mobi

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom
Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Koliko časa pred zasloni je preveč?
V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Švedski pediatri: Otroci do 2. leta ne smejo biti niti sekunde pred ekranom
Otroci, mlajši od dveh let, naj ne uporabljajo pametnih telefonov in tablic ter ne gledajo televizije, pravijo švedski zdravniki. Preverite, zakaj.

Zakaj otroci tako radi igrajo videoigre?
Znano je, da otroci obožujejo videoigre in da so zmožni v tem vzporednem svetu preživeti ogromno časa, ne da bi se sploh zavedali občutka časa in prostora. A igranje iger skriva zelo kompleksen psihološki mehanizem, ki lahko vodi v odvisnost. Igre namreč pomagajo zadovoljiti osnovno potrebo po občutku svobode, namenu, napredku in socialni povezanosti.

Preprost trik Julie Roberts za starše najstnikov, obsedenih s telefonom
Hollywoodska ljubljenka, Julia Roberts ima skupaj z ameriškim producentom Danielom Moderjem tri najstnike, 19-letna dvojčka in 16-letnika. Tako kot ostali starši pa se tudi pri njih doma soočajo s težavami s prekomerno uporabo tehnologije. Kako to rešuje slavna igralka? S preprostim trikom.

Zaskrbljeni očka šokiran po 'groznem' odkritju na mobilniku 11-letne hčerke
To, da uporaba spleta in mobilnih aplikacij prinaša s seboj številne izzive in nevarnosti, je najbrž jasno večini staršev. Mnogi posledično omejujejo dostop do spletnih vsebin, prepovedujejo udejstvovanja na družabnih omrežjih ali pa vključujejo starševski nadzor. A ena stvar, ki je starši v vsem tem ne morejo nadzorovati, je pošiljanje vsebin med sovrstniki.

Otroci se sredi noči prebujajo in preverjajo stanje na mobilniku
Živimo v dobi tehnologije in hitrega napredka, v kar pa so vpeti tudi najmlajši. Vse pogosteje lahko vidimo da imajo že predšolski otroci lastne mobilnike, prek katerih nalagajo aplikacije in igrice. s katerimi se kratkočasijo tekom dne. Zadnje študije razkrivajo, kako velik učinek ima to nanje. Več v spodnjih vrsticah.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Izpostavljenost modri svetlobi lahko privede do prezgodnje pubertete
Na 60. srečanju Evropskega združenja za pediatrično endokrinologijo v Ankari so razkrili izsledke študije, ki kaže, da lahko prekomerna izpostavljenost modri svetlobi na pametnih napravah vpliva na pojav prezgodnje pubertete pri otrocih.

Otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon
Digitalne tehnologije nam danes olajšujejo marsikateri aspekt življenja, zato kaj hitro pozabimo posvečati pozornost negativnim posledicam, ki jih prinaša prekomerna izpostavljenost zaslonom. Še posebej ranljiva skupina so predšolski otroci. V dokumentarcu Generacija pred zasloni, ki si ga lahko ogledate na VOYO, lahko izveste, kakšne strukturne spremembe v možganih in pri obnašanju otrok prinaša neustrezna raba digitalnih tehnologij, kako neustrezno rabo sploh prepoznati in kako jo lahko zamenjamo z zdravimi digitalnimi navadami.

"Notranja smrt mladih". Si tega resnično želimo?
V novogoriški ambulanti trenutno zdravijo 81 mladostnikov, ki so po besedah Mihe Kramlija popolnoma uničeni in nezmožni delovati v resničnem svetu. Na novih tehnologijah preživijo več kot 3000 ur letno, kar je več kot osem ur dnevno. Več so za ekrani kot v stiku z ljudmi. Glede na sporočila, telefonske klice in drugo pa predvideva, da je v Sloveniji več kot 2000 mladostnikov na meji funkcioniranja zaradi zasvojenosti z novimi tehnologijami.

Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon?
»Mami, vsi ga že imajo, samo jaz še ne,« so pogoste moledujoče besede naših najmlajših, ko beseda nanese na telefon. V vsaki družini se v določenem obdobju otrokovega razvoja pojavi želja po telefonu, ki pa zahteva malce več razmisleka in pogovorov in ne impulzivnega nakupa, ker preprosto otrok tako hoče. Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon? Enoznačnega odgovora žal ni.

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu
V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Takrat naj otrok dobi telefon
V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.