mg

Nasveti za prvo pomoč pri nosečniških slabostih
Slabost v nosečnosti je le ena izmed sprememb v življenju ženske po zanositvi. Nekatere se soočajo s hudimi oblikami slabosti in hiperemezo, spet druge pa lažje prenašajo hormonske spremembe. Vsekakor pa obstaja nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi si lahko vsaj nekoliko olajšate obdobje slabosti.

Toliko kalorij pokurite med vsakodnevnim dojenjem
Dojenje ni samo dobro za vašega otroka, saj večina žensk ob tem pokuri nekaj dodatnih kalorij, kar lahko pomaga pri izgubi odvečnih kilogramov, zbranih med nosečnostjo. Pomembno pa je, da za zdravo hujšanje tekom dojenja in po porodu uživate raznoliko in zdravo hrano z več manjšimi obroki, predvsem pa zaužijete tudi zadostne količine tekočin.

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Zato bi morali otroci jesti več lososa
Večina od nas se dobro zaveda, da imajo omega-3 maščobne kisline pomembno vlogo pri zdravju odraslih, vendar le malokdo ve, kakšne vse koristi omega-3 maščobne kisline prinašajo našim malčkom.

Kalcij – bistveno hranilo v nosečnosti
Kalcij je zelo pomemben mineral za trdnost kosti. Med nosečnostjo pa ga je za rast in razvoj dojenčka še posebej treba zagotoviti v zadostnih količinah. V katerih živilih ga najdemo?

Zato pomanjkanje železa bolj ogroža zdravje žensk kot moških
Mnoge ženske ne dobijo dovolj železa s svojo prehrano. Preberite, zakaj je zdravje žensk odvisno od rednega uživanja živil, bogatih z železom.

Zato bi nosečnice morale uživati več stročnic
V obdobju nosečnosti (pa tudi sicer!) uživajte hrano, ki vam daje energijo. Če boste jedli hrano, ki ima prazne kalorije, se boste počutile utrujeno, brezvoljno, pa tudi precej hitro boste spet lačne. S hrano, ki daje energijo, pa vaše telo dobi hranilne vrednosti, ki so pomembne za zdravo delovanje. Med živili, ki bodo pomagale pri tem pa so zagotovo stročnice.

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Kakšni so simptomi pomanjkanja magnezija?
Večina nosečnic ima močne, nenadne nočne krče, najpogosteje v mečih in stopalih. Zdravniki zato med nosečnostjo priporočajo pitje magnezija, ki te tegobe uspešno odpravlja.

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke
Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Na kaj mora paziti noseča vegetarijanka?
Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12.

Zamegljen vid občasno
Pozdravljeni! Težave z očmi imam že 6 let. Prvič se je zgodilo v 9. razredu, ko nisem videla kaj piše na tabli. Še danes se dogaja enako, skoraj vsak teden. Slika se nenadoma zamegli, ostro vidim samo...

Wilsonova bolezen in dojenje
Spoštovani, imam Wilsonovo bolezen in jemljem zdravilo Wilzin (3 x 50 mg dnevno). IZ podatkov o zdravilu je razvidno, da je zdravilna učinkovina cink, 50 mg tableta cinka pa ustreza 167,84 mg cinkove...

Operacija kolkov
Zaradi operacije na levem kolku sem utrpel plučno embolijo. v terapiji prejemam marevan tablete 3 mg. nosim birgle, redno telovadim doma- krepim mišice...po kokem času naj bi opustil birgle -približno...

Beta karoten
Pozdravljeni! Imam vprašanje glede prehranskih dodatkov, ki vsebujejo karotenoide. Vem, da niso nadomestek za sončne kreme in da izpostavljanje soncu ni zdravo, vendar bom letos za daljši čas ...

Akne
Lep pozdrav! Rad bi vas vprašal za strokovno mnenje glede zdravil za akne. Jemljem zdravilo Roaccutan 20 mg vsak dan od meseca marca, konec oktobra bom zdravilo jemal že 8 mesecev, imam še dve škat...

Odmerek Primotrena
Pozdravljeni, Moja 9-mesečna hči ima bakterijo v urinu. Zdravnica nama je predpisala sirup primotren in sicer 3,5 ml na 12 ur. V navodilih sem prebrala, da je odmerek za otroke do 2 let starosti 2,...

Vaje za oči
Pozdravljeni! Zanima me, ali očesna telovadba- vaje po metodi dr. Batesa, pomaga pri ohranjaju ali izboljšanju vida in če so vaje primerne tako za daljnovidne, kot za kratkovidne oz. če jih komu ne...

Motnjave
Spoštovani, veliko berem spremljam vendar dotične podobnosti s svojo težavo nisem opazila. Moja težava traja že kašni 2-3 leta. In sicer; -na beli svetlobi kakor manjše "živalice" katere so ...

Pogoste okužbe
Pozdravljeni. Imam triletno hčerkico, ki od starosti 9ih mesecev ima težave z okužbami dihal. Do sedaj smo preboleli 3 pljučnice, 6x bronhitis, zaradi 8x vnetega ušesa in razlitja bobniča smo bili na...

Herpes roženice
V zadnjih treh letih imam vsaj dvakrat letno težave z očmi. Ko se mi pojavijo težave, me oči pečejo, imam občutek suhosti oči ter tudi občutek, da imam v očeh pesek. Ob težavah obiščem izbranega oftal...

Je vaš otrok slabokrven? To mora jesti
Železo najdemo ne le v špinači, ki so nam jo ponujale naše babice, ampak tudi v različnem suhem sadju, zeliščih, začimbah, mesu ... Koliko pravzaprav ga morajo zaužiti odrasli in koliko otroci? Si s preveliko količino zaužitega železa lahko škodimo?

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

Vrtiljak. To vse doživlja nosečnica!
Nosečnica. Kdo bi jo razumel? Srečna in žalostna je - hkrati. Vas ljubi in sovraži - hkrati. Je umirjena in živčna - hkrati. Je v veselem pričakovanju in zaskrbljena - hkrati. Tako ji lahko pomagate!

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

Želite zanositi? Čudovito!
Ugotovila sta, da je v vajini zvezi prišel trenutek za korak naprej. Odločila sta se, da si ustvarita družino. Čudovita, a z veliko odgovornostjo povezana odločitev! Takoj vzemita pod drobnogled svoje slabe navade in razvade. Razmislita, kako se jim čim prej v čim večji meri odreči, še zlasti, če gre za kajenje in nezdravo prehranjevanje. Z zdravim življenjskim stilom poskrbita zase in za svojega otročka.

Koliko čokolade dnevno lahko zaužijemo?
Veliko noč spremljajo tudi večje količine sladkih dobrot, med drugimi tudi čokoladni zajčki, bonboni, bonboniere in druge čokoladne slaščice. Koliko čokolade lahko zaužije nosečnica in koliko otrok?

Če ste zanosili na valentinovo ...
Strokovnjaki so ugotovili, da imajo otroci, ki so spočeti na valentinovo, boljši imunski sistem.

Na kakšni zemlji se igrajo naši otroci? Kaj pomenijo presežene vrednosti v Tivoliju, Celju, na Jesenicah in Trbovljah?
Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.