motorični

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi
Hoja brez čevljev je najbolj naravna in primerna za otroke, zato naj bodo ti čim večkrat bosi. Otrokom se stopala namreč razvijajo vse do šestega, pa tudi sedmega leta starosti. Zato jim čim večkrat omogočite bosonogo hojo, ki zelo dobro vpliva na celosten razvoj otroka, pa tudi na izoblikovanje stopal.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Hojica – da ali ne?
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'
Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?
Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Kako pravilno ravnati z dojenčkom?
Vsi starši želijo otroku omogočiti čim bolj srečno in zdravo otroštvo ter čim bolj poskrbeti za njegovo ustrezno rast in razvoj. Začeti želijo že v prvih minutah po rojstvu. Z Matejo Šerbec Medjimurec, diplomirano fizioterapevtko iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, smo se zato pogovarjali o pravilnem ravnanju z dojenčkom, handlingu.

Hipotonija
Pozdravljeni. Imam kar kompleksno, dolgo/veliko vprašanje. Imamo sina starega 3,5 let in mlajšega starega 5 mesecev. Starejšemu sinu je bila pri starosti 9 mesecev diagnosticirana hipotonija. Hodili s...

Poškodba živca-išias
Padajoče stopalo. Zaradi poškodbe išiasa je prislo do problema pri karerem so motorični živci "zaspali" oz. niso več aktivni. Problem, ki je pri tem je povezan s padajočim stopalom, ki povzroča pregla...

Parkinsonova bolezen pojavi kadarkoli - od adolescence do visoke starosti
Svetovni dan Parkinsonove bolezni, ki ga zaznamujemo danes, opozarja na izzive, s katerimi se morajo soočati bolniki s to boleznijo ter njihovi družinski člani in skrbniki. Bolniki namreč potrebujejo vedno več pomoči za običajne vsakodnevne aktivnosti. Na svetu je okoli deset milijonov ljudi s Parkinsonovo boleznijo, v Sloveniji pa okoli 7000.

Ni vsaka žoga primerna za otroka
Čeprav marsikdo povezuje žogo s fantki, je dobro, da veste, da ima igranje z njo velike prednosti za razvoj. Ne glede na spol, lovljenje, brcanje, podajanje, metanje ... žoge izboljša motorične sposobnosti, koordinacijo oči-roke. Pomembno je, da se otrok ne igra s preveliko.

Otrokovi prvi koraki
Začnejo se negotovo, prvi, drugi, tretji. Vmes 'čmoknemo' po tleh in se zopet poberemo, a vsak poskus vodi k novi zmagi. Prvi koraki v otrokovem življenju pomenijo velik mejnik v njegovem razvoju.

NIVEA Baby za čarobno obdobje vašega življenja
Da boste od srca uživali z otrokom, vas na www.nivea.si/baby, čakajo informacije o nosečnosti in negi otroka. Ob prijavi vam podarimo vzorčke izdelkov.

To absolutno zavira otrokov razvoj
Ni dobro, da otrok veliko časa preživi v vozičku, ali avtosedežu, ali ležalniku, ali stolčku za hranjenje. To vpliva na otrokov razvoj, predvsem lahko upočasni otrokovo sposobnost opazovanja, ravnotežja in koordinacije v kasnejšem obdobju.

VIDEO: Ustrezno ravnanje z novorojenčkom
Ustrezno ravnanje z otrokom ali handling, kot ga imenujemo s tujko, je še posebej potrebno pri novorojenčkih in otrocih, ki imajo prirojene ali pridobljene okvare ali poškodbe centralnega živčnega sistema.

RESNIČNA ZGODBA: Otrok s cerebralno paralizo
Ko sem pričakovala Tilna, z možem nisva niti pomislila, da se ti lahko rodi otrok s posebnimi potrebami. Nosečnost je potekala popolnoma normalno, potem pa šok s prezgodnjim porodom in otrokom, ki se je boril za življenje.

S kakšno igračo pritegniti otrokovo pozornost?
Sta vam izbira in nakup igrač v veselje ali vas velika izbira popolnoma zmede? Če hočete izbrati pravo, ki po dveh dneh ne bo obležala v kotu, morate otroka poznati, prisluhniti njegovim željam in tudi izbrati takšno, ki bo spodbujala njegov psihični in motorični razvoj.

Moj otrok ima tike. Kaj naj storim?
Tiki, to so nenadni, hitri in ponavljajoči se nehoteni gibi, še vedno veljajo za težavo, na katero okolica največkrat gleda zviška. O tem, zakaj se pojavijo in kako lahko pomagamo otrokom s tiki, smo se pogovarjali z zdravnico Jasno Oražem iz Pediatične klinike Ljubljana in univerzitetno diplomirano psihologinjo Blanko Colnerič.

VIDEO: Joga za mamice in dojenčke
Kaj je lepšega kot vadba, pri kateri lahko sodelujeta dojenček in mamica. Program joge je namreč prilagojen mamicam in potrebam dojenčka. Tako mamice lahko med vadbo tudi dojijo.

Zabavni video: Podivjal ob pesmi Justina Bieberja
Da pesmi Justina Bieberja niso všeč le najstnicam, priča video, v katerem malček prepeva pesem Baby. Morda pa je pevčeva oboževalka njegova mamica in je deček le oponašal tisto, kar je pogosto slišal in videl …

Pozitivni vplivi računalnika
Kljub temu da današnji otroci ne morejo brez računalnika, je pomembno, da ne zamenja pogovorov in druženja s starši, igre s sovrstniki, branja pravljic, reševanja nalog, gibanja in sprehodov v naravi ...

POTEK NOSEČNOSTI: 19. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

VIDEO & FOTO: Balet za otroke
Privlačnost gracioznih gibov, stopicanje po prstkih ter baletna oblekica kot za princesko privlačijo skoraj vsako deklico. Da bi se z baletom bolje spoznali, je pravi naslov baletna šola za otroke.

BRIGITA BUKOVEC: 'Bilo me je strah kot še nikoli!'
Nekdanja vrhunska atletinja se je po končani športni karieri posvetila vodenju atletske šole ter vzgoji Aljaža in Aleksandra. Pred rojstvom prvega je bila napol mrtva od strahu.