mozgani

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?
Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Ali fantje potrebujejo več čustvene podpore kot deklice?
Moški so ranljivejši od žensk že na samem začetku razvoja, trdi znanstvenik. In zato bi morali starši z dečki ravnati previdneje kot sicer, še svetuje. Preberite si izsledke njegove študije.

Simptom nosečnosti, ki se lahko ohrani še dolgo po porodu
Ste kar naenkrat začeli opažati, da vse bolj pozabljate na dogovorjene sestanke, reči in obveznosti? Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj prihaja do tega simptoma nosečnosti in kdaj lahko pričakujete, da se bo stanje znova vrnilo na stare tirnice.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

'Nosečniški možgani' niso mit!
Bodoče matere pogosteje založijo ključe ali pozabijo, kam so kaj pospravile. Raziskava je pokazala, da “nosečniški možgani“ morda le niso mit!