Bibaleze.si

miselnost

Najstniki
01. 04. 2025 05.00

Zaskrbljujoč skriti jezik emotikonov, ki ga uporabljajo najstniki

Emotikoni niso le zabavne slike, temveč imajo včasih tudi skrit pomen. Medtem ko večina najstnikov emotikone uporablja za zabavo in popestritev sporočil, pa nekateri simboli postajajo del toksičnih spletnih skupin. Poznavanje teh pomenov lahko staršem pomaga, da ostanejo obveščeni in bolje podpirajo svoje otroke.

Družina in odnosi
06. 03. 2025 05.00

Boleče besede, ki zaznamujejo: "Res hvala za to grdo šentflorjansko frazo"

Besede imajo izjemno moč. Lahko so zdravilne in polne ljubezni, ali pa grdo prizadenejo in pustijo dolgotrajne posledice. Tisto, kar starši izrečejo, se otroku lahko zdi nedolžno, a zanj postane temelj, na katerem gradi svojo samopodobo. Ne glede na to, ali so bile besede lepe ali grde, ostanejo v srcu ter vplivajo na to, kako se oseba vidi.

Zdrav otrok
26. 02. 2025 05.00

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč

Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Lepota in moda
30. 11. 2024 03.00

Modni triki in nasveti za zaposlene mame

Življenje mame je lahko precej kaotično. Od skrbi za gospodinjstvo, otroka, družino, do odgovornosti na delovnem mestu. Zlahka se zgodi, da v vsem tem kaosu pozabite na negovanje osebnega stila. A za vas imamo dobro novico. Če ste zaposlena mama, to še ne pomeni, da morate žrtvovati svoj smisel za modo. Pravzaprav lahko z nekaj preprostimi nasveti dosežete lahkoten šik videz, ki je hkrati udoben in eleganten. Za vas smo pripravili nekaj napotkov.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2024 04.00

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti

Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Spanje in dojenje
20. 10. 2024 01.00

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju

Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Novice
13. 09. 2024 08.45

Bodo hišni ljubljenčki nadomestili otroke?

Demografsko stanje na Kitajskem naj bi bilo skrb vzbujajoče, saj bi se lahko kmalu zgodilo, da bo tam več hišnih ljubljenčkov kot otrok, poroča CNN. Izpostavili so zgodbo kitajskega para, Hansena in njegove žene Momo, ki sta poročena sedem let, skrbita pa za šest hišnih ljubljenčkov v svojem stanovanju v središču Pekinga.

Za mami
16. 08. 2024 14.50

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?

Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

Očkov kotiček
24. 06. 2024 05.00

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'

V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Novice
04. 06. 2024 08.25

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto

Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

Vzgoja in vrtec
12. 03. 2024 05.00

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?

To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

Za mami
11. 03. 2024 05.00

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Šola in splet
17. 02. 2024 04.45

Kako otroka navajati na samostojno učenje in pisanje nalog?

Otroka je potrebno že od malega začeti privajati na določeno merico samostojnosti in neodvisnosti. Starši s pomočjo starševskega čuta in znanja o življenju skušamo predati določene informacije otrokom in jih naučiti, kje so meje, kakšna so pravila, kako delovati v svetu in kako se vesti. Ob vsem tem pa jih učimo tudi povsem enostavnih reči, kot so tudi, kako jesti, se obleči, stuširati in navsezadnje iskati pravilne informacije.

Razvoj otroka
11. 02. 2024 04.30

Zato ne smemo ignorirati otroškega joka

Je res priporočljivo, da otroški jok ignoriramo? Se otrok res zna pomiriti sam? Je otrok res priden, če nič več ne joče? Pojavlja se mnogo vprašanj, ki vse prevečkrat dobivajo povsem napačne odgovore.

Novice
06. 12. 2023 05.00

Priljubljena pevka pri 53 letih četrtič noseča

Priljubljena švedska pevka je želela imeti veliko družino – in postati pevka: "Morala sem se precej boriti, da bi uresničila svoje sanje," je priznala.

