Bibaleze.si

nana

Družina in odnosi
25. 03. 2025 05.00

Lepe misli in verzi za materinski dan

25. marca praznujemo materinski dan in takrat je resnično edino prav, da objamete svojo mamo, jo poljubite in ji na glas poveste, da jo imate radi in da ste ji hvaležni za vse. Če ji boste podarili kakšno malenkost, jo lahko opremite s srčnim sporočilcem.

Problematični najstnik
17. 07. 2024 05.00

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?

Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Malček
01. 09. 2023 05.00

Kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?

Govorni razvoj otroka se prične s prvim dnem, ko malček pride na svet in z jokom prvič aktivira svoje glasilke. S starostjo se govorni razvoj počasi razvija do te točke, da malček prične govoriti razumljivo. Starši, ki opazujemo otrokov razvoj, se nam pri tem pojavljajo številna vprašanja, ki ste nam jih zaupali tudi naši sledilci na družbenih medijih. Med njimi so: 'kdaj bo moj otrok postal razumljiv?', 'kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?', 'kako vem, kdaj je treba obiskati logopeda?' in številna druga. Veseli smo, da je Anja Apih, mag. profesorica logopedije in surdopedagogike, postala naša ambasadorka, ki bo vsak mesec odgovarjala na vaša aktualna vprašanja. Njene prve koristne nasvete na temo govornega razvoja si preberite v nadaljevanju.

Zdrav otrok
13. 07. 2023 05.00

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti

Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

Zdrava nosečnica
09. 04. 2020 08.12

Kožne nevšečnosti v nosečnosti

V nosečnosti se spreminjate, tako psihično kot fizično. In tudi koža, vaš največji organ, ni nobena izjema. Vsaka najmanjša sprememba se na njej opazi najprej. Kako pa kožne nevšečnosti blažiti?

Novice
02. 04. 2020 16.57

Občine organizirajo nujno varstvo, a starši se povečini sami organizirajo

Staršem v času zaprtja ne bo treba plačati vrtca. Obenem so določeni lahko doma in so upravičeni do nadomestila plače v višini 80 odstotkov. Medtem tudi večina občin organizira varstvo otrok, katerih starši delajo v zdravstu, policiji, vojski ... A - kot ugotavljajo na občinah - so se starši povečini že sami organizirali.

Partnerski odnosi
13. 03. 2020 12.51

32-letna Urša po splavu: 'Razjedalo me je vprašanje, kaj pa če sem storila narobe?'

Splav je beseda, ki ima še vedno predznak tabuje. O splavu se ne govori na glas, temveč šepeta. Spontani splav je povezan s sramom. Po zavestnem splavu ne bo čustvenih posledic. Veliko je ugibanj in napačnih prepričanj, a dejstvo je, da samo ženska, ki ga doživi, ve, kako težko je predelati v sebi vsa občutja. Ne glede na to, ali gre za zavestno odločitev za prekinitev nosečnosti, ali za nehoten oz. spontan dogodek, v obeh primerih prinese čustveno breme, ki ga je potrebno predelati in izžalovati.

Trači
11. 02. 2020 10.34

Ana Kurnikova skrivaj rodila

Nedavno nas je presenetila novica, da je nekdanja ruska teniška zvezdnica in izbranka pevca Enriqueja Iglesiasa, Ana Kurnikova visoko noseča in da naj bi rodila spomladi. Zdaj je starejši brat latino pevca, Julio Iglesias Jr. razkril, da je Rusinja v resnici že rodila.

Družina in odnosi
23. 12. 2019 07.12

Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami?

V življenju se vedno znova srečujemo z različnimi izzivi, preizkušnjami in mejniki. Včasih se z njimi spopadamo uspešno, drugič zahtevajo od nas več napora, a včasih pridemo tudi to točke, ko ne znamo ali ne zmoremo naprej. Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami? Ena od rešitev je vključitev v družinsko terapijo, ki posameznika obravnava kot del družinskega sistema.

Družina in odnosi
11. 12. 2019 14.10

Tinkara Fortuna iskreno o obdarovanju hčerk

Pevka Tinkara Fortuna iz skupine Bepop Ladies živi za trenutke, ko so kot družina lahko vsi skupaj. Zato je december eden tistih mesecev, ko je pri njih doma vedno veselo. Družijo se tudi s širšo družino, ki jih obišče, skupaj dobro jedo in se pogovarjajo o dogodkih preteklega leta, saj, kot pravi sama, včasih meseci tako hitro bežijo, da se pogosto ne vidijo. Z mamico treh hčera: Taje, Vite in Flore smo poklepetali o čarobnem obdarovanju in družinskih prazničnih običajih. Drage mamice in očki, na koncu članka ne spreglejte nagradne igre, v kateri lahko osvojite nakupovanje prav s slavno mamico.

