naloge

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +
Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti
Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Kako okrepiti vez z babico in dedkom?
Stari starši so prava zakladnica modrosti in ljubezni. S temi preprostimi nasveti razkrivamo, kako zgraditi močan odnos z njimi.

Cristiano Ronaldo: To je ključna ženska v njegovem življenju
Cristiano Ronaldo, eden najboljših nogometašev vseh časov, praznuje 40. rojstni dan. Kljub temu da je danes sinonim za uspeh in razkošje, je bil njegov začetek življenja vse prej kot enostaven. Odraščal je v skromnih razmerah in preživel težke trenutke, a njegova mama je bila vedno njegova skala in opora.

Kako postaviti otroku meje brez škodljivih metod?
Postavljanje meja otrokom je ključnega pomena za njihovo rast in razvoj, vendar ne zahteva stroge kazni ali kričanja. Psihologinja pojasnjuje, kako lahko starši postavijo meje na spoštljiv in učinkovit način, brez uporabe škodljivih metod.

Preprosti nasveti za izboljšanje otrokovega obnašanja
Vsak starš si želi, da bi se njegovi otroci obnašali lepo, vendar tega včasih ni enostavno doseči. Za vas smo nanizali nekaj preprostih in učinkovitih nasvetov, ki vam lahko pomagajo izboljšati otrokovo vedenje in ustvariti bolj harmonično družinsko okolje.

Starši iskreno o tem, ali imajo najljubšega otroka: Presenetilo vas bo, kaj so povedali
Starši pogosto trdijo, da nimajo najljubšega otroka, vendar raziskave in anonimni odgovori na spletu pogosto razkrivajo drugačno resnico. Mame so se tokrat iskreno odzvale na vprašanje, ali imajo ljubljenčke med svojimi otroki, in njihove zgodbe vas bodo presenetile.

Učinkovit način vzgoje: kako pohvale izboljšajo obnašanje otroka
Pohvale so močno orodje, ki lahko pozitivno vplivajo na obnašanje vašega otroka. S pravim pristopom lahko spodbujate želene spremembe, povečate samozavest in izboljšate odnose. Preberite si, kako pohvalo uporabiti na pravi način.

Kako se spopasti z občutkom krivde ob vrnitvi na delo po porodniškem dopustu?
Vrnitev na delo po porodniškem dopustu je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake matere. Po mesecih, preživetih s svojim novorojenčkom, se pojavijo občutki krivde in negotovosti. Kako uskladiti materinske obveznosti z delovnimi in kako ohraniti ravnotežje med obema vlogama je nedvomno pogosto vprašanje.

Očetova obljuba: Držal jo bom, dokler bo to možno
Oče osemletne hčerke je delil čustveno zgodbo o tem, zakaj se vedno odzove na prošnjo svoje hčerke, da jo dvigne v naročje, čeprav postaja vse težja. V članku razlaga pomen te geste, ki presega zgolj fizično dejanje, in predstavlja dragocen trenutek med očetom in hčerko.

Šest preprostih stavkov, ki bodo izboljšali vaš odnos z otrokom
Te preproste besedne zveze lahko pomembno vplivajo na vaš vsakdanji odnos z otrokom. Če jih uporabite pravilno, lahko spremenijo dinamiko vaših pogovorov in izboljšajo kakovost vašega medsebojnega odnosa.

Ob kateri uri naj gredo otroci spat?
Oglejte si tabelo spanja glede na starost otroka. Tabela vam bo pomagala določiti optimalen čas, kdaj naj bi vaši otroci hodili spat.

Edvard in Frida, ki sta navdušila s hitrostnim računanjem
Edvard in Frida, bratec in sestrica, sta zmagovalca jubilejne desete sezone Slovenija ima talent.

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?
Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih
Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga
V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku
Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?
Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.