logopedinja

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Ne delajte te napake, ko se pogovarjate s svojim otrokom
Pred vstopom v šolo starše pogosto skrbi, ali so njihovi otroci pripravljeni na ta korak in imajo dovolj znanja, da bodo kos vsem izzivom. Med številnimi vprašanji pa se poraja tudi, kako otroku pomagati, da do vstopa v šolo osvoji izgovorjavo vseh črk. Na to in na druga vprašanja, ki so nam jih postavili naši bralci, odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike.

Vstopnice že na voljo: prvi Baby Expo sejem v Ljubljani
Ljubljana bo ta konec tedna prvič gostila sejem Baby expo, ki je namenjen bodočim in mladim staršem.

Logopedinja svetuje, kako otroka spodbujati h govoru
Tokrat se vprašanja naših bralcev navezujejo na zgodnji govorni razvoj. Kdaj ukrepati, če pride do zaostanka v govornem razvoju, kako pomagati otroku, da začne govoriti več besed in na nekaj drugih vprašanj odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

Vaje, ki lahko pomagajo pri izgovorjavi določenega glasu
'Kako naj otroku pomagam pri izgovorjavi šumnikov?', 'Kako vaditi izgovorjavo glasu L' in številna druga vprašanja so nam zastavili naši bralci. Nanje v nadaljevanju odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

Otroci težko pridejo do obravnav pri logopedu
Veliko otrok nima možnosti (rednih) logopedskih obravnav, saj logopedov primanjkuje. Predvsem otroci s težkimi motnjami težko pridejo do obravnav, ki so dovolj pogoste. Za otroke in njihove starše je to zelo pomembno, da lahko napredujejo, usvajajo nove veščine, dosežejo pomembne mejnike.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor
V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

''Moj otrok je hripav. Kako naj mu pomagam?''
''Moj otrok je hripav že dlje časa. Njegov glas je res slabše kakovosti. Kam naj ga peljem na pregled? Me mora skrbeti?'' je na nas naslovila povpraševanje bralka Bibaleze.si. Nasvet smo poiskali pri Bibini svetovalki Meti Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike- logopedinji.

''Ne izgovarja glasu R. Kako mu lahko pomagam?''
''Spoštovani, sin gre naslednje leto v šolo. Ne bere, ne piše, ne izgovarja črke R. Je čas za preplah? Ali naj takrat v šoli kaj rečem? Obstaja na šoli logoped ali samo v zdravstvenem domu? Lahko kako vadim z njim, da ga naučim izgovarjati R? Je pa imel pogoste angine. Je lahko to krivo, da ga ne izgovarja? Lep pozdrav,'' smo prejeli v uredništvo pismo zaskrbljene mamice. Posredovali smo ga Bibini svetovalki Petri Kavšek, mag. prof. logopedinji – surdopedagoginji.

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Meta Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike-logoped
Meta je logopedinja, ki se ukvarja z diagnostiko in terapijo otrok, ki imajo težave na področju govorno-jezikovne komunikacije.

Petra Kavšek Vrhovec, mag. prof. logoped-surdopedagog
Petra je logopedinja, ki je svojo poklicno pot začela v zdravstveni ustanovi na sekundarnem nivoju, kjer je obravnavala otroke z najtežjimi motnjami sporazumevanja.

Tresenje nevrolog
Pozdravljeni! Imam 6 let starega živahnega in zdravega sina..Že od nekdaj se mu tresejo rokice,prej nisem niti toliko posvečala pozornosti na to..oz.sem enkrat samkrat pediatrinji to omenila in je ...

Kako naučiti otroka, da pravilno izgovarja glas r?
V oddaji Slovenija ima talent smo spoznali raperja Ževžo, ki verjame, da je v življenju mogoče vse doseči. Izhaja iz lastne izkušnje, ki ga je obogatila. Imel je težave pri izgovarjavi glasu r, vendar se ni vdal ... Kako pa lahko vi pomagate svojemu otroku, če ima težave z izgovarjavo določenih glasov?

Ideje, kam med počitnicami
Za šolarje iz osrednje in zahodne Slovenije so se danes začele težko pričakovane zimske počitnice. V šolske klopi se bodo vrnili čez teden dni, ko bodo na počitnice odšli njihovi vrstniki z vzhoda države. Za počitnikarje so pripravljene številne dejavnosti in programi, ob ugodnih vremenskih razmerah pa bodo lahko smučali in se sankali.

Vsestranske spodbude za razvoj otrokovega potenciala
Delavnice z logopedinjo so igriva novost za spodbujanje govora. V vrtcu številnih možnosti, priložnost za skupno gibanje in večjo povezanost z otrokom, starši najdejo tudi na gibalnih uricah.

FOTO: Deset let Dnevnega centra Fužine
Dnevni center Fužine zagotavlja kakovostno in moderno obliko skrbi, vzgoje in izobraževanja za otroke, mladostnike in odrasle s težjimi in težkimi motnjami v duševnem razvoju ter dodatnimi motnjami z zahtevnejšo zdravstveno oskrbo.