nadomeščanje

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

V šolah bodo po novem jedli bolj zdravo
Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove prehranske smernice, ki spodbujajo zdravju in okolju prijazno prehranjevanje oz. čim bolj lokalno, sezonsko, naravno pridelano in minimalno predelano hrano za šolarje.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Toliko kilogramov bi smela pridobiti nosečnica v idealnem primeru
Nosečnico stehtajo na vsakem pregledu pri ginekologu. Ob tem pa se poraja vprašanje, koliko kilogramov bi smela pridobiti.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Kako ukrepati, če se otrok polije z vročim napitkom?
Živemu človeku se vse zgodi. Še posebej pri otrocih, je kljub previdnosti in pozornosti ter skrbi, ki mu jih neprestano namenjamo, dovolj le trenutek, ko se obrnete stran, da se zgodi kaj nepredvidljivega in za starša nepredstavljivega. Tudi nam se je.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Slovenija: Pomembna informacija za šolarje!
V preteklih dneh so bila nekatera območja po državi močno prizadeta zaradi vremenske ujme, zato je na mnogih šolah odpadel pouk. Učenci bodo zamujeno nadoknadili s sobotami. Na šolah, kjer je prekinitev trajala več kot tri dni, se bo nadomeščanje izvedlo v dneh, ko pouk že poteka, je dejal minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo.

Slovenski za dlan veliki otročički
Na Enoti za intenzivno nego in zdravljenje novorojenčkov porodnišnice Ljubljana zdravijo vsako leto več kot 600 novorojenčkov, od katerih je večina nedonošenčkov: petina od njih ob rojstvu tehta manj kot poldrugi kilogram. Denarja za nakup novih aparatur in nadomeščanje iztrošene opreme je vse manj, zato je pomoč darovalcev neprecenljiva.

Dehidracija je za otroka smrtno nevarna!
Do dehidracije pride zaradi izgubljanja tekočine iz telesa. Pri otrocih se najpogosteje pojavi, kadar zbolijo za katero od črevesnih okužb. Otrok, ki je dehidriran in mu tekočine ne nadomeščamo, lahko tudi umre.