lymska borelioza

Znaki lymske borelioze
S pomladjo se prebudijo tudi klopi, ki prenašajo bakterijo, ki jo povzroča lymska boreliza. Kaj je prvi znak bolezni?

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Kako pravilno odstraniti klopa?
Zaradi klopnega meningoencefalitisa je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji letos zbolelo 70 ljudi. To je bistveno manj kot v predhodnem letu v enakem obdobju in je po besedah Marte Grgič Vitek z inštituta lahko delno tudi posledica slabšega vremena, zaradi česar se ljudje verjetno manj gibljejo v naravi.

V Sloveniji zbolelo 6938 oseb
Svetovni dan zdravja, obeležujemo ga 7. aprila, je letos posvečen boleznim, ki jih prenašajo vektorji oz. prenašalci. To so največkrat členonožci, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. Zato letos ta dan poteka pod geslom Majhen ugriz - velika težava. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Slovenija: Število obolelih naraslo
Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.

Kako pravilno odstraniti klopa?
Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Prenašalci različnih bolezni so lahko zelo nevarni za vaše in otrokovo zdravje, zato preverite, kje se zadržujejo, kako se lahko zaščitite, katere bolezni prenašajo in kako jih pravilno odstranite.

Se zavedate pomembnosti zaščite pred klopi?
Ko se vrnete iz družinskega izleta v naravi, potepanja po gozdu ali zgolj vsakdanje igre na trati za domačo hišo, ne pozabite temeljito pregledati sebe in otroka. Morda se na pregibnih delih skriva klop, ki ga je potrebno čim prej odstraniti.

Ko ugrizne klop ...
Kadar starši na otrokovi koži najdejo klopa, so pogosto prestrašeni. Zastavljajo si vprašanja, koliko časa ga otrok že ima, kje ga je dobil, se je morda okužil ... Čeprav majhen, je lahko klop tudi nevaren, zato je potrebna previdnost.

Moj otrok ima klopa!
Ko pri otroku opazijo klopa, se starši pogosto odzovejo s strahom. Začnejo si zastavljati vprašanja: koliko časa ga že ima, kako, da ga niso opazili, kaj, če se je malček že okužil – te skrbi morda niti niso odveč ...