naj dijak

Spoznal tudi Beckhama: slovenski srednješolec spreminja svet
Jane ni nikoli dovolil, da bi ga njegova invalidnost omejevala. Z neomajnim pogumom in izjemno energijo se je odločil, da bo premikal meje, tako aktivno sodeluje v različnih projektih, ozavešča ter opogumlja ljudi okoli sebe.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Sin v rejništvu, družina želi biti le skupaj
Kot že tolikokrat poprej je Ana Praznik tudi tokrat našla družino, ki ji bo s prenovo doma v Delovni akciji poskušala vrniti vero v boljši jutri. Zgodba, ki jo bomo spremljali to nedeljo, je še toliko bolj posebna, saj zaradi žalostne usode družine Zakšek sin Andrej, sicer marljiv dijak, živi v rejništvu, bolj kot karkoli drugega pa si družina želi, da bi bila znova združena.

Za srednješolce: 6 napotkov terapevtke ob začetku šolskega leta
Počitnic je konec in čas je za šolo. Marsikateri najstnik bo prvič prestopil prag srednje šole. Kako naj bo kos vsem izzivom, ki ga čakajo od septembra naprej? Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka, ima zelo dober nasvet zanje in tudi za tiste dijake, ki nadaljujejo šolanje.

Kakšna je kakovost zvezkov, barvic, svinčnikov z risanimi junaki?
Čeprav je poletje počitniško obarvano, je treba misliti tudi na september in vse obveze, ki jih prinaša. Takrat bo vaš otrok potreboval nove šolske potrebščine, in če se te dni odpravljate po nakupih, vam bodo spodnji nasveti prišli zelo prav.

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki
Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Enotedenske počitnice si najlažje privoščijo Ljubljančani
Pomurci si najtežje privoščijo enotedenske počitnice z družino, najlažje pa si jih plačajo Ljubljančani, Dolenjci, Gorenjci in Primorci.

Kako vzpostaviti super odnos z učiteljem?
Novo šolsko leto se je že začelo in v tokratnem prispevku nagovarjamo vse učence, dijake in tudi študente. Podajamo nekaj nasvetov, kako lahko vzpostavite dober odnos z učiteljem, da se že prve mesece 'dobro zapišete' pri njem.

Soglasje otroka? To razdvaja slovenske starše
"Naj ima vaš otrok kdaj pa kdaj kakšno neopravičeno uro, ne da bi vi vedeli. Ko dobi nezadostno, naj sam odloči, kdaj vam bo povedal za svoj neuspeh," svetuje učitelj zgodovine. Tako smo odraščali tudi mi, se spominja mati dveh dijakov. A vsi se ne strinjajo z njima.

Ne zamudite! V avgustu se izteče rok
V mesecu avgustu morajo biti dijaki in študenti pozorni na nekatere roke za dodeljevanje državnih in Zoisovih štipendij ter štipendij za deficitarne poklice za šolsko oziroma študijsko leto 2018/2019.

Bravo, Meta Štuhec! Bravo, David Opalič!
Dijaška organizacija Slovenije je s podporo ministrstva za izobraževanje, znanost in šport danes razglasila naj dijakinjo in naj dijaka za šolsko leto 2016/17. Z izstopajočim šolskim uspehom in dejavnostjo na družbenem področju sta to postala Meta Štuhec iz Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer in David Opalič iz 1. gimnazije v Celju.

Prejemate socialno pomoč? Potem to morate vedeti!
Organizacije Petka za nasmeh, Slovenska filantropija in zveza prijateljev mladine pozivajo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da ob uveljavitvi novele zakona, ki dviguje višino denarne pomoči, dvig uredi tako, da upravičencem z že veljavno odločbo ne bo treba ponovno vlagati zahtev, so sporočili iz Petke za nasmeh.

Mladi, izkoristite možnost informativnih dni za nadaljnje šolanje
Srednje šole in fakultete bodočim dijakom in študentom na informativnih dnevih podajo predvsem osnovne informacije o programih, veliko pozornosti namenijo tudi predstavitvi dodatnih dejavnosti. Predstavitev skušajo podati celovito in neizkrivljeno, zatrjujejo. Psihologinja Irena Rems svetuje, da se o šoli odločamo glede na to, kaj želimo delati.

Kako govoriti z učiteljem na govorilnih urah?
Če vas učitelj pokliče na govorilne ure, je možno, da ima vaš otrok vedenjske ali učne težave v šoli. Vi kot starši po navadi takoj zavzamete obrambni položaj, še preden učitelj spregovori. Kako lahko ohranite mirno kri? Pomembno je, da postavite prava vprašanja in skupaj skujeta načrt, ki bo pomagal otroku.

