materin glas

O čem razmišlja dojenček v maternici?
Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

Vplivnica navaja 117 razlogov, zakaj ne želi imeti otrok
Plavolasa lepotica Ellie Gonsalves je stara 33 let, sledi pa ji več kot milijon uporabnikov. S svojo objavo seznama več kot stotih razlogov, zakaj je boljše ne imeti otrok, pa je razburila javnost.

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...
Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

To so temeljne dojenčkove potrebe
Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

8 stvari, ki jih morajo vedeti vse mame deklic
Ni močnejše vezi na svetu, kot je vez med materjo in hčero. In biti mati deklici je neponovljiva in enkratna izkušnja. Spodaj navajamo 8 stvari, ki so vam kot mami deklice prav gotovo zelo poznane.

Dve veliki resnici o dojenčku in materi po porodu
Ti resnici o materi in dojenčku po porodu povsem držita. Sta nekaj naravnega. In proti naravi ne smemo delovati, je prepričan zdravnik, ki je bil prisoten pri več kot 18.000 porodih.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Mamin glas ima večjo moč, kot si sploh predstavljate
Posnetek materinega glasu, ki bi ga dodali zvoku požarnega oz. dimnega alarma, bi lahko reševal življenja, ugotavljajo ameriški znanstveniki. Študija, ki so jo objavili v strokovni reviji Pediatrics, je namreč pokazala, da so na tak način spremenjeni javljalniki dima učinkovitejši pri bujenju otrok od običajnih.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Mamin glas vpliva na dojenčkove možgane
Mamin klepet ne glede na to, ali je kratek ali dolg, spodbuja levo polovico novorojenčkovih možganov. Ta stran je odgovorna za jezikovni razvoj in motorične sposobnosti.

Tega zagotovo niste vedeli ...
Veliko bodočih staršev si zastavlja vprašanje, ali otrok v trebuhu sliši naše glasove. Strokovnjaki so ugotovili, da otrok, ki ga nosite pod srcem, dejansko začne slišati zvoke med 23. in 27. tednom nosečnosti, najbolj glasno pa je zanj bitje materinega srca. Sčasoma zazna tudi druge zvoke, dogodke, ki se odvijajo zunaj maternice.

Mali brbljavček
Pod govornim sporazumevanjem razumemo dvoje - poslušanje in ustvarjanje zvokov. Otrok je na začetku boljši poslušalec, saj se s tem, ko opazuje druge, uči, da bo nekoč znal ustvarjati glasove.

Materin glas dela čudeže
Študije, ki so jih opravili pred kratkim, so pokazale neverjetne rezultate. Materin glas dela čudeže. Za otroka je prav tako pomirjujoč kot objem.

Dojenčki jočejo v različnih jezikih
Mislite, da je jok dojenčkov po vsem svetu enak? Nova študija je pokazala, da začnejo novorojenčki že v prvem tednu življenja jokati z naglasom, ki je značilen za materinščino.

Za koga je vrtec bolj stresen?
Prvič v vrtec, šolo, službo... Vse to so velike prelomnice v življenju. Še odrasli se težko soočamo s spremembami, kako se ne bi otroci. Vstop v vrtec pa je navadno najbolj stresen za starše. Morda potočijo več solz kot njihov malček.

Dragocena povezanost z materjo
Povezanost z materjo otroku vliva zaupanje in občutek varnosti, da je dobro in lepo, ki ga je doživljal pred rojstvom, tukaj tudi sedaj. To je v pomoč novorojenčku, da se lažje prilagodi novemu okolju.

Pogovarjajte se z nerojenim otrokom
V nosečnosti se dogajajo čudovite stvari. Prvi premik otroka je za mamico velika radost, a z otrokom se lahko "spoznata" že veliko prej! Nežne vezi lahko začnete vzpostavljati takoj, ko izveste, da ste noseči.

Rojstva na nenavadnih krajih
Porod naj bi bil za starša lepa in posebna izkušnja. A včasih ju lahko kljub pripravam preseneti, saj se začne prezgodaj in tam, kjer nista pričakovala.

Novorojenček in njegova čutila
Novorojenček je sicer popolnoma odvisen od svojih staršev, toda z vsemi čutili sprejema informacije iz okolja in je sčasoma vedno bolj sposoben uveljavljati svoj prav. Njegovi možgani so ves čas zaposleni z vzpostavljanjem novih povezav med živčnimi celicami.