Bibaleze.si

možganske

Očkov kotiček
04. 04. 2025 14.13

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?

Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Porodne zgodbe
13. 03. 2025 05.00

Ko se zgodi čudež: Sestrici, rojeni samo sedem mesecev narazen

Vsaka nosečnost ter porod sta posebna, a ko se zgodi nekaj tako neverjetnega, kot to, da se rodita dva otroka v razmiku le sedmih mesecev, meji na pravo čudežno zgodbo.

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Razvoj otroka
18. 12. 2024 05.00

Veste, kaj je diskalkulija?

Ko se otroci prvič srečajo z matematiko, zna biti za nekatere malčke začetek kar težaven. Težave pri učenju matematičnih osnov pa ni nujno pogojen samo s strahom pred nečim novim, ampak lahko pomeni tudi specifično učno težavo.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Dojenček
22. 08. 2024 03.45

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo

Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2024 05.00

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?

Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Dojenček
12. 07. 2024 05.00

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane

Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Novice
04. 06. 2024 08.25

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto

Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

Spanje in dojenje
28. 03. 2024 02.30

Spoznajte 6 izjemnih koristi dojenja

"Materinstvo te za vedno spremeni," je stavek, ki ga sliši marsikatera bodoča mamica, a do njegovega resničnega spoznanja pride šele takrat, ko ga tudi zares izkusi. Materinstvo in z njim povezano dojenje zares spreminja možgane – strukturno, funkcionalno in v marsičem nepovratno, pri tem pa imajo veliko vlogo prav hormoni.

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Nosečnost
03. 12. 2023 05.00

Odkrili zanimivo prednost nosečnosti po 35. letu

Popolnoma običajno je postalo, da rojevajo tudi ženske v poznejših letih, kljub temu, da naj bi bila takrat nosečnost bolj rizična. Raziskave pa so pokazale, da pozna nosečnost lahko pozitivno vpliva na duševno zdravje matere, poleg tega lahko poveča tudi možganske moči.

Novice
17. 11. 2023 05.00

'Kakšna mama pripelje na svet otroka, ki se morata boriti, še preden ju vzame v naročje?'

Petra Znoj se je po porodu spopadala s strahom ter občutki krivde in osamljenosti. Spraševala se je: "Kaj bi lahko storila drugače? Kako bi lahko preprečila prezgodnji porod? Kako bi lahko svojima dvojčkoma pomagala v borbi za življenje?" Njen vsakdan je bil poln negotovosti in skrbi za preživetje njenih nedonošenčkov. Ogromno moč je za njiju črpala iz sebe, največjo uteho pa je našla pri mamicah, ki so preživljale podobno. Takrat se je rodil projekt "Junaki prvega nadstropja" in z njim se zdaj širi glas, ki naj ga slišijo vse mamice nedonošenčkov. Tiste, ki so že, in tiste, ki še bodo.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Recepti za malčke
16. 06. 2023 05.00

Osvežujoč namaz, ki je kot nalašč za družinske piknike

Nastopila je sezona piknikov in družinskih srečanj na prostem. Za popestritev zabave in bogato obložene mize smo za vas pripravili enostaven recept za super okusen avokadov namaz.

Recepti za malčke
12. 05. 2023 08.37

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov

Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Družinsko življenje
27. 02. 2023 08.47

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu

V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2023 05.00

Je za otroke škodljivo, če se starši prepirajo vpričo njih?

Odnos med starši igra veliko vlogo pri otrokovem počutju, vpliva pa lahko tudi na vse drugo, od duševnega zdravja do akademskega uspeha in prihodnjih odnosov otroka.

Za mami
14. 12. 2022 05.00

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi

Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

Novice
08. 12. 2022 05.00

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."

"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Partnerski odnosi
25. 08. 2022 08.19

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska

Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?

Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Porodne zgodbe
30. 10. 2021 05.00

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'

Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Blog
26. 10. 2021 05.00

Ko za prvim ovinkom zaslišiš: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"

Da, življenje se obrne na glavo, ko postaneš mama. Posebna rubrika 'Saj ni res, pa je' so odhodi od doma. Na srečo so dovolj veliki, da se v avtomobilu že znajo sami varno pripasati v stolčke (kar je zame poseben uspeh in velika sreča) in ko se končno odpravimo, se seveda vedno – ampak res vedno – vsaj eden za prvim ovinkom oglasi: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"

Vzgoja in vrtec
20. 10. 2021 08.17

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?

"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Družina in odnosi
10. 09. 2021 07.58

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?

Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Novice
05. 08. 2021 07.54

Velika je bila kot mamina dlan, poglejte jo zdaj!

Edie Madoc-Jones, deklica, ki se je rodila s komaj 460 grami in je bila velika kot mamina dlan, je danes navihana triletnica, ki staršema bogati dneve. Poglejte, kako prisrčna je.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863