mekonij

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Tega niste vedeli o mekoniju
Mekonij je prvo novorojenčkovo blato. Kakšne barve je, ali ima vonj, ali opravi otrok veliko potrebo že v maminem trebuhu ...?

Takšne fotografije iz porodne sobe še niste videli!
Videli ste že fotografije iz porodne sobe, na katerih se novopečeni starši smejijo, ker so presrečni. Toda na tej fotografiji lahko opazite tudi nasmešek na novorojenčkovem obrazu.

Čudež novega življenja
Poglejte si 4-minutni posnetek, ki se po dolgem času zopet širi po družbenih omrežjih. 3D vizualizacija spremlja dogajanje v maternici od začetka do rojstva in nam na prekrasen način da vpogled v najlepši življenjski dogodek.

VIDEO: Čudež novega življenja
Vas zanima, kaj se dogaja z vašim zarodkom od trenutka zanositve do dopolnjenega štiridesetega tedna nosečnosti? Preberite si članek in Poglejte video!

VIDEO: Kako pravilno pristavimo dojenčka k prsim?
Dojenček za zdravo rast in razvoj potrebuje mamino mleko. Kako ga pravilno pristaviti k prsim, ali je treba vedno dojiti na obe strani, kaj storiti, če grize bradavice ... smo se pogovarjali z mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje Severino Feuš iz UKC Ljubljana, Ginekološke klinike.

Kaj se dogaja v porodni sobi po porodu?
Veselega dne si ne boste zapomnili samo datumsko, ampak boste do konca svojega življenja vedeli tudi uro, kdaj ste postali mama ali oče. Po prekinitvi popkovnice, dotlej zelo pomembne vezi med mamo in otrokom, bo novorojenčka v zelo kratko oskrbo vzela medicinska sestra – babica.

Ko novorojenček potrebuje posebno nego
Včasih se dojenček rodi prezgodaj in mora v inkubator. Morda po porodu zaradi določenih zadev potrebuje posebno nego in je premeščen na neonatalni oddelek. Mamice takšnih dojenčkov so ponavadi v skrbeh.

POTEK NOSEČNOSTI: 39. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

POTEK NOSEČNOSTI: 37. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

POTEK NOSEČNOSTI: 23. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

POTEK NOSEČNOSTI: 20. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Kaj je mekonij ali otroška smola?
Odstranjevanje odpadnih snovi iz telesa je ravno tako pomembno kot pitje in hranjenje. Telesni izločki se najpogosteje odstranijo v obliki blata in urina.

Dojenček s škrgami
Ima dojenček v maternici res rep in škrge? Ali res ves čas lula? Kdaj zarodku začne biti srce? Kaj pa, če dojenček že v maternici izloči blato? Preberite si odgovore!

Plod v maternici tudi lula!
Ste se kdaj vprašali, kam lula in kaka plod v maternici? Neverjetno, a otrok v maternici urinira skoraj vsakih pet do deset minut, saj na dan popije okrog liter plodovnice.

Kolostrum ali mlezivo - prva hrana za novorojenčka
Kolostrum nastaja v dojkah le štiri do pet dni in ustreza posebnim potrebam novorojenčka. S svojo raznoliko in dragoceno sestavo predstavlja nepogrešljivo popotnico za rast, zdravje, krepitev imunskega sistema in vitalnost.

Kaj je amnioskopija?
Po barvi plodovnice lahko ginekolog ob roku poroda ali nekaj dni kasneje ugotavlja, kako se plod počuti v maternici. Amnioskopija je postopek, s katerim pogleda, ali ima otrok v maternici še dobre pogoje ali je treba sprožiti porod .

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.