mednarodni dan družin

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Zelo veliko družin živi pod pragom revščine ali na njenem robu
Letošnji mednarodni dan družin, ki ga zaznamujemo danes, se osredotoča na 13. cilj trajnostnega razvoja – podnebne ukrepe. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije so se dnevu pridružili že 25. leto zapored, v tem času pa so ga razširili na teden družin, ki bo potekal do 22. maja. Na pomen dneva družin so opozorili tudi v Slovenski karitas.

Slovenija: Po pomoč prihaja preko 20.000 družin z otroki
Slovenska karitas ob današnjem mednarodnem dnevu družin poziva državne in organe lokalnih skupnosti, naj še naprej podpirajo in razvijajo družini naklonjene usmeritve. "Naj bosta odločitev staršev za otroke in trud za njihov razvoj v družbi nagrajena in spodbujena tako materialno kot tudi vrednostno," so pozvali.

168 milijonov otrok prisiljenih v otroško delo. Rahimulah iz Afganistana: 'Ko dopolnimo pet let, začnemo delati'
168 milijonov otrok po vsem svetu je prisiljenih v otroško delo, ob mednarodnem dnevu boja proti tej problematiki opozarjajo strokovnjaki. Letošnji dan je osredotočen na učinek, ki ga imajo na otroško delo svetovni konflikti in naravne katastrofe. Zaradi njih starši namreč izgubijo službe, posledično so njihovi otroci edini vir preživljanja družine.

V Sloveniji je več kot pol milijona družin: 'Podpirati moramo različnost, ljubeče odnose in skrb za otroke'
Z Mednarodnim dnevom družin se začenja vseslovenska akcija Za družine brezplačno, v sklopu katere številni muzeji in druge institucije družinam omogočajo prost vstop. Poudarek letošnjega dneva družin je namenjen spodbujanju predšolskega izobraževanja. V zadnjih desetih letih se je število slovenskih otrok, vključenih v vrtce, povečalo skoraj za polovico.

Hvala 788 babicam in 8 babičarjem!
V zbornici zdravstvene in babiške nege - zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov ob svetovnem dnevu babic, ki ga obeležujemo danes, opozarjajo, da v Sloveniji nosečnicam ni povsod omogočen dostop do babiške obravnave, sicer pa podpirajo vse tiste spremembe v zdravstvenih zavodih, ki to omogočajo.

Starši iščejo uspešne terapevtske pristope
Včeraj smo obeležili 10. mednarodni dan avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da se spodbuja k boljšemu razumevanju avtizma v družbi. Stanje v Sloveniji pa je še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oz. je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

Revščina je tudi v Sloveniji resen problem
Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini pozval k borbi proti vsem oblikam revščine in nepravičnosti. Predsednik Rdečega križa Slovenije Dušan Keber pa je opozoril, da je revščina tudi v Sloveniji resen problem. V svetu okoli 385 milijonov otrok živi v ekstremni revščini.

Ali so moški glavni v družini?
Letošnji mednarodni dan družin, 15. maj, poteka pod geslom Ali so moški glavni v družini? V Združenih narodih opozarjajo, da diskriminatorna ravnanja, ki ne priznavajo enakih pravic za vse in zatirajo pravice žensk in otrok, v družinah, skupnostih, družbah in narodih danes nimajo več mesta.

''Postala sem mama!''
Letošnji 15. maj, mednarodni dan družine, opozarja na izzive družine danes. Kot je zapisala ministrica za delo, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak, se letošnje geslo Matere in družine - izzivi v spreminjajočem se svetu dotika zelo pomembne tematike. Nujno je ustvarjati pogoje za čim bolj kakovostno življenje različnih oblik družin, pravi.

Babice spreminjajo svet!
Danes obeležujemo mednarodni dan babic. Z letošnjim sloganom Babice spreminjajo svet - družino za družino želijo opozoriti, da babice s svojim delovanjem spreminjajo družine, družbe in svet. Tudi letos organizirajo tradicionalno srečanje babic iz vse Slovenije na Šmarni gori, študenti babištva pa bodo danes organizirali babiški tek.

Tudi slovenski otroci občutijo revščino
Ob letošnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini v Unicefu opozarjajo na vse večje razsežnosti revščine in prikrajšanosti med otroci v najrazvitejših državah sveta, tudi v Sloveniji. Problem prisilnih izselitev, katerih žrtve so pogosto Romi, pa izpostavljajo pri Amnesty International.

Tudi očetje si zaslužijo svoj dan
Mednarodni dan očetov je neformalni praznik, ki se v večini držav praznuje vsako tretjo nedeljo v juniju. Kot materinski dan tudi ta dan izvira iz ZDA. Po materinskem dnevu 1909 je Sonora Smart Dodd menila, da si tudi očetje zaslužijo svoj dan. Kljub njenim prizadevanjem, je šele leta 1972 ameriški predsednik uzakonil dan kot nacionalni praznik.

Je stanje v Sloveniji zaskrbljujoče?
17. aprila 1990 je Mednarodna zdravstvena organizacija (WHO) izbrisala homoseksualnost s seznama psihičnih motenj. Od takrat so si istospolno usmerjeni pridobili več pravic, a tudi danes še opozarjajo na diskriminacijo.

Ali delate v družini prijaznem podjetju?
Vodilna tema letošnjega mednarodnega dneva družin, 15. maja, je zagotavljanje usklajenega poklicnega in družinskega življenja. To je odlična priložnost, da javnost opozorimo na pomen družin in nujno spodbujanje boljšega razumevanja usklajevanja družinskega in poklicnega življenja, je v poslanici zapisal minister za delo Andrej Vizjak.

Dejansko stanje družin v Sloveniji
Več kot polovica prebivalcev v Sloveniji živi v družinah, ki jih sestavljajo starši in otroci. Vsaka četrta družina je enostarševska. Zaposlenost staršev v družinah z otroki, mlajšimi od šest let, pa je zelo velika, so ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, zapisali v državnem statističnem uradu.

Prižgite svečko za umrle otroke
Danes, 15. oktobra, bodo ob 15. uri iz vseh spominskih parkov v Sloveniji v nebo poleteli beli baloni v spomin na otroke, ki so umrli med nosečnostjo ali kmalu po porodu. Društvo Solzice bo organiziralo komemoracijo, vi pa zvečer prižgite svečko.

Družina je bogastvo!
Mednarodni dan družin, 15. maj, letos poteka pod geslom Soočenje z družinsko revščino. Tudi tokrat je v znamenju družinskega zakonika, sistema vrednot in morebitne krize družine, četudi ta na lestvici vrednot še vedno sega v sam vrh.

Končno lahko 'glasno' priznali bolečino ...
Mednarodni dan spomina na otroke, umrle med nosečnostjo ali kmalu po porodu, je letošnje leto dosegel svoj namen. Starši umrlih otrok so končno lahko na glas priznali svojo bolečino.