Samostojen odhod v šolo
Ena najtežjih odločitev za starše je, kdaj otroku pustiti, da gre sam v šolo. Pravzaprav se morate zavedati, da starost pri tem ni ključnega pomena. Pomembno je to, koliko je vaš otrok samostojen in odgovoren ter kako dobro pozna pot do šole. Na ta pomemben, samostojen korak v življenju pa mora biti šolar tudi sam pripravljen, v to ga ne smete prisiliti.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Kdaj je otrok preveč bolan za v šolo?
Kako presoditi, ali je otrok preveč bolan za šolo? Kateri so tisti znaki, ki kažejo, da ne bo mogel slediti učiteljevi razlagi? Povišana telesna temperatura, bruhanje, driska, rdeče oči, boleče grlo!

Bi se moral pouk začeti kasneje?
Najstniki težko vstanejo zgodaj zjutraj, kar pa ni super, če imajo preduro, ki se začne še pred osmo uro. Preberite si, zakaj jih moramo dobesedno zvleči iz postelje, zvečer pa nikakor ne morejo zaspati pred 22. uro.

Ta teden pomemben za učence in dijake
Učenci 6. in 9. razredov so v sredo s preizkusom iz matematike začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim se preverja njihovo poznavanje učnih programov. Dijaki in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol pa so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Koliko tehta šolska torba?
Člani društva IndiJanez bodo danes pred mariborskimi osnovnimi šolami tehtali šolarje in njihove torbe, da bi tako preverili obremenjenost otrok in ugotovili, če je treba ukrepati. Po uradnih priporočilih namreč teža torbe ne bi smela presegati deset odstotkov otrokove teže.

Veliki dan za naše šolarje
Za okoli 174.000 učencev in okoli 75.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto. Slednjega si bodo še posebej zapomnili tisti, 21.807 bo takih, ki v šolo vstopajo prvič. Da bi prvi šolski dan in vsi naslednji minilo čim bolj varno, policija opozarja na previdnost v prometu, še posebej v okolici šol.

Srečno! Držimo pesti!
Z izpitom iz maternega jezika se danes začenja jesenski rok splošne in poklicne mature. Prijavljene na splošno maturo čaka pisanje eseja in naloga iz razčlembe besedila, kandidate na poklicni maturi pa nalogi iz razčlembe in interpretacije besedil. Kandidati bodo z uspehom na splošni maturi seznanjeni 16. septembra, na poklicni pa 7. septembra.

Kako lahko starši poskrbijo za lep začetek šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav v vseh pa začetek pouka vzbudi stres. Le-ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Kako do subvencionirane vozovnice?
Počitnice se počasi poslavljajo, treba je začeti razmišljati o šoli in vsem povezanim z njo. Marsikdo se bo letos prvič sam odpravil v oddaljen kraj na šolanje, zato je dobrodošla vsaka informacija. Dijaki oz. udeleženci izobraževanja odraslih že veste, da ste upravičeni do subvencionirane mesečne, polletne in letne vozovnice za vožnjo z vlakom? Z vlakom se je konec koncev zabavno in brezskrbno peljati,v družbi s prijatelji, sošolci, pa še številne ugodnosti lahko pridobite….

Ne zamudite roka!
Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije je na svoji spletni strani objavil poziv za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije in razpis za prvo dodelitev Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2014/2015. Rok za oddaje vlog za dijake je 5. september, za študente pa 8. oktober, so danes sporočili iz sklada.

Slovenija: Spremembe za gimnazijce?!
V zadnjih štirih letih je na osemnajstih gimnazijah potekal poskus posodobitve učnega načrta. Vodja projekta Mojca Pušnik je ob robu zaključne konference Zavoda RS za šolstvo za STA pojasnila, da gimnazije ob sklepu poskusa ugotavljajo, da je v šolah potreben bolj odprt in fleksibilen predmetnik ter uvedba nivojskega pouka.

Neustavljiv smeh je 100-odstotno zagotovljen!
Želite pobegniti iz vsakdanjika? Želite pozabiti na skrbi? Potem se udobno namestite pred televizijskim zaslonom in 30. novembra ob 18.35 prižgite program KINO. Več ur se boste lahko smejali ob komedijah Vragolije, Študent naj bo in Modeli stare šole. Nepozaben filmski maraton Mladost je norost vas bo popeljal v leta prvih zaljubljenosti, zabav, načrtovanj za prihodnost ... Smeh je 100-odstotno zagotovljen!

Šolske uniforme tudi pri nas?!
Slab mesec pred začetkom šolskega leta je pobuda iz poslanskih vrst spodbudila razpravo o prednostih in slabostih uvedbe šolskih uniform pri nas. Po mnenju pedagoških strokovnjakov šolske uniforme ne rešujejo problema neenakosti. Uniforme v nasprotju z anglosaškim svetom pri nas niso značilne, so pa naše babice in dedki ponekod nosili šolske halje.

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Koliko ur naj bi spali najstniki?
Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).