mladostnik

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Tako bo tudi vaš otrok rad bral
Otroke k raziskovanju in odkrivanju novih stvari žene radovednost. Ta pa pogosto vodi v željo po branju ter posledično h krepitvi bralnih navad. Kako torej vzbuditi radovednost pri otroku ter postaviti temelje za dobre bralne navade? V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov.

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši
Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Staromodni hobiji, ki so postali nov trend med mladimi
V zadnjih letih so mnogi najstniki začeli odlagati telefone in se vrnili k staromodnim hobijem, kot so pletenje, vrtnarjenje in peka. Toda ti 'staromodni' hobiji niso le nostalgična zabava, temveč tudi koristna orodja za izboljšanje duševnega zdravja mladih.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Kot otrok je imela težave z branjem, danes je zaročena z milijarderjem
Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja in ustanovitelja Amazona, Jeffa Bezosa, je v eni izmed pogovornih oddaj spregovorila o težavah s katerimi se je soočala v otroštvu.

Na to bodite pozorni pri opremljanju sobe za šolarja
Šolsko obdobje je prvo obdobje v otrokovem življenju, ko se sooči z odgovornostjo in tudi potrebuje prostor, kjer lahko udobno in v miru opravlja svoje šolske obveznosti. Nujno je, da ima otrok določeno mesto, ki je namenjeno šoli in šolskemu delu, saj bo tako hitreje in bolj učinkovito opravil naloge, ker mu bo že prostor sam dal motivacijo za delo.

Kako reagirati na otrokovo 'žuranje'?
Povsem normalno je, da želi v najstniških letih otrok več časa preživeti skupaj s svojimi prijatelji na različnih zabavah. Prav je, da mu poveste, do katere ure je lahko zunaj. Kaj pa, če se ne drži dogovora s starši? Je takrat ustrezno kaznovanje? To temo nam je s koristnimi nasveti pomagal predstaviti zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

4 stvari, ki si jih vsak sin želi od svojega očeta
Sin se v svojem razvoju zgleduje po očetu oziroma po moški figuri, ki jo ima v bližini, najpomembnejša pa je prav gotovo očetovska. Kaj je tisto, kar si vsak sin želi od svojega očeta? Preverite v spodnjih vrsticah.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Švedski pediatri: Otroci do 2. leta ne smejo biti niti sekunde pred ekranom
Otroci, mlajši od dveh let, naj ne uporabljajo pametnih telefonov in tablic ter ne gledajo televizije, pravijo švedski zdravniki. Preverite, zakaj.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''
Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Dr. Marija Anderluh: ''Za otrokov razvoj ni dobro, če zasloni prevzamejo vlogo varuške"
Kako na otroka in mladostnika vplivajo raznovrstne naprave, ki so danes na dosegu rok? Kdaj je uporaba naprav prezgodnja? Kakšen vpliv na duševno zdravje in samopodobo na otroke in mladostnike imajo družbena omrežja? Kako pomembno je, da kot starši nadzorujemo, kdaj in kako se uporabljajo raznorazne naprave? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Seksting (pošiljanje eksplicitnih vsebin) med mladostniki
Vsakodnevna uporaba mobilnikov in drugih tehnoloških naprav je privedla do tega, da si že osnovnošolci vsakodnevno prek njih pošiljajo sporočila, a tudi fotografije in posnetke. Nekatera z neprimerno vsebino. Pri tem pa mladostniki redko pomislijo na morebitne posledice in to, kje vse lahko fotografije ter posnetki končajo. Več o tem v tokratnem prispevku na temo sekstinga med mladimi, ki je zanje v večjem delu postal normalen del odraščanja ter raziskovanja spolnosti in partnerskih odnosov.

Otroci hrepenijo po tem, da jih starši slišijo, vidijo in upoštevajo
Otroci v obdobju mladostništva odkrivajo sebe in svoje mesto v družini in nasploh v družbi. Pri tem je pomembno dejstvo, da prav veliko izkušenj nimajo, tveganj pa ne dojemajo kot nevarnosti, ravno zaradi neusklajenosti med deli v možganih.

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?
Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Zakaj se mladostniki obnašajo kot mladostniki?
Obdobje mladostništva je polno duševnih, čustvenih in miselnih sprememb, ko otroci odkrivajo sebe in svoje mesto v svetu in družbi. Vse te spremembe pa se pogosto dogajajo v tišini, ki lahko učinkuje kot nezainteresiranost za sodelovanje s staršem. Obdobje pubertete je velikokrat težko tudi za starše, ki za svojega otroka želijo le najboljše, vendar so njihova prizadevanja pogosto soočena z odporom mladostnika. Da bi lažje razumeli otroka in ga vodili skozi te spremembe, je pomembno vedeti, kako mladostnik deluje v obdobju pubertete.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Hipnoterapija za otroke
Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?
Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?
Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.