nabiranje

Kakšni so simptomi vnetja srednjega ušesa pri otroku?
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja, saj so ušesne troblje, tako imenovane tube, pri njih krajše in širše kot pri odraslih. V spodnjih vrsticah preverite znake in simptome vnetega ušesa ter potek zdravljenja.

6 skritih razlogov, zakaj imajo otroci preveliko težo
Debelost je vse pogostejša med otroki, starši pa včasih nezavedno prispevajo k temu s svojimi navadami, ki jih prenašajo na otroke. Nutricionistka je tako opozorila na nekaj razlogov, ki lahko prispevajo k debelosti pri otrocih.

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani
V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

To so zlata pravila za hujšanje po porodu
Med nosečnostjo se ženske v povprečju zredijo za približno petnajst kilogramov, po porodu pa jih izgubijo približno 5, ostale kilograme pa je pogosto težje izgubiti. Zato vam predstavljamo nekaj nasvetov za uspešno hujšanje po porodu.

Jesensko vrtnarjenje z otroki: sajenje rož, spravilo zelenjave, priprava vrta
Jesen je čudovito obdobje, ko se narava počasi odpravlja na počitek, hkrati pa odlična priložnost, da otroke vključite v zunanje aktivnosti in vrtnarjenje. Kaj vse lahko skupaj z otroki počnete na vrtu, preverite v tokratnem prispevku.

Ideje za popolne družinske počitnice brez stresa
Vsako leto z največjim veseljem pričakujemo poletne proste dni, ko si lahko oddahnemo od napornega vsakdana, se posvetimo drug drugemu in napolnimo z novo energijo. A vsi vemo, da so počitnice in dopusti včasih povezani tudi z napornim usklajevanjem, načrtovanjem počitnic in konflikti, ki pridejo od nikoder. Kako z družino preživeti dopust, na katerem se boste sprostili, uživali in se znova povezali, si preberite v spodnjih nasvetih.

Tako bodo otroci razvili zdrav odnos do hrane
Starši smo pogosto preveč zaščitniški do svojih otrok, s tem pa jih prikrajšamo za marsikatero veščino, ki bi se je lahko priučili že v zgodnjih letih. Ena takih je denimo kuhanje. Ne vemo točno, kdaj je pravi čas, da jih spustimo med ponve in lonce, zato odlašamo tako dolgo, da jim priprava hrane ni več zanimiva. Kdaj je torej pravi čas, da otroka aktivno vključimo v pripravo hrane?

Čudovita numerološka imena za rojene v avgustu
Avgust izhaja iz besede "augustus", ki pomeni posvečen oziroma častitljiv. Nosi energijo osmice, ki jo označujejo črke H, Z in Q, ki zaznamujejo tudi imena za harmonično življenje rojenim v zadnjem poletnem mesecu. Katera so, razkriva numerologinja Lili Sorum.

Pogrejte si svoje čute z mikrovalovno pečico
Kovinska škatla mikrovalovne pečice je lahko veliko več kot sredstvo za nabiranje prahu ali odlaganje nepotrebnih stvari. Preverite zmogljivosti in široko uporabnost mikrovalovne pečice!

Ideje za preživljanje prostega časa z otroki
Naš planet je prava čudežna krogla naravnih danosti in neverjetnih živih bitij, ki jih z velikim zanimanjem in veseljem spoznavajo tudi otroci. Ti so še posebej navdušeni nad razgibanim gozdnim svetom, vesoljem in vulkani, pa nad domačimi živalmi, divjimi zvermi in tudi že izumrlimi dinozavri ... Zato je zelo pomembno, da jih na različne načine spodbujamo k aktivnostim, skozi katere bogatijo svoje znanje o tem čudovitem svetu, hkrati pa jih naučimo spoštljivega odnosa do narave in živali.

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Kaj storiti, ko si malček vrta po nosu?
Vrtanje po nosu je pogosta navada naših otrok. Pojavi se že v otroštvu in se pogosto nadaljuje tudi v odrasli dobi. Če želite, da vaš malček neprimerno navado opusti, ga naučite uporabljati robčke.

Ali lahko otrok uživa čemaž?
Pomladno nabiranje čemaža zahteva potrebno znanje, saj obstaja nevarnost zamenjave z njemu podobnimi strupenimi rastlinami, opozarjajo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. V primeru prebavnih težav moramo čim prej obiskati urgentno ambulanto in s seboj prinesti zaužito rastlino, saj se na podlagi tega določi tudi zdravljenje.

Dovolj bo že dvakrat na teden oziroma glede na okoliščine
Novopečeni starši si pogosto zastavijo vprašanje, kako naj umivajo dojenčkovo glavico in negujejo nežne otroške laske. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali.

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?
Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Čeprav je zdravilen, ga nosečnice in doječe mame ne smejo uživati
Že naše babice so poznale zdravilno moč pelina, toda vseeno previdnost ni odveč.

