Bibaleze.si

mine

Nosečnost
18. 03. 2025 05.00

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?

Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Partnerski odnosi
27. 02. 2025 05.00

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?

Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Razvoj otroka
21. 02. 2025 05.00

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj

Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Malček
30. 01. 2025 05.00

Zakaj otrok hodi po prstkih? Kdaj je to normalno in kdaj nakazuje težave?

Hoja po prstih je pri otrocih precej pogosta. Vendar pa se pojavi vprašanje, kdaj je to povsem normalno in kdaj lahko kaže na morebitne težave.

Zdrav otrok
17. 01. 2025 05.00

7 znakov noric pri otrocih

Norice so ena najpogostejših nalezljivih bolezni pri otrocih, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Prepoznati jih je pomembno, saj se prenašajo hitro, a na srečo večina otrok okreva brez resnih zapletov. Tukaj je 7 glavnih znakov, na katere morajo biti starši pozorni.

Svet slavnih
16. 01. 2025 08.09

Céline Dion ob obletnici smrti moža delila srčno sporočilo

Devet let po tem, ko je Céline Dion izgubila svojega moža Renéja Angélila, ki je preminil zaradi raka na grlu, je pevka na družbenih omrežjih počastila njegov trajni spomin z ganljivim zapisom in fotografijo njunih sinov.

Zdrav otrok
06. 01. 2025 05.00

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?

Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

Zdrav otrok
03. 01. 2025 05.00

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje

Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Zdrav otrok
23. 12. 2024 15.18

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

Norice so najpogostejša nalezljiva izpuščajna bolezen, ki jo povzroča virus varičele zostra iz družine herpes virusov. Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Pri otrocih potekajo blago z značilnim mehurčkastim izpuščajem na koži, pa tudi sluznicah in spolovilu, praviloma jih spremlja tudi povišana telesna temperatura, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Porod
27. 11. 2024 02.15

Je strah pred porodno bolečino odveč?

Tiste ženske, ki še niso rodile, malce razmišljajo o tem. Tiste, ki so noseče, razmišljajo, vendar si rečejo: 'Če so vse ženske to preživele, bom tudi jaz.' Tiste, ki pa so to izkusile, lahko potrdijo, da gre res za nepopisno bolečino, ki pa ravno tako po starih rekih tudi mine, se pozabi, v naročju pa vam ostane bitjece, ki bo ljubljeno vse življenje.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Partnerski odnosi
16. 11. 2024 04.00

Ko je obisk terapevta še edina rešitev

"Ko sem seželela pogovoriti o stvareh, ki me motijo, se je zaprl. To je bilo videti tako, da je kuhal mulo v tišiniali je enostavno šel kolesarit ali v fitnesstudio. Samo izginil je. To me je tako razbesnelo, da je bilo samo še slabše, ko se je vrnil domov,"je svoje doživljanje njegovega ignoriranja opisala Lara. Janijecelotno situacijo doživljal povsem drugače.

Partnerski odnosi
05. 05. 2022 05.00

Na skrivaj se že nekaj mesecev dobiva s sodelavko

Velikokrat se zgodi, da je družina na prvi pogled videti srečna. Zdravi otroci, starša z dobrimi zaposlitvami, urejene bivalne razmere, počitnice vsaj dvakrat v letu. Na prvi pogled popolna družina, ki uživa srečno in izpopolnjeno življenje. A le na zunaj. Partner, ki daje vtis skrbnega in odgovornega očeta ter moža, se že nekaj mesecev skrivaj dobiva s svojo novo sodelavko ...

Družina in odnosi
01. 10. 2024 02.15

'Ko imaš tretjega, si je težko ne želeti še enega otroka'

Razmišljate o tretjem otroku?

Recepti za malčke
12. 09. 2024 03.30

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih

Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Nosečnost
10. 08. 2024 05.00

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko

Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2024 05.00

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?

Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Družina in odnosi
31. 07. 2024 05.00

Kaj morate vedeti, če hodite z nekom, ki ima otroka?

Ljubezen nas pogosto najde, ko najmanj pričakujemo, nepričakovano in spontano. In tako se lahko mimogrede znajdemo v položaju, ko ljubimo nekoga, ki že ima otroka oziroma več njih. V tem primeru nismo več samo partner, ampak postanemo več kot to, saj postanemo tudi očim ali mačeha. Kaj to pomeni in kakšni izzivi nas morebiti čakajo, več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Družinsko življenje
25. 06. 2024 05.00

Življenjske modrosti 83-letne babice

Pred leti je postalo viralno pismo, za katero eni trdijo, da ga je napisala 83-letna babica svoji prijateljici Berti, spet drugi pa trdijo, da gre zgolj za izmišljen lik, preko katerega je nekdo želel predati ljudem pomembno sporočilo. Kakorkoli pa je že bilo, so besede v spodnjem pismu vredne branja, saj nas navdahnejo in opomnejo na minljivost trenutka.

Po porodu
20. 05. 2024 05.00

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?

Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Novice
13. 05. 2024 13.33

Tako so materinski dan obeležile znane mamice

Pri nas materinski dan slavimo 25.marca, ponekod pa 12.maja. Tako je tudi na Hrvaškem in čez lužo, kjer so številne slavne mamice obeležile svoj praznik s čustvenimi zapisi in fotografijami. Med njimi tudi Anamaria Goltes, Severina in Helena Livaković.

Nosečnost
06. 01. 2025 13.11

Ideje, kako izkoristiti zadnje tedne nosečnosti

Začetek nosečnosti je razburljiv, nekje na sredi ujamemo ritem, konec nosečnosti pa se zdi, kot bi namesto tednov minevala leta. Zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako preživeti zadnje tedne nosečnosti, da bo čas pričakovanja minil hitreje.

Družina in odnosi
21. 03. 2024 05.00

Kdaj je pravi čas, da otroku predstavite novega partnerja?

Začeli ste novo zvezo in želite, da partner spozna vašega otroka, pa niste prepričani, kateri je pravi trenutek za to pomembno srečanje? Če želite, da bo vse potekalo gladko, poslušajte nasvete psihologa.

Vzgoja in vrtec
29. 02. 2024 05.00

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''

Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Nosečnost
15. 02. 2024 04.15

Kaj se skriva za izrazitim razočaranjem zaradi spola otroka

Nekateri starši ob novici, da pričakujejo novega člana družine, navijajo za fantka, drugi za deklico. A tudi če se želja ne uresniči, na koncu pri večini obvelja, da ne glede na to, kaj bo, bomo srečni. A kaj takrat, ko je razočaranje veliko in morda pospremljeno celo s težjimi stiskami in zavračanjem otroka.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2024 04.15

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?

Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Novice
04. 01. 2024 09.57

'Petar Grašo je prekrasen oče, blagoslovljena sem, ker ga imam ob sebi'

Hana Huljić, srčna izbranka hrvaškega pevca Petra Graša, je iskreno spregovorila o njuni hčerkici Albi, za katero pravi, da je bila prava mala upornica, kar se tiče spanja. Da bi jo uspela uspavati, je Hana začela prepevati avtorske uspavanke, ki so deklico tako pomirile, da je njena mama delila svojo glasbo tudi z drugimi starši.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Vzgoja in vrtec
08. 09. 2023 05.00

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'

Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863