medgeneracijsko

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico
Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Brezplačno varstvo otrok tudi obstaja!
Včasih so novopečeni starši bivali skupaj z babico in dedkom, tako niso imeli težav, ko so potrebovali varstvo za svojega otroka. Danes se družine selijo, si ustvarijo svoj dom in ko odrasli rabijo nekaj ur zase, so postavljeni pred težavo: komu v varstvo zaupati otroka. To so v Komendi odlično rešili, in sicer s projektom Babi servis, ki ga podpirata Republika Slovenija ter Evropski sklad za regionalni razvoj. Tamkajšnjim staršem brezplačno varujejo otroke na njihovem domu mlajše upokojenke.

Pozitivna moč tibetanskih vaj tudi za naše šolarje
Različni načini sprostitve so za naše šolarje več kot dobrodošli ne le pred koncem šolskega leta, temveč pri vseh šolskih urah, vsak dan ali pa vsaj nekaj minut pred začetkom pouka. Pa je to sploh mogoče? Šolska svetovalna delavka, univerzitetna diplomirana pedagoginja z Osnovne šole Otočec Melita Bevc Novak nam je pojasnila, kako so preproste vaje, natančneje tibetanske, koristne tako za um kot tudi telo naših otrok ter kako se sploh organizirati, da se pri tem ne izgubijo dragocene minute za utrjevanje učne snovi.

Že poznate Pešbus?!
Učenci mariborskih osnovnih šol Franc Rozman Stane in Prežihov Voranc bodo ta teden v okviru projekta mestne občine Skupaj spreminjamo prometne navade v šolo prihajali s Pešbusom. Omenjeni projekt skupaj z občino iz sredstev Sklada za podnebne spremembe sofinancira ministrstvo za okolje in prostor. Danes se Mariborčanom obeta še kolesarski zajtrk.

Večgeneracijski centri podpora družini
Večgeneracijski centri, ki nudijo različne programe za posamezne ranljive skupine, so v Sloveniji novost, saj so prve uradno odprli v začetku letošnjega leta. Zdaj deluje že vseh načrtovanih 15 centrov. Imajo vse več obiska in tudi na ministrstvu za delo so zadovoljni z rezultati.

Tega ne smete opustiti!
Ker je branje temelj pridobivanja znanja na vseh področjih človekovega življenja, so v letošnjem šolskem letu v nekaterih slovenskih vrtcih začeli izvajati projekt V objemu besed, katerega namen je spodbujanje družinske pismenosti. Otroke in starše želijo spodbuditi k odkrivanju sveta knjig in jih naučiti ustrezno brati tudi druge informacije.

Otroci bodo med drugim telovadili s starši, babicami in dedki
Teden medgeneracijskega učenja, ki se bo začel danes in bo po državi potekal do petka, bo širšo javnost opozoril na pomen nenehnega učenja. Hkrati bo izpostavil, da ima bogato znanje vsaka od generacij, ki ga lahko prenese drugim. V projekt so se vključili različni partnerji od vrtcev in šol do domov za starejše in društev.

Močnejša povezanost med različnimi generacijami
Nekoč je bila vez med babico in vnukom veliko močnejša, kot je danes. Slovenska humanitarna organizacija se že od leta 2006 trudi vzpostaviti medgeneracijsko sodelovanje med mladimi in starejšimi. Pridružile so se mu številne osnovne in srednje šole.

Hiša, ki združuje vse generacije
V Murski Soboti so uspeli kot nadgradnjo projekta medgeneracijskega sodelovanja med mladimi in starejšimi Sadeži družbe vzpostaviti prvo medgeneracijsko Hišo Sadeži družbe v Sloveniji. Vsi smo lahko sadeži družbe ali kot je zapisal dr. Janez Drnovšek ob začetku projekta: ''Če si starejši in mlajši med seboj pomagamo, zmoremo več in ustvarjamo boljšo družbo.'' Kaj se pravzaprav skriva za njenimi vrati, nam je razkrila Tjaša Arko, ki že dalj časa spremlja projekt.

Otroški bazar je tu
Danes se je začela največja izobraževalno-sejemska prireditev Otroški bazar. Sodeluje tudi naša spletna stran bibaleze.si.