mejniki

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Kdaj je pravi čas za navajanje otroka na kahlico?
Navajanje otroka na kahlico je pomemben mejnik v otrokovem razvoju, ki zahteva potrpežljivost, doslednost in pravilen pristop. Vendar pa je to pot, ki ni vedno enostavna. Medtem ko se starši veselijo tega koraka, se hkrati soočajo tudi z mnogimi izzivi.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Ko je obisk terapevta še edina rešitev
"Ko sem seželela pogovoriti o stvareh, ki me motijo, se je zaprl. To je bilo videti tako, da je kuhal mulo v tišiniali je enostavno šel kolesarit ali v fitnesstudio. Samo izginil je. To me je tako razbesnelo, da je bilo samo še slabše, ko se je vrnil domov,"je svoje doživljanje njegovega ignoriranja opisala Lara. Janijecelotno situacijo doživljal povsem drugače.

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka
Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

12-letnica si želi obriti noge – kako se odzvati?
Prelomne starosti za britje ni, običajno dekleta pričnejo razmišljati o tem med 10. in 14. letom, pomembno pa je, da kot starši ustvarite varno okolje, da se vam bo lahko deklica o tem zaupala in da jo lahko posledično podučite o varnem britju, da bo vedela, kako to početi.

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Super darilo za obdaritev pred prihodom dojenčka
Zabave pred porodom oziroma tako imenovani 'baby showerji', na katerih se zberejo družina in prijatelji, da nosečki zaželijo čim lažji porod in jo pospremijo na odgovorno ter edinstveno pot materinstva. Izvirajo iz Amerike, v zadnjih letih pa so postale pravi trend tudi pri nas. Seveda se spodobi, da se bodoči mamici ob tem tudi nekaj podari in ker imajo glede na spletne forume številni precej težav z iskanjem popolnega darila za 'baby shower' smo pripravili 3 TOP ideje, s katerimi zagotovo ne boste zgrešili!

Tako so praznovali prvi rojstni dan v znani družini
Igralka Mandy Moore je na Instagramu delila fotografije s prvega rojstnega dne svojega sina Oscarja. Skupaj s svojim možem Taylorjem imata tudi 2-letnega sina Avgusta. Fotografije prikazujejo zabavo v temi risanke Radovedni George, kjer je zvezdnica predstavila simpatičnega slavljenca, obdanega s svojo družino.

Od komandosa do medvedka ... 6 stilov kobacanja otrok
Kobacanje ali plazenje otroka je eden ključnih gibalnih mejnikov v otrokovem zgodnjem razvoju. Zgoditi se mora nekje med osmim in devetim mesecem starosti in traja ponavadi od tri do štiri mesece, preden se otrok začne postavljati na noge. A stilov kobacanja je več in vsak malček se tega loti po svoje.

Kako se soočiti z izgubo otroka?
Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'
Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Pismo mame: Mali moj, preden odkorakaš v vrtec ...
Prav gotovo se večina mamic, pa tudi očijev pred pomembnimi mejniki otrok počuti vznemirjeno. Prvi koraki, prve besede, prva praznovanja, odhod v vrtec, šolo ... Vse to so pomembni dogodki, ki nam dokazujejo, da naši otroci odraščajo in počasi stopajo na pot samostojnosti. Kako se soočiti s čustvi?

'Ko bi to vedela, ko so bili otroci še majhni'
Mama štirih otrok je na svojem blogu zapisala nekaj nasvetov, s katerimi si lahko olajšate prva leta materinstva. Ko smo v obdobju, ko so otroci še majhni, si namreč mislimo, da nikoli več ne bomo spali, sproščeno posedali ob skodelici kave ali si vzeli čas zase. Vendar vse to še prehitro mine, zato je najbolje, da kar se da uživate v materinstvu, kasneje pa bo še vedno dovolj časa, ki ga boste lahko namenili tudi drugim stvarem. Če bi sama vedela za te nasvete, ko je postala mama, bi bilo precej lažje, zatrjuje Kate.

