maldostnik

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Preprečevanje duševnih motenj že v mladosti
V Kočevju so bili uspešni pri prizadevanju za pridobitev dveh centrov za duševno zdravje. Zdravstveni dom Kočevje bo med prvimi v državi iz zdravstvene blagajne prihodnje leto dobil denar za vzpostavitev Centra za duševno zdravje odraslih ter Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov s stalno delujočo interdisciplinarno strokovno skupino.

Najpogostejše motnje v predšolskem obdobju
Otroška psihiatrija je v Sloveniji razdrobljena, multidisciplinarni timi so razpadli. Po ocenah strokovnjakov ima težave v duševnem zdravju med 10 in 20 odstotkov otrok in mladostnikov, a v Sloveniji naj bi imeli dostop do psihiatra le trije ali štirje odstotki, so opozorili na današnjem posvetu združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo.

Kaj moti najstnike?
Najstniki pravijo, da njihovi starši ne bi smeli objavljati in deliti fotografij ter informacij na Facebooku, dokler ne dobijo dovoljenja.

Že 566 varnih točk za otroke v stiski
V 74 mestih po Sloveniji so v trinajstih letih odprli že 566 Unicefovih varnih točk, kamor se lahko zatečejo otroci v stiski. S 1. oktobrom bo zaživela še posebna spletna stran, ki bo omogočala prikaz tudi na pametnih telefonih in bo otrokom v stiski v pomoč z nasveti ter prikazom najbližjih varnih točk, je dejal Tomaž Bergoč iz Unicefa.

Vse bolj se zavedamo pomembnosti zajtrka
Slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače, je pokazala raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (HBSC 2014). Prvič po letu 2010 se je tudi zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.

Osupljiva ugotovitev o možganih
Verjeli ali ne, najstnikovi možgani imajo nekakšen mehanizem, ki jih naredi odporne na vsa starševska prigovarjanja. Tako so ugotovili ameriški strokovnjaki, ki so v študijo vključili 14-letnike.

Vse več SMS ali MMS sporočil z žaljivo vsebino
Ljubljanska fakulteta za družbene vede je predstavila rezultate prve raziskave o nasilju na spletu med mladimi Moč besed. Profesor fakultete Dejan Jontes je pojasnil, da je bila skoraj polovica mladih med 15. in 25. letom deležna žaljivih komentarjev na družbenih omrežjih. Zato je, kot pravi, treba več pozornosti nameniti ozaveščanju mladih.