Bibaleze.si

marelice

Nega in zdravje
26. 03. 2025 05.00

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju

Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Zdrav otrok
30. 09. 2024 03.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Prehrana za dojenčke
12. 06. 2024 02.30

Vitaminski zajtrk – kaša za dojenčke od 6 mesecev dalje

Predlog za enostaven in hiter sadno-zelenjavni zajtrk za dojenčke, starejše od šest mesecev. Vsebuje veliko vitaminov, mineralov, vlaknin in antioksidantov. Za pripravo potrebujete zgolj dve sestavini.

Izleti in počitnice
05. 04. 2024 05.00

Odlični prigrizki za potovanja z avtomobilom (in kako jih pripraviti)

Ne glede na to, ali se odpravljate na daljši izlet ali kratko pot, so prigrizki bistveni del vsakega potovanja, se strinjate? Za vas smo zato pripravili nekaj idej za prigrizke, ki ne zahtevajo veliko denarja, a vam bodo olajšali potovanje z otroki.

Po porodu
02. 10. 2023 05.00

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni

Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Dojenje
13. 07. 2023 05.00

Tako lahko spodbudite nastajanje mleka

Zdrava in uravnotežena prehrana mamice je še posebej pomembna med dojenjem, saj vse, kar zaužije, pride tudi v njeno mleko. Z določenimi živili pa lahko na naraven način spodbudite tudi nastajanje mleka, če imate občutek, da vam ga primanjkuje.

Zdrav otrok
30. 01. 2023 05.00

To so znaki, da otroku primanjkuje vitamina A

Vitamin A ima pomembno vlogo pri rasti otrok in njihovi odpornosti na nalezljive bolezni, pri delovanju vida, presnovi železa in izgradnji ter delovanju kože in sluznice.

Po porodu
18. 12. 2022 05.00

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?

Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Prehrana za dojenčke
24. 06. 2022 11.41

Kdaj otroku ponuditi hruške?

Hruške sodijo med sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo med prvimi "novimi jedmi". So lahko prebavljive, polne hranljivih snovi in ne vsebujejo nasičenih maščob.

Pregledi med nosečnostjo
21. 04. 2022 04.15

Zato nosečnica ne sme biti slabokrvna

Od druge polovice nosečnosti naprej se povečajo potrebe nosečnice po železu, predvsem zaradi oskrbe otročka v maternici in povečanega volumna krvi. Če ga nima dovolj, je bolj utrujena in se na splošno slabo počuti, železo pa potrebuje tudi plod.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Zdrav otrok
01. 02. 2021 08.07

Kako prepoznamo anemijo pri otrocih?

Anemija je v otroštvu ena večjih zdravstvenih težav med otroci in je v neposredni povezavi s povišanim tveganjem za otroško umrljivostjo. Seveda pa ima kar nekaj različnih učinkov na zdravje otroka.

Vse o prehrani
14. 09. 2020 07.39

Zdravi prigrizki, ki jih bodo oboževali tudi otroci

Ker starši pogosto otrokom ponudijo prigrizke ob gledanju televizije ali na sprehodih, smo se z nutricistko Karlo Klander pogovarjali, kako pripraviti zdrav čips iz zelenjave. Zaupala nam je tudi, kaj vse vsebujejo nezdravi prigrizki, ki imajo močne zasvojevalne učinke.

Zdrava nosečnica
11. 09. 2020 14.01

Kako premagati jutranjo slabost?

Nosečnost bi bila tako čudovita, če ne bi bilo jutranjih slabosti. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako jih ublažiti oz. preprečiti.

Prehrana v nosečnosti
10. 08. 2020 08.15

Krepčilni napitki za nosečnice, ki so prava bomba vitaminov

V času nosečnosti telo potrebuje več vitaminov in mineralov kot običajno. Uživanje dodatnih količin vitaminov pred spočetjem in v zgodnji nosečnosti je povezano tudi z manjšim tveganjem za spontani splav, pravijo strokovnjaki.

Prehrana za dojenčke
07. 07. 2020 08.10

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?

Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Zdrava nosečnica
12. 06. 2020 08.00

Na kaj mora paziti noseča vegetarijanka?

Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12.

Vse o prehrani
21. 02. 2020 13.39

Katero sadje lahko uživa dojenček?

Sadje je eno od prvih živil, ki ga začne dojenček uživati, ko začnemo uvajati gosto hrano. Kdaj je čas za kateri sadež, da ne pride do alergijske reakcije, si preberite v naslednjih vrsticah.

