motenj

Pustolovščina na morju: Zakaj je križarjenje idealen družinski dopust?
Starši, razmišljate o drugačnih počitnicah? Kaj pa, če bi tokrat s svojo družino odšli na križarjenje? Morda ste že pomislili na to, a niste prepričani, ali je to prava izbira za vas. Križarjenje je lahko popolna izbira za družinski dopust, saj ponuja vse, kar potrebujete – od raznolikih dejavnosti za vse starosti do udobja, varnosti in nepozabnih izkušenj.

Pekoča zgaga v nosečnosti: Kako ublažiti težave?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih tudi prej. Za vas smo poiskali nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri odpravljanju te težave.

Kako se kaže prezgodnja puberteta?
Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

10 načinov, kako obdržati ljubezen svežo in živahno
Ne dovolite, da bi vajino razmerje zastaralo. Teh 10 edinstvenih in kreativnih idej vam bo pomagalo ohraniti iskrico in okrepiti povezanost s partnerjem.

Družinski obroki kot ključ do zdravih navad pri otrocih
Družinski obrok ni le priložnost za uživanje v hrani, temveč tudi ključen trenutek za krepitev zdravih prehranjevalnih navad pri otrocih. Raziskave so pokazale, da redni obroki v družinskem krogu pripomorejo k preprečevanju debelosti, boljšemu duševnemu zdravju in boljši komunikaciji znotraj družine.

Uporaba hrane kot nagrade lahko vodi do čustvenega prenajedanja pri otrocih
Otroci obožujejo sladkarije in mnogi starši to uporabljajo kot nagrado. Če pa to počnemo prepogosto, lahko pri malčkih pride do nezaželenih posledic.

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj
Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Mamice, zaščitite prve trenutke
Mamicam po porodu je pomembno, da imajo svoj čas za prvi stik z otrokom, brez motenj. To omogoča čustveno povezovanje, ki je ključno za zdravje tako matere kot otroka. Kaj pa, ko temu ni tako. Neprijetna zgodba novopečene mamice odmeva na spletu.

7 načinov, kako uvesti romantiko v dolgoletna razmerja
V dolgoročnih razmerjih se lahko iskrica romantike sčasoma umakne rutini vsakdanjega življenja. Skrb za otroke, delo, gospodinjske obveznosti in drugi izzivi pogosto izpodrinejo tiste čarobne trenutke, ki so razmerju na začetku dali poseben sijaj. Vendar ohranjanje romantike ni zgolj rezervirano za začetne faze odnosa – z malo truda lahko znova prižgete ljubezenski plamen in popestrite vajino zvezo.

Otrok podeduje inteligenco po mami
Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo
Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Kako ostati povezan z najstnikom?
Težko je ostati povezan z otrokom, ki odrašča, se osamosvaja ter bori za svoj košček neba. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri krepitvi odnosa in ohranjanju stika z najstnikom.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?
Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili
Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?
Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

To vam sporoča, da pričakujete deklico
Glede na ljudske mite lahko ti simptomi nosečnosti pomenijo, da pričakujete deklico. Katerim je mogoče zaupati?

Zato je lepo imeti tri otroke (čeprav je včasih zelooo pestro)
"Še enega komaj lovim in ukrotim, kaj šele tri!" je zadnjič dejala mlada mamica dveletne punčke. Marsikdo je res prepričan, da je imeti enega otroka lažje in da sta dva super družba, medtem ko so trije in več samo za najbolj pogumne. Ampak, ali je imeti več otrok tako večji izziv, kot imeti enega ali dva?

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?
Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Kako se znebiti jutranjih slabosti na naraven način?
Obdobje, ko v vašem telesu nastaja popolnoma novo življenje, zna terjati tudi svoj davek. Pojavi se lahko cel kup nosečniških simptomov, med katerimi so eni bolj, drugi manj prijetni. Med slednje spada tudi nosečniška slabost, ki pa se kljub poimenovanju 'jutranja slabost' lahko pojavi v katerem koli delu dneva. Kako si lahko pomagate na naraven način? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom
Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.