Bibaleze.si

možganska

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Svet slavnih
15. 01. 2025 13.58

Igralka žaluje: Mamica moja. Kot da tudi mene ni več

Slovenska igralka in pevka Tanja Ribič je na družbenih omrežjih sporočila žalostno novico, da je umrla njena mama.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Novice
06. 12. 2023 05.00

Pred dvema letoma postal očka, zdaj se skoraj ničesar ne spomni

Simpatični Frankie Muniz, nekdaj eden največjih otroških in potem tudi najstniških zvezdnikov, je iskreno spregovoril o tem, da je doživel več zaporednih mini kapi, kar je povzročilo izgubo spomina.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Preeklampsija – kaj morate vedeti?

Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Novice
06. 04. 2022 10.49

Hči Brucea Willisa: Očka, rada te imam do lune in nazaj

Pred dnevi so Rumer, Scout in Tallulah z materjo Demi in Willisovo ženo Emmo v skupni izjavi za javnost razkrile, da se je zaradi zdravstvenih težav igralsko upokojil. Zdravniki so mu diagnosticirali afazijo, zaradi katere vse težje komunicira. Hčerki Rumer in Scout Willis pa sta po razkritju njegove bolezni objavili ganljive fotografije z očetom.

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Vzgoja in vrtec
13. 01. 2020 07.45

Ko je mamica štirih po kapi skoraj umrla, se je vprašala, kaj lahko stori za svet

Mamico štirih je pred letom in pol zadela možganska kap. Skoraj ne bi preživela. "Ko sem prišla malo k sebi, sem pričela razmišljati, kaj lahko jaz doprinesem svetu," se spominja Andrea Cesar.

Novice
27. 11. 2019 07.45

'Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov'

''Vsi bi morali vedeti, kaj lahko pretep v šoli izzove in kaj lahko prinese najstniško nasilje. Zgodilo se je mojemu otroku, lahko se zgodi kateremu drugemu otroku. Še vedno se ne morem sprijazniti, da ima Lena težko poškodbo možganov,'' je povedala Milica Sretenović, njena pretresljiva zgodba je lahko v opozorilo vsem.

Družina in odnosi
29. 10. 2019 13.00

Koliko let bodo živeli otroci, rojeni leta 2018?

Ob dnevu spomina na mrtve, 1. novembru, so na statističnem uradu pripravili nekaj podatkov iz statistike umrlih za lani. Tako kot leta 2017 je tudi lani v Sloveniji umrlo več kot 20.000 prebivalcev, število umrlih pa je preseglo število rojstev. Povprečna starost umrlih je bila za skoraj devet let višja kot pri umrlih pred 30 leti.

Bibini svetovalci
13. 05. 2016 10.04

Možganska kap in hemianopsija

Star sem 60 let .pred dvemi leti sem doživel možgansko kap.posledice te so levostranska hemianopsija zanima me ali obstajajo možnosti pozdravitve te bolezni ,in kam se lahko obrnem.Za odgovor se vam v...

Bibini svetovalci
10. 03. 2009 21.58

Nedonošenček

Prosim za vaš odgovor? Pri našem nedonošenčku, ki je dihal sam brez pomoči in imel vseskozi normalen srčni utrip od poroda so 8.dan vpeljali venski kateter iz desne roke proti srcu. Nato se je srč...

Bibini svetovalci
18. 04. 2004 22.04

Spastičnost pri otroku

Lep pozdrav! Moj otrok je imel prirojeno deformacijo nogice (eqvinovarus), uspešno prestal operacijo pri 11 mesecih, vendar ker je bil ob rojstvu nekaj časa brez kisika, mu je EEG pokazal zmerno abno...

Novice
29. 01. 2018 10.21

Danes se zvezdnik snemanja serije sploh ne spomni

Frankie Munitz je danes star 31 let in se sploh ne spomni, da je igral v seriji Glavca. Toda to še ni vse – ne spomni se tudi drugih dogodkov iz svojega življenja, saj je imel devet pretresov možganov in več možganskih kapi.

Zdrav otrok
13. 02. 2017 08.10

Kako prepoznati epilepsijo?

Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Spanje in dojenje
20. 10. 2016 07.55

Ko starši spijo skupaj z otrokom ...

