materialno

Fantje s tem imenom stremijo k uspehu
Kaj pomeni ime Nik in od kod izvira? Preverite.

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'
V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

Sindrom hladne matere
O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Ime za deklice, ki ga je nosila boginja morja
Ime za deklice, ki spominja na morje in sonce ter številne znane osebnosti. Morda pa bo ravno to tisto, ki ga boste izbrali za svojo deklico?

'Mami, kaj se dogaja, zakaj jočeš, kaj je narobe?'
Pri prejšnjem zapisu sem ostala pri konziliju, sestanku z zdravniki, ki so naju predočili z dejstvi. Spomnim se, da sva tisti dan prišla v bolnišnico, polna upanja, zagona in s polnim listom vprašanj. A ko smo se usedli za mizo v neki majhni, majhni sobici in sem videla obraze zdravnikov, je moj zagon počasi začel izginjati.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Umrl je brat ene najslavnejših pevk na svetu
V 66. letu starosti je umrl Anthony Ciccone, brat svetovno znane in priljubljene glasbene ikone, Madonne. Medtem ko je Madonna živela v razkošju, blišču in slavi, je bil njen brat brezdomec.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

'Nisi sama v svojih mislih. Vse mamice stiska v prsih'
Menim, da je ni matere, ki ne bi zadnjih nekaj dni trepetala v varnem zavetju domovanja, medtem ko opazuje svojega malčka in je prepuščena sama sebi in svojim mislim. Kaj se dogaja s svetom? Po svetovni pandemiji sledijo grožnje, ustrahovanja in vojna? Da, vse se soočamo s podobnimi čustvi ... strah, negotovost, razočaranje in tudi jeza. Ogromna teža na plečih. Zakaj, čemu in za koga?

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš."
"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš," je zapisano na vratih sobe številka tri gorenjskega materinskega doma. V Sloveniji jih je osem, so večinoma polno zasedeni in potrebujejo vašo pomoč.

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki
Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Kakanje v hlače
Pozdravljena, Prosila bi vas za pomoč, glede mojega 3,5 letnega fanta. Glavni problem je kakanje v hlače. S tem problemom se ukvarjamo za celih 7 mesecev. Naj povem, da je izredno inteligenten otrok, ...

Najbolj znamenita pustna rajanja na svetu
Pustni čas se pri nas tradicionalno začne 6. januarja, na dan svetih treh kraljev, traja pa vse do pustnega torka oziroma pepelnične srede. Praznovanja v različnih delih sveta trajajo različno dolgo, skorajda povsod pa vrhunec dosežejo na pustni torek, ki mu nato sledi postna pepelnična sreda. Skozi zgodovino so se po svetu uveljavile različne oblike praznovanja ter karnevalov, ki danes predstavljajo pomemben del kulturne dediščine, zato je prav, da podrobneje spoznamo nekaj najbolj znanih in zanimivih pustnih tradicij.

Soglasje otroka? To razdvaja slovenske starše
"Naj ima vaš otrok kdaj pa kdaj kakšno neopravičeno uro, ne da bi vi vedeli. Ko dobi nezadostno, naj sam odloči, kdaj vam bo povedal za svoj neuspeh," svetuje učitelj zgodovine. Tako smo odraščali tudi mi, se spominja mati dveh dijakov. A vsi se ne strinjajo z njima.

Slovenija: Po pomoč prihaja preko 20.000 družin z otroki
Slovenska karitas ob današnjem mednarodnem dnevu družin poziva državne in organe lokalnih skupnosti, naj še naprej podpirajo in razvijajo družini naklonjene usmeritve. "Naj bosta odločitev staršev za otroke in trud za njihov razvoj v družbi nagrajena in spodbujena tako materialno kot tudi vrednostno," so pozvali.

'Zakaj mama misli, da ji bom rekel hvala? Saj je vse to vendar njena naloga'
"Sinu sem kupila vse, kar je hotel, on pa je samo strgal ovitke z daril, jih ošvrknil s pogledom, nato pa zacepetal, da je njegov prijatelj dobil boljša darila, odvihral v sobo in zaloputnil z vrati." Se najdete tej zgodbi, ki se je te dni pojavila na enem od forumov o vzgoji? Strokovnjaki pravijo, da imate pri hiši malega tirana, ko gre za praznična darila. Ustoličili pa ste ga kar sami.

