da se mora umiti, če je umazan.

Kako naučiti otroka spodobno jesti?
Pravijo, da so tisti tri- in štiriletniki, ki v svoji glavi prehranjevanja niso pomešali z disciplino in ljubeznijo, več kot odlični jedci. Psihologinja trdi, da je razlog, da otrok rad jé v tem, ker mu nihče ni porušil ravnovesja med občutkom lakote in uživanjem v hrani. Se strinjate?

FOTO: Japonsko tekmovanje v jokanju dojenčkov
Japonski sumoborci tekmujejo, kdo bo dojenčka prej spravil v jok. Za 400 let staro tekmovanje velja prepričanje, da dolgotrajen jok ugodno vpliva na dojenčkovo zdravje.

Kako ustvarimo prijazno in varno okolje za spanje?
Ko boste začeli razmišljati o prostoru, v katerem bo vaš dojenček ponoči spal, ali o dekoraciji njegove sobe, si lahko pomagate z naslednjimi nasveti za zagotavljanje varnosti.

VIDEO: Kako si pričarate mirno noč z dojenčkom?
Številni starši verjamejo v magično rešitev, ki bo njihovega dojenčka pripravila, da se ponoči ne bo prebujal. Če bi le lahko odkrili ta trik, bi njihov dojenček zaspal hitro in enostavno ter se ponoči ne bi prebujal.

VIDEO: Naj pustim dojenčka, da ponoči joka?
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.