morfologija

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

To vam zakonsko pripada, zato se naročite na ultrazvok
Ste v veselem pričakovanju? Potem vas čakata dve ultrazvočni preiskavi. V katerem tednu nosečnosti in kaj boste takrat videli, si preberite v spodnjih vrsticah.

Naložite si brezplačno e-knjigo Pregledi med nosečnostjo!
Iskrene čestitke! Nosečnostni test je pokazal, da boste čez devet mesecev postali mama. Za vas smo pripravili e-knjigo Pregledi med nosečnostjo, v kateri boste izvedeli, kakšni pregledi, preiskave in testiranja vas čakajo v naslednjih dneh, tednih in mesecih, preden spoznate novega družinskega člana.

'Rekli so, da je deklica. Rodila sem fantka.'
'Bibi' so na ultrazvočnem pregledu povedali, da pod srcem nosi deklico. S partnerjem sta se tako pripravljala na malo princesko, doma so jo čakale same 'punčkaste' stvari, toda v porodni sobi sta spoznala svojega malega princa.

Znana Slovenka bo februarja mama
Pevka Anja Baš je v veselem pričakovanju. Svojo malo pikico, ki jo nosi pod srcem, bo spoznala februarja.

"Pri morfologiji smo gledali 'punčko', rodila pa sem fantka!"
Približno polovica bodočih slovenskih staršev želi pred porodom vedeti spol otroka. Med njimi je bila tudi naša bralka. Kaj vse je izvedela na ultrazvočni preiskavi, morfologiji ploda, si preberite v spodnjih vrsticah.

''Noseča sem. Kakšni pregledi, preiskave, testiranja me čakajo?''
Opravili ste nosečniški test, ki je potrdil, da boste postali mama. Kakšni pregledi vas čakajo? Zakaj je dobro, da se določenemu testiranju ne izognete? Kaj vse izveste pri posamezni preiskavi? Odgovore smo strnili v članke, ki se nanašajo na določen pregled med nosečnostjo.

Reakcija v porodni sobi viralni hit
Nancy Ray so med nosečnostjo na ultrazvočnem pregledu povedali, da bo rodila deklico. Toda v porodni sobi je bila vidno presenečena, kajti v naročje je stisnila sina.

Kakšno je življenje nosečnic in mater po svetu?
Mesec marec je v Sloveniji skorajda v celoti posvečen nežnejšemu spolu. 8. marca, ko smo praznovali mednarodni dan vseh žena, sledi 25. v mesecu še materinski dan, ki naj bi sicer imel poganske korenine, kot mednarodno priznani dan pa naj bi se najprej uveljavil na ameriški celini, kjer so ga praznovali na drugo nedeljo v maju. Še danes dan mater po svetu obeležujemo na različne dneve v letu, od kulture do kulture se razlikujejo tudi običaji praznovanja ter vloga mamic v družbi. V duhu pričakovanja materinskega dne smo zato poiskali nekaj najbolj zanimivih dejstev o materah po svetu.

'Dobrodošel, zdravi Jaka!'
''Dobrodošel, zdravi Jaka!'' Šele ko izveš, da bi bil lahko tvoj otrok, ki ga nosiš pod srcem, vse življenje bolan, se zaveš, kako pomembno je zdravje. Danes sem pomirjena, toda med drugo nosečnostjo je bilo vse prej kot navdušenje nad pričakovanjem novega družinskega člana.

Napredek pri sprejemanju ljudi z Downovim sindromom, ampak ...
Poznavanje Downovega sindroma in sprejetost oseb s to razvojno motnjo se je v zadnjih 20 letih bistveno izboljšala. Vseeno pa ostajajo veliki izzivi vključevanje v redno šolanje otrok s tem sindromom, njihovo vključevanje na trg dela in omogočanje samostojnosti ter skrb za starejše, so opozorili na okrogli mizi.

Čudež novega življenja
Poglejte si 4-minutni posnetek, ki se po dolgem času zopet širi po družbenih omrežjih. 3D vizualizacija spremlja dogajanje v maternici od začetka do rojstva in nam na prekrasen način da vpogled v najlepši življenjski dogodek.

VIDEO: Čudež novega življenja
Vas zanima, kaj se dogaja z vašim zarodkom od trenutka zanositve do dopolnjenega štiridesetega tedna nosečnosti? Preberite si članek in Poglejte video!

VIDEO: Videti še nerojenega otroka
Ultrazvočna preiskava je sodobnejša metoda, s katero v porodništvu za pridobivanje slike plodu uporabljajo zvok s frekvenco visoko nad našim slušnim področjem.

VIDEO: Kako poteka morfologija?
Morfologija je ultrazvočni pregled, na katerem ginekolog natančno pregleda vse plodove organe. Kako poteka, nam je pojasnila ginekologinja Darja Strah.

DNEVNIK: Očkove solze sreče
Dnevi nosečnosti so tekli, Tadej pa se kar ni sprostil. Izogibal se je pogovorom o najinem nerojenem otroku, trebuha se ni niti dotaknil in moje slabosti ga niso zanimale.

IZPOVED MATERE: Želela sem si punčko, dobila sem fantka!
Ko mi je ginekolog povedal, da pod srcem nosim fantka, nisem mogla skriti razočaranja. »Fantek? Ste prepričani?« sem vprašala.