Problematični najstnik
02. 12. 2019 07.53

Če ogromno učencev piše test negativno, ali je nujno ponavljanje?

Kaj se zgodi, če ogromno učencev piše test negativno? Preverite, kako je v osnovnih šolah in kako v srednjih šolah!

Novice
07. 11. 2019 09.05

Ana Žontar Kristanc: Atopijski dermatitis, alergije in luč na koncu tunela

Pet let bo minilo odkar so naše življenje prevzele alergije. Mogoče ne zveni dolgo, toda zame se zdi kot celo večnost in lahko bi rekla, da ločujem na življenje pred in po. Ob postavljeni diagnozi se mi zadeva ni zdela nič posebnega, ko pa enkrat padeš v ta svet in ugotoviš kaj zares s seboj potegne huda alergija na pršice, živalsko dlako in pelode, ugotoviš da bo potrebno za relativno prijetno življenje tvojega otročka, veliko dela. V mislih imam čiščenje, prilaganje, pranje... pa v isti meri tudi nega. Za nas ne obstaja da gremo v trgovino in kupimo bundico, ali pa pripeljemo otroka, ki je zvečer zaspal v avtu in ga položimo v oblačilih v posteljo... Kar naenkrat si na mestu, ko moraš kot mama poznati vse v zvezi z atopično kožo, poznati vse kreme, načine nege. Kar naenkrat ugotoviš, da se tvoje življenje vrti samo še okoli alergij in atopičnih kož.

Problematični najstnik
12. 11. 2019 06.52

Ali lahko učitelj naglas pove učencu oceno testa?

Ali lahko učitelj naglas pokliče učenca in pove njegovo oceno ali mora samo izročiti test učencu, torej, da dejansko samo on vidi oceno? Odgovarja namestnica informacijske pooblaščenke Alenka Jerše.

Novice
08. 10. 2019 15.49

Pet otrok nima več kraljevskega statusa

Švedski kralj Carl XVI. Gustaf je petim vnukom ukinil kraljevski status. To pomeni, da nimajo več naziva kraljevska visokost, od njih se ne bo več pričakovalo izpolnjevanje uradnih dolžnosti, prav tako pa ne bodo deležni apanaž, rednega letnega prejemka, ki se financira iz davkov.

Malček
07. 08. 2019 08.03

Težave pri izgovorjavi šumnikov in glasu R – kdaj k logopedu?

''Pozdravljeni, sin bo septembra star štiri leta. Zelo površno izgovarja šumnike, o R ni sledu. Ko govori, zelo hitro govori in marsikdo ga ne razume, ker zelo površno izgovarja besede oz. malce po svoje. Tisti, ki smo z njim pogosto v stiku, vemo, kaj želi povedati, drugi ne. Ko ga opozorimo, da govori počasneje, pove razločneje, ampak ne čisto jasno. Bi moral k logopedu? Na sistematskem pregledu tega niso omenili, ampak mene je strah, da ne bo prepozno. Ne upam se čakati do pregleda v šolo. Naj omenim pediatrinji in jo prosim za napotnico za logopeda? Če bo hodil, ali se da to popraviti ali pa bo imel vse življenje težave pri izgovorjavi? Hvala za pomoč. Lep pozdrav,'' je zapisala v sporočilu, ki ga je na Bibaleze.si naslovila, mamica.

Nosečnost
20. 06. 2019 08.12

Kaj mora biti v torbi za porodnišnico?

V porodnišnico bi lahko vzeli marsikaj, toda prav je, da se omejite na manjšo torbo ali nahrbtnik. Kaj pa ne sme manjkati v njej?

Najstniki
12. 06. 2019 09.06

Mladostnikom odgovorili na več kot 43.000 vprašanj

Preventivni program To sem jaz, ki so ga uvedli v nekdanjem celjskem zavodu za zdravstveno varstvo, v teh dneh praznuje 18 let delovanja. V tej spletni svetovalnici so anonimnim mladostnikom doslej odgovorili na več kot 43.000 vprašanj, povezanih s težavami odraščanja, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Novice
07. 06. 2019 12.48

Poroka pred 15. letom

Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) je danes predstavil prvo poglobljeno analizo o otroških ženinih. V njej razkriva, da je bilo 115 milijonov dečkov in moških po svetu poročenih že v otroštvu, med njimi 23 milijonov že pred 15. letom starosti. Pri tem Unicef opozarja, da je na svetu 765 milijonov otroških ženinov in nevest.