Vse o prehrani
07. 02. 2020 09.57

Katera živila so bogata z vlakninami?

"Zdravnik mi je svetoval, naj zaradi svojega zdravstvenega stanja jem več vlaknin. Pojesti bi jih moral vsaj 25 do 35 gramov na dan, a konkretnih nasvetov, kako naj to dosežem v vsakodnevni prehrani, je zelo malo. Kaj naj torej jem, da bom zaužil dovolj vlaknin. Prosim za enostaven seznam živil, ki bi jih lahko vključil v dnevne obroke."

Šola za starše
05. 02. 2020 14.08

Tega ne smete jesti, če ste noseče

Veselje, pričakovanje, strah in pravzaprav cela paleta čustev ter tisoč vprašanj roji po glavi bodoči mamici, ko zagleda tisti dve črtici na nosečniškem testu, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov za sproščen in brezskrben porodniški dopust.

Zdrav otrok
05. 01. 2018 08.14

Vse o najpogostejših otroških boleznih

Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Ideje za prosti čas
02. 12. 2018 11.54

Recepta za presni praznični sladici

Če ne želite kuhati ali peči, bi pa radi z otrokom ustvarjali in se nato skupaj posladkali, so morda prava izbira za vas veganske presne sladice. In kdo je najboljši naslov, da nam zaupa kakšen recept? Sašo Šketa, ki pravi, da otroci naslednji dve sladici z veseljem pripravljajo; ker so ponosni, da so sodelovali pri pripravi, pa jih še raje pojedo. Hkrati oba recepta vsebujeta same zdrave sestavine, tako da si prav nič ne morete škoditi. Posladkali se boste lahko povsem brez slabe vesti.

Zdrav otrok
26. 11. 2018 06.58

Je vaš otrok slabokrven? To mora jesti

Železo najdemo ne le v špinači, ki so nam jo ponujale naše babice, ampak tudi v različnem suhem sadju, zeliščih, začimbah, mesu ... Koliko pravzaprav ga morajo zaužiti odrasli in koliko otroci? Si s preveliko količino zaužitega železa lahko škodimo?

Šola za starše
16. 10. 2018 08.38

Bodite pozorni na izrazito redčenje las!

Starši se še posebej ustrašijo, če opazijo, da dojenčku neenakomerno po glavi izpadajo celi šopi las. Brez skrbi, zrasli bodo novi, močnejši in gostejši. Pri otroku sta vzroka za izpadanje las lahko nepravilna prehrana in slabokrvnost.

Zdrava nosečnica
20. 06. 2018 08.12

Najpogostejše nosečniške težave

Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Prehrana za dojenčke
16. 07. 2019 10.40

Okusna kašica iz melone

Zaradi nizke energijske vrednosti in velikega deleža vode je melona idealna za poletno osvežitev. Bogata je z vitaminoma C in A, katera ščitita srce, ter beta karotenom, voda in kalij pa pomagata pri delovanju ledvic in čiščenju organizma. Kašico iz melone lahko dojenčku ponudite malce kasneje, ne takoj na začetku, ko začnete z uvajanjem goste hrane. Prepričani morate biti, da otrok nima alergičnih reakcij na določene vrste sadja. Če želite to kašico ponuditi pred enim letom starosti, se posvetujte s pediatrom. Za dodatno sladkobo pa se priporoča, da dodate malo marelice ali breskve.

Vse o prehrani
16. 02. 2017 07.34

Preprečimo anemijo

Železa ne najdemo le v špinači, ki so nam jo ponujale naše babice, ampak tudi v različnem suhem sadju, zeliščih, začimbah, mesu ... Koliko pravzaprav ga morajo zaužiti odrasli in koliko otroci? Si s preveliko količino zaužitega železa lahko škodimo?

Nosečnost
25. 01. 2017 08.10

Zakaj je jutranja slabost koristna?

Kljub neprijetnostim sta slabost in bruhanje vseeno dobra za nas.

Prehrana
14. 09. 2016 08.19

Kdaj ponuditi hruške?

Hruške sodijo med sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo med prvimi "novimi jedmi". So lahko prebavljive, polne hranljivih snovi in ne vsebujejo nasičenih maščob.

Malček
25. 08. 2016 08.09

Ko otrok noče ...

Ko se vam otroci upirajo, se učijo spoznavati sebe in pridobivajo samozavest. Le nikar tega ne vzemite preresno, s pomočjo nekaj nasvetov lahko otroški 'ne' vsaj zadovoljivo krotite.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863