ledvični

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D
Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Hidronefroza pri 3-mesečnem otroku
Pozdravljeni! Pred približno 14 dnevi se je 3 mesečna hčerka zdravila v bolnišnici zaradi uroinfekta (escherichia coli). pri preizkavi z uz so ji ugotovili hidronefrozo 4. stopnje in blag pielonefr...

Eritrociti v urinu pri mladem moškem
Pozdravljeni, pri spec. pregledu sina starega 22 let je bilo ugotovljeno povišanje vrednosti eritrocitov in cilindri v sedmentu urina (U-Proteini ,poE H 2, Cilindri H 15,5) Ali je stanje zaskrbljuj...

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Če pride do dehidracije ...
V poletnih dneh je zaradi vročine, pa tudi zadrževanja v klimatiziranih prostorih, večja možnost dehidracije. K dehidraciji so posebej nagnjeni otroci in starejši, pogosta je med športniki. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, saj jo bo tako želodec najhitreje vsrkal. Ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

Preprečite visok krvni tlak
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Slovenije ima kar vsak tretji Slovenec zvišan krvni tlak, kar pa lahko vodi k boleznim srca, ožilja in ledvic. Zato je še kako pomembno, da poskrbite za zdrav življenjski slog, ki pomeni zadostno uživanje sadja in zelenjave, redno telovadbo, črtanje z jedilnika takšne hrane, ki vsebuje veliko soli in nasičene živalske maščobe ter odpoved alkoholu.

Pravočasno prepoznajte okužbo sečil!
Okužbe sečil so pri otrocih po pogostnosti na drugem mestu, takoj za okužbami dihal. Pogoste so tudi poleti. Večinoma jih povzročajo bakterije, ki so sicer navzoče v prebavilih, najpogosteje Escherichia coli.

Kričala je od porodnih bolečin, ostala neopažena
Ko je 19-letna nosečnica prišla v bolnišnico pet tednov pred predvidenim datumom poroda, so jo zavrnili in njene bolečine pripisali ledvičnim kamnom. Rodila je kar v čakalnici.