mozganov

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane
Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Otroci hrepenijo po tem, da jih starši slišijo, vidijo in upoštevajo
Otroci v obdobju mladostništva odkrivajo sebe in svoje mesto v družini in nasploh v družbi. Pri tem je pomembno dejstvo, da prav veliko izkušenj nimajo, tveganj pa ne dojemajo kot nevarnosti, ravno zaradi neusklajenosti med deli v možganih.

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov
Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede
"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov
Bibina svetovalka Dejana Dejanović že vrsto let sodeluje v skupini Sočutno in avtentično starševstvo ter osebna rast, kjer je vodja admink.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Omogočite svojemu otroku, da vzljubi učenje
Zamislite si svoje šolske dni. Najverjetneje ste sedeli v razredu ter ure in ure strmeli predse. Vaš učitelj (oz. učiteljica) je najbrž veliko govoril, pisal po tabli in narekoval zapiske. Ampak, kaj pa vi? Ste enostavno črpali znanje in razumeli, kaj vam govori? Ali ste v tistem času sanjarili, risali po zvezkih in delali zapiske s pomočjo različnih barvnih flomastrov?

Razvoj možganov v zgodnjem otroštvu.
Otroški možgani imajo že ob rojstvu 100 milijard živčnih celic ali nevronov, ki začnejo med seboj tvoriti povezave. Majhni otroci se učijo s svetlobno hitrostjo – od rojstva do svojega tretjega leta – vsako sekundo ustvarijo 700 novih nevronskih povezav!

Dokazano, da urjenje dojenčkovih možganov deluje …
… vsaj kratkoročno! Britanski raziskovalci so dokazali, da izdelki, namenjeni izobraževanju dojenčkov in majhnih otrok, resnično izboljšajo njihove spoznavne sposobnosti.

Otrok 'brez možganov' živi že eno leto
Nicholas Coke iz Kolorada je pravi čudež. Rodil se je brez možganov in še vedno živi, čeprav so zdravniki napovedali, da bo po nekaj urah umrl.