Takšno šolo obiskuje Barron Trump!
V ponedeljek so slovenski otroci ponovno sedli v šolske klopi, dan pozneje pa je s poukom pričel tudi najbolj znan Američan slovenskih korenin, 13-letni sin sin ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove slovenske soproge Melanie, Barron. Za razliko od naših najstnikov se mu verjetno ni bilo potrebno ukvarjati z nabavo učbenikov in zvezkov, zagotovo pa mu učitelji ne gledajo skozi prste, ko gre za nabiranje znanja – navsezadnje obiskuje prestižno zasebno šolo, ki izobražuje bodoče doktorje znanosti in uspešne poslovneže. Po kateri poti pa bo krenil Barron?

Otekle oči
Že nekaj mesecev se zbujam z otečenimi očmi se pravi otekle imam in veke in podočnjake in taka sem ves dan, bolečin nimam, sem pa ugotovila, da je tako kadar ležim oz. spim. Prvi znaki so se pojavili ...

Pomagati želita vsem otrokom!
V včerajšnji oddaji 'Štartaj, Slovenija!' smo spoznali podjetniški par, ki na prvo mesto postavlja zdravo prehrano. Tina Berlec in Mark Kališnik sta predstavila žitni obrok Mul'c, saj želita tako svojim kot drugim otrokom ponuditi obroke, ki so v skladu z naravo. S Tino smo klepetali med obiranjem orehov v njunem nasadu.

To, kar so našli v igračkah za vodo, vas bo šokiralo!
Znanstvena radovednost ne pozna meja - skupina švicarskih in ameriških znanstvenikov se je tako potopila v raziskovanje "temne plati" gumijastih račk in drugih mehkih plastičnih igračk, ki jih v svojo kopel radi povabijo zlasti malčki. Glede na njihove ugotovitve zagotavljajo idealne pogoje za razvoj bakterij in plesni.

18 genialnih trikov z otroškim oljem
Marsikateri starši ne vedo, da se lahko otroško olje uporabi še za kaj drugega, kot je le mazanje otroške kože.

Regrat priljubljena rastlina in jed
Pomlad in prebujanje narave za mnoge pomeni tudi gurmansko priložnost - na skoraj vsakem slovenskem travniku namreč začne znova rasti regrat. Zdravilna zelnata trajnica je glavna igralka mnogih kuhinjskih receptov, a tudi vir zaslužka za branjevce in gostince.

'Ali lahko uživam regrat?'
Na različnih slovenskih forumih se je odprlo že več tem o regratu. Zlasti bodoče mamice razpravljajo o tem, ali je ta zeljnata travnica, ki je odličen diuretik in vsebuje skoraj vsa znana pomembna hranila, zdrav obrok glede na njeno stanje.

Otrokovi prvi koraki
Začnejo se negotovo, prvi, drugi, tretji. Vmes 'čmoknemo' po tleh in se zopet poberemo, a vsak poskus vodi k novi zmagi. Prvi koraki v otrokovem življenju pomenijo velik mejnik v njegovem razvoju.

Tudi pozimi jejte zelenjavo!
Pozimi, ko je ponudba sveže zelenjave iz naših krajev skromna, lahko prehrano popestrimo z zamrznjeno zelenjavo, saj ta obdrži veliko hranilnih in senzoričnih lastnosti sveže zelenjave. V večjih trgovinah potrošnikom ponujajo predvsem zamrznjeni grah, zamrznjeni grah s korenjem, brokoli, cvetačo in špinačo ter nekaj kombinacij več vrst zelenjave, pozorni pa smo bili predvsem na ponudbo zamrznjenega graha.

Nista več stari 30 let!
Naporno šolsko leto je za nami. Nič več skrbi, če je torba pripravljena, kdaj je ocenjevanje, bralna značka in podobno. Za nekatere se za dva meseca zaključi tudi obiskovanje vrtca, nekateri pa bodo vrtec obiskovali tudi med počitnicami. Ampak počitnice so za večino otrok najlepši del leta. Brez skrbi uživajo v počitnicah in naslednje šolsko leto je še daleč, vsaj v mislih.

Preveč ušesnega masla povzroča težave
Ušesno maslo ali cerumen je mastno in rumeno rjave barve, izločajo ga žleze, ki obdajajo bobnič. Sluhovod varuje pred zunanjimi vplivi, toda povečane količine lahko povzročijo težave, zato je potrebno čiščenje, da ne pride do poslabšanja sluha.

Za vse ljubitelje gob
Strokovnjaki s Centra za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana opozarjajo, da morajo biti ljudje še posebno previdni pri nabiranju gob, saj se hitro zgodi, da tudi dobri poznavalci gob lahko med njimi spregledajo kakšno strupeno. Vrhunec sezone nabiranja gob pa je letos že ta mesec.

Upoštevajte opozorila!
V Ljubljani se je začelo srečanje Zastrupitve s strupenimi rastlinami, ki ga organizirata sekcija za klinično toksikologijo Slovenskega zdravniškega društva in center za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Spregovorili bodo tudi o zastrupitvah z rastlinami, podobnimi čemažu, ki so spomladi še posebej pogoste.