mamice po porodu

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?
Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo
Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

10 pravil za prvi obisk mamice in novorojenčka
Družinska članica ali prijateljica je ravnokar rodila otroka in komaj čakaš, da jo obiščeš. Pred obiskom pa je dobro upoštevati nekaj stvari, ki jih nove mame pogosto ne povedo, a bi si želele, da jih obiskovalci vedo.

8 zvezdniških mamic, ki so se spopadle s poporodno depresijo
Nekatere zvezdniške mamice so se opogumile in javno spregovorile o svojem boju s poporodno depresijo, ki je še vedno tabu tema, in tako postale vzor številnim mamicam z isto težavo.

5 presenetljivih dejstev o drugem porodu
Marsikatera ženska si v drugi nosečnosti misli, da zdaj ve že vse in lahko predvideva postopek poroda, ker že ima za seboj tovrstno izkušnjo. Vendar to žal večinoma ne drži. Vsak porod je namreč izkušnja zase in lahko prinese s seboj nove nepredvidljivosti.

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje
Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Kako se ob prihodu dojenčka upreti tašči?
Odnos tašče in snahe velja za enega najbolj kompleksnih. Zadeve pa se zagotovo še nekoliko bolj zakomplicirajo, ko v družino prispe nov član. Takrat si vsaka od njiju želi uveljaviti svoja pravila in vrednote, ki pa se marsikdaj ne skladajo. Kako ravnati?

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Mamice, zaščitite prve trenutke
Mamicam po porodu je pomembno, da imajo svoj čas za prvi stik z otrokom, brez motenj. To omogoča čustveno povezovanje, ki je ključno za zdravje tako matere kot otroka. Kaj pa, ko temu ni tako. Neprijetna zgodba novopečene mamice odmeva na spletu.

Kako se lahko mamice pripravijo na carski rez?
V določenih situacijah je porod s carskim rezom najvarnejši način poroda za vašega otroka. Kaj bi morale vedeti mamice, ki imajo vnaprej dogovorjen porod s carskim rezom? Preverite.

Murskosoboška porodnišnica: domačnost, toplina in skrb v prvih trenutkih življenja
Sodobni prostori, prijazno osebje in celovita strokovna podpora v murskosoboški porodnišnici zagotavljajo porodnicam, novorojenčkom in družinam lepe prve družinske trenutke v okolju, ki daje občutek domačnosti in topline.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv
V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos
Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije
V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Shujševalne diete takoj po porodu?
Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili
Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Nujna živila, potrebna pri prehrani doječih mater
Dojenje je eno prehransko najzahtevnejših obdobij v življenju ženske. Doječe matere potrebujejo dodatne kalorije in hranila, da zagotovijo, da lahko njihovo telo proizvede ustrezno količino materinega mleka in pri tem ostane zdravo. Uravnotežena prehrana ne podpira samo zdravja matere, temveč zagotavlja tudi potrebna hranila za rast in razvoj otroka. A katera so tista živila, brez katerih v času dojenja ne gre? Preverite.

Rodila je na prijateljičinem kavču, ta pa ji je poslala račun
Med 36. tednom nosečnosti je uživala v ležernem druženju s prijatelji, ki ga je gostila njena dobra prijateljica. Toda ta zabaven večer je zmotil nepričakovan porod na kavču.

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Kaj lahko pričakujete na posvetu z babico?
Nosečnicam in njihovim spremljevalcem v slovenskih porodnišnicam po novem omogočajo tudi posvet z babico ali babičarjem. Število posvetov se razlikuje od porodnišnice do porodnišnice. V porodnišnici Trbovlje tako omogočajo dva posveta. Kaj lahko nosečnice izvedo na posvetih, kako potekajo posveti in čemu so namenjeni, pa nam je pojasnila diplomirana babica Mojca Zemljak Ferenc.

Darilo za baby shower: Kaj si mame resnično želijo?
Ko gre za praznovanje prihoda otroka, je izbira popolnega darila za bodočo mamo v veselje in izziv. Z neštetimi možnostmi, ki so na voljo, je nujno izbrati nekaj, kar je edinstveno, hkrati pa poskrbi za praktične potrebe družinice. Poskušali bomo izpostaviti nekaj najbolj zaželenih daril ob rojstvu otroka, ki jih mame resnično cenijo.

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov
Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?