matične

Nobelov nagrajenec pri 57 letih izvedel veliko družinsko skrivnost
Nobelov nagrajenec je izvedel resnico o svojem poreklu šele pri 57 letih in še to po naključju. Takrat je odkril, da njegova sestra Miriam v resnici ni bila njegova sestra, temveč njegova biološka mati.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Zid, ki ločuje države in tudi družine
Julija 2019 je kalifornijski profesor Ronald Rael na svojem Instagramovem profilu objavil posnetek guganja skozi zid, ki ločuje Mehiko in ZDA. Objava igranja, veselja in sreče je postala viralna, saj je vsaj simbolično predstavljala moč povezovanja skozi zid, ki je bil v prvi vrsti zgrajen z namenom ločevati in deliti. Otroci in starši na obeh straneh, v Mehiki in v ZDA, so se gugali približno 20 minut, nato so gugalnice umaknili. Zdaj so tri rožnate gugalnice prejele priznanje.

Za varstvo svojih vnukov pričakovala plačilo
Če je še nedolgo nazaj veljalo, da otroka vzgajata družina in skupnost, v kateri člani družine bivajo, se je to v teh časih precej spremenilo. Vzgoja in skrb za otroka zaradi odcepitve matične družine od ostalih članov čedalje bolj postajata izključno dejavnost posameznega para, vrednote pa se spreminjajo.

So maske v osnovnih šolah obvezne ali ne?
Jutri se odpirajo vrata osnovnih in srednjih šol, s tem pa se uveljavljajo tudi novi ukrepi, ki veljajo ob pričetku šolskega leta 2020/2021. Kaj bodo z jutrišnjim dnem morali upoštevati učenci, učenke in zaposleni? Bodo maske obvezne?

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

Visoko noseča žena tenisača pozitivna na koronavirus
Potem ko je pred dnevi svet zaobšla novica, da je za koronavirusom zbolel tudi nekdanji zaročenec pevke Nicole Scherzinger, bolgarski tenisač Grigor Dimitrov, je svet tenisa pretresla še ena slaba novica. Tokrat pa ni zbolel zgolj eden izmed igralcev, temveč tudi njegova visoko noseča žena.

Takšen božič imajo otroci po svetu!
Božične praznike bodo nekateri izkoristili za potovanje, drugi bodo šli smučat, tretji bodo kaj dobrega skuhali in se v toplem in okrašenem domovanju družili z najbližjimi. Recepta in pravil za 'pravilno' praznovanje ni, kar dokazujejo tudi različni božični običaji po svetu. Ne glede na geografsko lego pa rdeča nit božiča povsod ostaja ista: predstavlja radost, mir, veselje ter druženje, najmlajši pa praktično povsod z nestrpnostjo čakajo obisk dobrega moža, ki ima v različnih koncih sveta resda drugačno ime, a povsod isto nalogo: obdariti tiste, ki so bili pridni!

Če ste doma v občini Dolenjske Toplice, lahko pričakujete takšno pomoč
Boste kmalu rodili, pa ne veste, kako uveljavljati pravico do enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka? Predlagamo vam, da izpolnite vlogo in si tako zagotovite 150 evrov, če bivate v občini Dolenjske Toplice.

V tej občini so povečali denarno pomoč ob rojstvu otroka
Ob prihodu novega družinskega člana so vsa dodatna finančna sredstva dobrodošla. Tudi takšna, ki pridejo s strani občine za nakup vseh stvari, ki jih potrebuje novorojenček. Tokrat izpostavljamo občino Ljutomer, kjer so se odločili za povišanje enkratne denarne pomoči.

Kam s tujkami in otroki, ki jih je za seboj pustila Islamska država?
Zaveznikom je že pred meseci uspelo dokončno poraziti samooklicano Islamsko državo in razglasiti njen neslavni konec. A za bojevniki, ki so izgubili življenje ali pristali v ujetništvu, so ostale njihove žene in otroci, ki zdaj životarijo v begunskih centrih. Mnoge so zaradi sumov sodelovanja pri umorih celo zaprte, njihova sojenja pa so po navedbah človekoljubnih organizacij prave farse: sodniki potrebujejo le nekaj minut za izrek smrtne kazni. za njimi pa ostajajo otroci, ki niso nič krivi in katerih usoda ostaja negotova.