Kako materinstvo spremeni žensko?
Materinstvo pomeni za vsako žensko enega največjih prehodov. Odstre nove dimenzije doživljanja sebe in življenja samega.

To se dogaja pri prehodu iz otroške posteljice v posteljo
Mejniki, ki jih otrok dosega, so prav gotovo vedno nekaj posebnega. Prvi nasmehi, prvi koraki, prve besede, prvo spanje v posteljici in prvo samostojno spanje v veliki postelji. Kaj vse se dogaja ob slednjem mejniku?

'Za te stvari bi želela, da bi mi jih kdo povedal, preden sem postala mati'
Vse bi bilo lahko lažje, če bi se med seboj malo bolj odkrito pogovarjali, je prepričana mamica Jillian Quint. Še posebej prvo leto otrokovega življenja, ki je obdano z nešteto vprašanji in strahovi, bi bilo lahko veliko lepše in sproščujoče, če bi mame pred tem vedele štiri stvari.

Koliko naj bi spali enoletniki?
Čas okoli otrokovega prvega rojstnega dne si mnogi starši zapomnijo po prvih korakih. In čeprav se nam otrok, ki ponosno stoji in hodi, morda zdi velik, še vedno potrebuje toliko spanca kot dojenčki.

Jana Morelj delila prikupno fotografijo s hčerkico
Priljubljena radijska in televizijska voditeljica Jana Morel je pred letom in pol prvič postala mamica. S partnerjem sta se razveselila deklice, ki sta ji nadela ime Mia in njuno življenje od takrat naprej nikoli več ne bo isto.

Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami?
V življenju se vedno znova srečujemo z različnimi izzivi, preizkušnjami in mejniki. Včasih se z njimi spopadamo uspešno, drugič zahtevajo od nas več napora, a včasih pridemo tudi to točke, ko ne znamo ali ne zmoremo naprej. Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami? Ena od rešitev je vključitev v družinsko terapijo, ki posameznika obravnava kot del družinskega sistema.

Jana Morelj s srčnim sporočilom na hčerkinem bodiju
Jana Morelj je lani postala mamica in v svoji novi vlogi izjemno uživa. Tokrat nam je pokazala na družbenem omrežju, kako velika je že njena hčerka Mia.

Jana Morelj: ''Zadovoljna mama, zadovoljen otrok. Predvsem pa obdržite vero vase in v svoje sposobnosti.''
Lansko poletje je simpatično voditeljico Jano Morelj in njenega partnerja Marka s svojim jokom in smehom razveselila deklica Mia. Pred kratkim je Jana na družbenem omrežju spregovorila o dojenju: da ni tako samoumevno, kot si marsikdo misli. Dojenje včasih zahteva veliko truda, prinese jok, razočaranje in stres ...

Nejc bi skoraj umrl. Starša sta se že poslovila ...
Mamica Mateja je zaupala srčno zgodbo. Njen Nejc je po rojstvu bil hudo bitko. "Vem, da če ne bi poslušala same sebe in materinskega čuta, bi najin sin na sveti večer v bolnišnici umrl."

Razvojni mejniki do otrokovega prvega leta starosti
Rast in razvoj posameznega otroka sta odvisna od več dejavnikov, zato je narobe, če ju poskušamo vpeti v 'pravilen sistem'. Vseeno govorimo o mejnikih – torej zmožnosti opravljanja določenih dejavnosti, ki so za večino otrok pričakovane v danem razvojnem obdobju.

Dojenčkovi uspehi
Medtem ko odrašča, dojenček dosega velike in majhne mejnike v razvoju. Ravno slednje zlahka spregledamo, če čakamo samo na to, kdaj bo začel govoriti ali hoditi.

Ko oče pelje otroka k zdravniku ...
Kako pripravimo očeta do tega, da pelje svojega otroka k zdravniku? Mnogi očetje peljejo otroka k zdravniku le, kadar je to nujno ali mama nima časa. Vendar pa redko prostovoljno peljejo otroke na redne preglede.