Razvoj
06. 06. 2019 08.12

Minil je en mesec in to lahko pričakujemo

En mesec je naokrog, od kar je na svet pokukal mali Archie Harrison Mountbatten-Windsor, sin Meghan Markle in princa Harryja. Deček je sedmi v vrsti za prestol in mu z rojstvom ne pripada naziv princ. Bibe smo preverile, kaj je značilno za razvoj enomesečnega otroka, kaj lahko starši pričakujejo.

Šola za starše
27. 05. 2019 10.53

Najlepša zabava za nosečnico

Sami organizirate zabavo za nosečnice ali vam jo bodo priredile vaše prijateljice? Zbrali smo nekaj napotkov, kako boste poskrbeli, da bo vse potekalo v najlepšem redu, da bodo povabljenci zadovoljni, vi, kot bodoča mamica, pa se boste zabave spominjali še leta in leta.

Najstniki
02. 04. 2019 09.20

Motivirajo dijake za krvodajalstvo

Transfuzijski center celjske bolnišnice si skupaj z Območnim združenjem Rdečega križa Celje že vrsto let prizadeva motivirati celjske srednješolce za darovanje krvi za potrebe bolnikov. Tako je bolnišnica v šolskem letu 1995/96 pripravila projekt Dan odprtih vrat transfuzijskega centra, odziv dijakov na ta projekt pa je bil zelo dober.

Novice
20. 03. 2019 09.09

Toliko slovenskih staršev pomaga pri domači nalogi

Le 12 odstotkov Fincev pomaga otrokom pri domačih nalogah. V Sloveniji je odstotek višji, več kot polovica slovenskih staršev pa tudi poroča o vsakodnevnih domačih nalogah.

Malček
22. 02. 2017 05.59

Taka oznaka mora biti na ličilih za otroke

Gre za kozmetiko ali igrače? Dejansko za oboje. Ličila za otroke morajo biti skladna s predpisi o varnosti kozmetičnih izdelkov in predpisi o varnosti igrač. Tako boste na njih zasledili oznako CE, ki je izjava proizvajalca, da je igrača varna, kot seznam INCI in druge oznake, predpisane za označevanje kozmetičnih izdelkov. Pripravili smo nekaj nasvetov za izbiro in uporabo (pustnih) ličil za otroke.

Novice
30. 01. 2019 10.16

Večinoma popolna prepoved obiskov!

Preverite, v katerih slovenskih porodnišnicah in kje na otroških oddelkih veljajo prepovedi obiskov zaradi pojava gripe in povečanega števila drugih virusnih obolenj!

Zdrav otrok
05. 01. 2018 08.14

Vse o najpogostejših otroških boleznih

Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Novice
27. 11. 2018 09.03

Ta znanstvenik je ustvaril gensko spremenjena dojenčka

Kitajski znanstvenik trdi, da je ustvaril gensko spremenjena dojenčka. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki so kritični. Oblasti so uvedle preiskavo.

Problematični najstnik
27. 09. 2018 08.07

Tako lahko šolarju pomagate pri učenju

Namesto njega se ne morete učiti, a vseeno bi mu radi vsaj nekako priskočili na pomoč. Kaj pa če bi to storili z eteričnimi olji? Aromaterapevtka Nina Medved pravi, da obstajajo takšna, ki šolarju lahko pomagajo pri osredotočanju, pa tudi takšna, ki mu lahko pomagajo pri sprostitvi in spanju, ko ga naslednji dan čaka stresna preizkušnja.

Vse o prehrani
13. 09. 2018 08.05

Poskrbite, da bo tudi vaš otrok zajtrkoval

Ministrstvu za zdravje je uspelo ustaviti in obrniti trend naraščanja debelosti otrok, so na ministrstvu za zdravje odgovorili na ugotovitve računskega sodišča, da bi lahko država še izboljšala obvladovanje debelosti otrok. Povečal se je delež mladih, ki redno zajtrkujejo, upadel pa delež mladih, ki pogosto uživajo sladke pijače.

Spanje in dojenje
01. 08. 2019 06.28

'Ali lahko dojim prijateljičinega otroka?'

Pisali smo o nesebičnem dejanju policistke, ki je dojila tujega otroka. Marsikdo ji je čestital, da se je odločila tako, marsikomu pa se je porajalo vprašanje, ali je to sploh sprejemljivo. Bi lahko tako škodila dojenčku?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863