Britanska psihologinja Margot Sutherlan trdi, da je navada, da v nekaterih zahodnih državah otroci spijo sami, ločeno od staršev, pravzaprav škodljiva.

Zdrav otrok
10. 05. 2016 08.16

Oriana Girotto s posebnim poslanstvom

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije opozarja na pomen prepoznave znakov možganske kapi in nujno številko 112. Hkrati društvo obeležuje 25 let uspešnega delovanja, ki ga bo obeležilo s koncertom in ustanovitvijo dobrodelne fundacije Srček Bimbam, so povedali za STA.

Novice
15. 03. 2016 08.16

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna

Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Najstniki
17. 03. 2015 08.08

Osupljiva ugotovitev o možganih

Verjeli ali ne, najstnikovi možgani imajo nekakšen mehanizem, ki jih naredi odporne na vsa starševska prigovarjanja. Tako so ugotovili ameriški strokovnjaki, ki so v študijo vključili 14-letnike.

Novice
27. 03. 2014 15.20

Veliko odkritje znanstvenikov

Ameriški znanstveniki so ugotovili, da se avtizem razvije že pred rojstvom. Kot pojasnjujejo v študiji, ki so jo danes objavili v znanstveni reviji New Englad Journal of Medicine, imajo možgani otrok z avtizmom okvare, ki nastanejo že med razvojem v maternici, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nosečnost
27. 05. 2013 11.34

Osupljivi rezultati zdravljenja z matičnimi celicami

V Sloveniji se lahko vsaka bodoča mamica do 32. tedna nosečnosti odloči za shranitev matičnih celic v javno banko. Shranjevanje je brezplačno in prostovoljno, mag. Marko Cukjati, dr. med., z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino pa pravi, da gre za življenjsko naložbo. O tem pričajo tudi zadnja raziskava britanskih zdravnikov.

Družina in odnosi
14. 05. 2012 10.32

Kako preprečiti povišan krvni tlak?

Tako ženske kot moški z zvišanim krvnim tlakom tvegajo, da obolijo za kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so v Sloveniji in po svetu glavni vzroki prezgodnje smrti. Z prekomernim vnosom soli pa k povišanemu krvnemu tlaku ''drvijo'' tudi otroci in mladostniki. Če želite imeti normalen krvni tlak, poskrbite za zdrav življenjski slog.

Resnične zgodbe
04. 08. 2009 08.59

RESNIČNA ZGODBA: Otrok s cerebralno paralizo

Ko sem pričakovala Tilna, z možem nisva niti pomislila, da se ti lahko rodi otrok s posebnimi potrebami. Nosečnost je potekala popolnoma normalno, potem pa šok s prezgodnjim porodom in otrokom, ki se je boril za življenje.

Družina in odnosi
06. 08. 2009 10.08

RESNIČNA ZGODBA: Mlada mamica po možganski kapi komunicira z očmi

Michelle je pri 25 letih zadela možganska kap, ostala je paralizirana. Z možem in dvema otrokoma se lahko sporazumeva le z očmi. Ujeta v svojem telesu želi vzgajati svoja otroka.

Resnične zgodbe
27. 11. 2009 16.30

RESNIČNA ZGODBA: V breznu depresije

Ljudje, ki so me poznali, niso mogli verjeti, v kakšno osebo sem se spremenila. Porod bi moral biti vesel dogodek, mene pa je ravnanje zdravstvenega osebja zaznamovalo za vse življenje.

Družina in odnosi
12. 12. 2011 07.56

Moj otrok ima tike. Kaj naj storim?

Tiki, to so nenadni, hitri in ponavljajoči se nehoteni gibi, še vedno veljajo za težavo, na katero okolica največkrat gleda zviška. O tem, zakaj se pojavijo in kako lahko pomagamo otrokom s tiki, smo se pogovarjali z zdravnico Jasno Oražem iz Pediatične klinike Ljubljana in univerzitetno diplomirano psihologinjo Blanko Colnerič.

Nosečnost
21. 04. 2011 08.21

VIDEO: Kako poteka morfologija?

Morfologija je ultrazvočni pregled, na katerem ginekolog natančno pregleda vse plodove organe. Kako poteka, nam je pojasnila ginekologinja Darja Strah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863