Izjemna popularnost imen iz serije Igra prestolov
V Nemčiji so za novorojence vse bolj priljubljena imena iz televizijske serije Igra prestolov. Kot ugotavlja ljubiteljski raziskovalec Knud Bielefeld, je pri novopečenih starših še posebej priljubljen lik Jon Snow.

To je zgodba iz ljubljanske porodnišnice. Njen sinek je bil v nevarnosti
'Biba' se spominja drugega poroda. Bilo jo je strah, ker se je še spominjala prvega poroda, ki je trajal ure in ure in se je na koncu končal s carskim rezom.

Tega o popkovnici niste vedeli
Popkovnica na prvi pogled spominja na vrvico, vendar je mnogo več. Pravzaprav gre za dve arteriji in veno, ki povezujejo plod s posteljico.

To bi lahko služilo za zdravljenje neplodnosti
Španski znanstveniki so iz človeških kožnih celic ustvarili spermo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za velik podvig, ki bi lahko služil za zdravljenje neplodnosti.

Uspelo jim je nemogoče!
Mednarodna skupina znanstvenikov je v sredo v reviji Nature objavila, da so iz matičnih celic uspešno vzgojili tkivo človeških možganov, ki ga bodo uporabili za raziskavo motenj v njihovem delovanju. S to pridobitvijo bodo dobili tudi vpogled v razvoj najkompleksnejšega organa v človekovem telesu.

Osupljivi rezultati zdravljenja z matičnimi celicami
V Sloveniji se lahko vsaka bodoča mamica do 32. tedna nosečnosti odloči za shranitev matičnih celic v javno banko. Shranjevanje je brezplačno in prostovoljno, mag. Marko Cukjati, dr. med., z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino pa pravi, da gre za življenjsko naložbo. O tem pričajo tudi zadnja raziskava britanskih zdravnikov.

Zakaj shraniti matične celice?
Zakaj in kam shraniti popkovnično kri in kako lahko naša odločitev kasneje vpliva na otrokovo zdravje sta samo dve vprašanji, ki si jih zastavlja veliko bodočih staršev. Najbolj iskane odgovore nam je posredoval mag. Marko Cukjati, dr. med. iz Zavoda RS za transfuzijsko medicino.

Rebeka Dremelj pokazala trebušček!
Trebušček Rebeke Dremelj je že prav lepo okrogel, pevka pa svojo hčerkico že prav nestrpno pričakuje. Kot pravi, z razširjenimi rokami čaka, da jo stisne v svoj objem.

200 tisoč shranjenih vzorcev matičnih celic
Vodilni ponudnik shranjevanja matičnih celic se lahko pohvali z velikim dosežkom. Shranili so namreč že 200 tisoč vzorcev matičnih celic, ki predstavljajo velik potencial za uporabo pri zdravljenju do sedaj neozdravljivih bolezni.

FOTO: Utrinki s 6. otroškega bazarja
Bazarko, ki letos praznuje 6. rojstni dan, vas samo še danes čaka, da ga pozdravite na Gospodarskem razstavišču! Baloni, vrtiljaki, glasba, potujoča knjižnica, trampolini, Bazarkov ranč, opazovanje sonca s teleskopom … Smo vas prepričali?

'Drugega sina nisem rodila za rezervne dele!'
Michellin prvorojenec je hudo zbolel, rešile bi ga lahko le izvorne celice enega od družinskih članov. Ker nihče ni bil primeren kandidat, sta se odločila za umetno oploditev z izbiro zarodka …

Pozitivni vplivi računalnika
Kljub temu da današnji otroci ne morejo brez računalnika, je pomembno, da ne zamenja pogovorov in druženja s starši, igre s sovrstniki, branja pravljic, reševanja nalog, gibanja in sprehodov v naravi ...

Shranite otrokove mlečne zobe!
Shranjevanje mlečnih zob lahko vašemu otroku nekega dne reši življenje. Ugotovili so namreč, da so mlečni zobje dober vir izvornih celic …

Popkovnična kri premagala cerebralno paralizo!
Devetmesečna Chloe Levine se ni pravilno razvijala. Starša sta z dojenčico odhitela k zdravniku in izvedela pretresljivo novico. Njuno hčer je že v maternici zadela kap …

Naj te srce pripelje v Tivoli!
Zavod za presaditve organov in tkiv ob 11. evropskem in svetovnem dnevu darovanja in transplantacije prireja športno prireditev Naj te srce pripelje v Tivoli.