maternično ustje

Porod pri prvorodkah lahko traja tudi do 24 ur
Porod se odvija v štirih porodnih fazah in v povprečju traja od 12 do 24 ur, kadar ženska rojeva prvič, z naslednjimi porodi pa praviloma manj.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

To se dogaja na dan naravnega poroda
Nosečnost je razburljiva dogodivščina, ki praviloma traja 280 dni ali 40 tednov. Če je nosečnost normalna in nastopijo spontani naravnih popadkov, se porod običajno začne odvijati v 38. tednu nosečnosti, lahko pa se seveda zgodi tudi prej ali pozneje in je vseeno tako z mamo kot z otrokom, vse v redu.

NIJZ: vse o porodu v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali na NIJZ.

Poglejte, kakšna je porodna soba v ljubljanski porodnišnici
Vsako leto pri nas prijoka na svet 18.000 otrok, tretjina jih razveseli mamice in očke v ljubljanski porodnišnici, ki se še vedno ponaša s slovesom največje v Sloveniji in hkrati ene največjih v zahodni Evropi. Na stežaj smo odprli vrata ene izmed porodnih sob v dotični porodnišnici in pogledali, kakšni pripomočki in naprave se skrivajo v njej.

RESNIČNA ZGODBA: Babica ni le poklic!
Malokdo pomisli, kako naporen je poklic babice, poln stresa, utrujenosti, nočnih izmen in prazničnega dela. A kot pravi babica Marjeta Žlebnik, lažje preživiš težke trenutke, če delo opravljaš z ljubeznijo in predanostjo.