makarovič

Stare knjige, ki bi jih moral prebrati vsak otrok
Strast do branja je eno najlepših daril, ki jih lahko podarite svojemu otroku na začetku njegove življenjske poti. Skupne bralne urice so priložnost za povezovanje, razvoj otrokovih bralnih veščin, domišljije in osebnosti. Prave knjige pa lahko vse to še dodatno poglobijo. Obstajajo namreč brezčasne zgodbe in klasike, ki ste jih brali že vi in imajo zaradi tega moč, da vas popeljejo v brezskrbno otroštvo. Čeprav so stare, imajo moč, da otrokom predajo dragocene življenjske lekcije, ki bodo ostale z njim do konca življenja. Preverite nabor 5 otroških knjig, ki se že leta prenašajo iz generacije v generacijo in še dolgo ne bodo šle v pozabo.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Toliko tehta palček in toliko palčica
Verjamete v škrate in palčke? Poznate prikupna, navihana bitja, ki včasih kaznujejo, včasih nagrajujejo, včasih pa ljudem tudi ponagajajo?

Poletno branje za najmlajše
Ko je sonce najvišje na nebu, je dobro, da se z otrokom umaknete v senco ali zaprt prostor. Takrat mu lahko preberete pravljico. In tudi zvečer, ko je čas za spanec, lahko skupaj preverita, kaj se je zgodilo s princeso v čarobnem gozdu, kaj so počeli škratje, kako strašen je zmaj ...

Božične in novoletne voščilnice: kaj napisati?
Nekateri še vedno prisegajo na tradicionalne voščilnice, zato smo zapisali nekaj verzov, misli, ki jih lahko zaželite prijateljem, sorodnikom ob prihajajočem novem letu. Mogoče takšnih še niste napisali in dobite navdih za nove.

Sejem otroške in mladinske literature
V Bologni se je začel mednarodni sejem otroške in mladinske literature. Častna gostja letošnje izdaje bo Nemčija, sicer pa bo na sejmu sodelovalo okoli 1200 razstavljavcev iz 75 držav, tudi iz Slovenije. Ob začetku sejma bodo podelili bienalno Andersenovo nagrado, najvišje mednarodno priznanje ustvarjalcem otroške literature.

Svetlana
Ime Svetlana je nastalo iz pridevnika 'svetla.'

'Enkrat je bil en majhen škrat …'
Verjamete v škrate in palčke? Poznate ta prikupna, navihana bitja, ki včasih kaznujejo, včasih nagrajujejo, včasih pa ljudem tudi ponagajajo? Prihajajo prazniki, ko so ta majhna bitja še posebej aktivna.

Čudovite zgodbe našega otroštva …
Se spominjate knjig, ki so vam jih brali vaši starši? Si ne želite, da bi jih tudi vi brali vašim otrokom?

INTERVJU: Izberi si pravljico in povem ti, kdo si!
V poplavi medijev, ki nas obkrožajo z vseh strani, je za otroke in starše pomembna kakovostna medsebojna vez. Čas, ki ga preživijo skupaj. V tem času in otroškem svetu imajo pravljice pomembno mesto.