medgeneracijski

Sem mama in sem 'boomerka'
Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete
Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

Napaka, ki jo babice rade ponavljajo
"Ne morem jim dopovedati, da imamo pri hrani svoja pravila," se pritožujejo mamice, ko beseda nanese na stare starše. Verjetno jih je malo takšnih, ki svojih vnučkov ne bi razvajali s sladkimi dobrotami, ko jih obiščejo. Babice in dedki že od nekdaj veljajo za nekakšen sinonim za vse, kar doma ni dovoljeno. S tem seveda ni nič narobe, če gre za majhne in občasne pregrehe, ki ne škodujejo nikomur. Je pa v nekaterih primerih vseeno treba ohraniti določene meje in jih spoštovati.

Vnuki od starih staršev dobijo brezčasno modrost in neprecenljive izkušnje
Ste kdaj razmišljali, kako pomemben je odnos med starimi starši in vnuki? Gre za čustveno zelo dragoceno vez, ki jo je treba negovati.

Slavne zvezdnice o tem, zakaj nimajo otrok
S kom delimo življenje, je stvar posameznika in življenjskega sloga, ki ga želi živeti. S tem se strinjajo tudi zvezdnice, ki so se odločile, da materinstvo ni zanje.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Pojdimo na Brnico!
Namen svetovnega dneva gibanja, ki ga zaznamujemo danes, je spodbujanje telesne dejavnosti in zviševanje deleža telesno dejavnega prebivalstva. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije delež telesno nedejavnih prebivalcev narašča v mnogih državah in tako vpliva na zdravje svetovnega prebivalstva. Stroka zato priporoča aktiven življenjski slog.

Gibanje je življenje in življenje je gibanje
Začela se bo letošnja Simbioza giba, ki bo pod geslom Gibanje je življenje in življenje je gibanje do nedelje potekala na več kot 300 lokacijah po Sloveniji. Vse od najmlajših do najstarejših vabijo, da se udeležijo brezplačnih programov: od plesa do nordijske hoje. Letošnji vseslovenski projekt bodo odprli danes na Fakulteti za šport v Ljubljani.

Močnejša povezanost med različnimi generacijami
Nekoč je bila vez med babico in vnukom veliko močnejša, kot je danes. Slovenska humanitarna organizacija se že od leta 2006 trudi vzpostaviti medgeneracijsko sodelovanje med mladimi in starejšimi. Pridružile so se mu številne osnovne in srednje šole.

Prostovoljci so lahko že otroci
Otroka ne moremo naučiti čuta do sočloveka, lahko pa mu že v zgodnjem otroštvu z zgledom in spodbudami pokažemo, kako pomembno je pomagati drugim.