Fit in zdravje
13. 09. 2023 05.00

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu

Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

Novice
09. 09. 2023 05.00

Eva Mendes pojasnila, zakaj se z Goslingom pri vzgoji držita tega pravila

Ryan Gosling in Eva Mendes sta eden najbolj oboževanih in najmočnejših hollywoodskih parov, čeprav večino svojega romantičnega življenja ohranjata v zasebnosti. Govorice o ljubezenskem razmerju sta prvič sprožila leta 2011 med snemanjem filma The Place Beyond the Pines in vse od takrat je njuna vez vse bolj močna. V zvezi sta se jima rodili dve hčerki, zvezdnika pa priznavata, da imata precej stroga starševska pravila.

Ustvarjamo
28. 07. 2023 05.00

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti

Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

Prehrana
31. 05. 2023 08.08

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka

Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Za mami
11. 05. 2023 13.06

O mamah, ki podarjajo oblačila svojih otrok drugim mamam

Ko mama podari oblačila svojega otroka, z njimi podarja tudi delček svojega srca. Oblačila, ki jih je skrbno izbirala za svojega malčka, imajo namreč ogromno sentimentalno vrednost, mami, ki jih znova uporablja, pa mnogokrat pridejo še kako prav.

Vzgoja in vrtec
29. 03. 2023 05.00

'Draga deklica, si več od številke na tehtnici, oblek, ki jih nosiš, in ocen v razpredelnici'

Mnogo bolj od človekove samozavesti je pomembna dobra samopodoba. Že od rojstva dalje je treba otroku privzgojiti miselnost, da je bolj kot videz, bolj kot materialni svet pomembno tisto, kar nosiš v sebi. Ne odlikujejo nas namreč ocene v šoli, oblačila, ki jih nosimo, ali avto, s katerim se peljemo. Prave odlike človeka se skrivajo v njegovih dejanjih, sposobnosti empatije, naklonjenosti do sočloveka, pravičnosti, prijateljstvu, dobroti, iskrivosti, znanju in optimizmu ... in še bi lahko naštevali. O tem govori tudi spodnji zapis, namenjen vsem deklicam tega sveta, ki so še nekoliko bolj kot fantje podvržene miselnosti, da se uspeh in sreča skrivata v zunanji lepoti in lepotnih idealih. Pa se ne ...

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Vzgoja in vrtec
24. 01. 2023 05.00

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku

Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Novice
13. 08. 2022 05.00

Slavne zvezdnice o tem, zakaj nimajo otrok

S kom delimo življenje, je stvar posameznika in življenjskega sloga, ki ga želi živeti. S tem se strinjajo tudi zvezdnice, ki so se odločile, da materinstvo ni zanje.

Novice
01. 08. 2022 04.15

Gwyneth Paltrow: 'Otroci nepotizma morajo delati dvakrat bolj'

Medtem ko se nekateri ne bojijo trgovati s svojim slavnim priimkom, se drugi zelo močno trudijo, da bi prikrili svojo pravo identiteto, saj si želijo na ta način dokazati, da so uspeli povsem samostojno in s pridnim ter trdim delom. Biti otrok slavnih staršev namreč prinaša marsikateri izziv. Ne glede na vložen trud in čas za uspešno kariero, ljudje vedno šušljajo, da za uspehom stojijo starši in privilegiji, ki pridejo s slavo. Pa je temu v resnici tako?

Lepota in moda
12. 07. 2022 04.15

Najboljši lepotni nasveti naših mam

Mame so nam že od nekdaj vedno dajale najboljše nasvete. Tako življenjske kot lepotne. Preverite, kateri so najbolj pogosti lepotni nasveti naših mam.

Očkov kotiček
13. 05. 2022 04.15

Največji strahovi sodobnih očetov

Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.

Za mami
07. 05. 2022 05.00

Zapis, ki odmeva: Ne pritožuj se ...'

Primerjanje z drugimi je nekaj naravnega. In kadar se primerjamo z drugimi s ciljem, da izboljšamo kakovost svojega življenja, je to za nas koristno. Kadar pa se primerjamo z drugimi in to na nas ne deluje pozitivno, to pomeni, da se moramo naučiti pravilno oceniti svoje življenje in izhajati iz tiste točke spoznanja. O tem govori zapis Jovane Kešanski, ki si ga lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Očkov kotiček
16. 04. 2022 05.00

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo

Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863