Revščina prisotna tudi v Sloveniji
Stopnja tveganja revščine je v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem primerljiva, v pragu tveganja revščine in materialni prikrajšanosti pa so velike razlike. V Sloveniji je relativno reven vsak sedmi prebivalec, v EU vsak šesti. Resno materialno prikrajšan pa je v Sloveniji vsak 19. prebivalec, so sporočili s Statističnega urada RS.

Kakšne osebe se rodijo ob določeni uri?
Kot ima vsak dan v mesecu svojo posebno vibracijo, tudi ura vpliva, kakšna oseba bo postal vaš otrok.

Zakaj partnerja ostaneta skupaj kljub slabi zvezi?
Zelo pogosto ostaneta partnerja skupaj, kljub temu da imata slabo zvezo. Navajena sta biti skupaj ne glede na vse, ampak zakaj je to tako?

Revščina je tudi v Sloveniji resen problem
Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini pozval k borbi proti vsem oblikam revščine in nepravičnosti. Predsednik Rdečega križa Slovenije Dušan Keber pa je opozoril, da je revščina tudi v Sloveniji resen problem. V svetu okoli 385 milijonov otrok živi v ekstremni revščini.

Ganljiv dogodek v Portorožu
V Portorožu te dni potekajo že desete Počitnice biserov. S tem projektom bo Slovenska karitas to poletje omogočila letovanje na morju več kot 150 socialno ogroženim otrokom in mladostnikom iz vse Slovenije. Skozi igre in delavnice bodo mladi spoznavali tudi pomembne vrednote, kot so solidarnost, prijateljstvo in vztrajnost.

Špelin kotiček: Ali sem zaradi tega slaba mama?!
Kaj pomeni biti dober starš, dobra mama? Je to tista mama, ki ne hodi v službo, da lahko vso svojo energijo, čas in ljubezen nameni svojim otrokom? Je to mogoče tista mama, ki svojim otrokom lahko nudi vso materialno podporo in jim omogoči vse, kar si želijo, tako finančno kot čustveno? Ali pa je to tista mama, ki je veliko odsotna, veliko v službi in se morajo zaradi tega otroci bolje znajti sami, postanejo bolj neodvisni in iznajdljivi, kar za življenje niti ni tako zelo slabo? Ali sploh obstaja mama, ki bo v očeh vseh ostalih vedno res dobra mama?

Razkrivamo, kje lahko srečate Božička!
V Celju že 15 let med prazniki vrata odpre Pravljična dežela, v kateri lahko rajate z dobrimi vilami, prisluhnete njihovim zgodbam, plešete in pojete v dobri družbi ter se srečate s čisto pravim Božičkom, ki je za vse male in velike otroke v tem času organiziral tudi pravljične vlake iz različnih krajev po Sloveniji.

'Dokažimo, da skupaj zmoremo!'
"Dokažimo, da skupaj zmoremo vse in polepšajmo december tistim, ki si ga ne morejo!" Takšno sporočilo nosi projekt Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, kjer organizirajo največjo dobrodelno ulično razstavo rut na svetu!

Panika na britanskem dvoru
Na posestvu britanskega kraljevega para, princa Williama in njegove žene Kate, so pred dnevi odjeknili streli. Varnostniku naj bi se nehote sprožila pištola. Nihče ni bil ranjen.

Ko starši otroku škodimo, ne pomagamo!
Dojenčki različnih ras si niso povsem enaki, razlikujejo se tako po kakovosti mišične napetosti kot po genetsko pogojenih razvojnih značilnostih, pravi naša sogovornica. Že res, da bo afriška mama povsem drugače razumela in vzgajala svojega otroka kot slovenska, a razlike so že v primerjavi s sosednjimi državami.

Srečo sem našla v Mehiki ...
Življenje je nepredvidljivo. Ni malo Slovencev, ki si življenjske partnerje najdejo v tujini, se tja preselijo in tudi načrtujejo družino. V tokratnem intervjuju vam predstavljamo Matejo Pineda, ki z možem Mehičanom pričakuje prvega otroka.