naporni

Ni vedela, da je noseča: Popkovino odgriznila z zobmi
Včasih ženske preživijo celo nosečnost, ne da bi vedele, da so noseče, kar vodi do "kriptičnih nosečnosti". Te so pogosto presenetljive, saj običajni simptomi, kot so slabost, povečanje telesne teže ali rast trebuha, niso prisotni. Porodi, ki sledijo, so lahko še bolj šokantni, saj ženska rodi brez pričakovanja in brez ustrezne priprave ali medicinske pomoči.

Ganljiv trenutek: Tadej Pogačar v maminem objemu
Starševska ljubezen in podpora sta pogosto najmočnejši motivaciji za uspeh, kar je lepo prikazano v trenutku, ko sta Tadeju Pogačarju po zmagi čestitala njegova starša. Ta ganljiv trenutek je navdušil mnoge.

Kdo so visokoobčutljivi otroci?
Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna
Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?
Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Izpoved starih staršev: 'Nočeva več paziti na vnukinjo, postalo je utrujajoče'
So babice in dedki dolžni čuvati svoje vnuke?

So drugorojenci res bolj 'problematični'?
Ko gre za ljubezen do otrok, se ta ne deli, temveč množi. Vsakega otroka imate enako radi, vendar na drugačen, edinstven način. Že kar pregovorno pa postaja, da je drugorojeni otrok precej težavnejši in napornejši od prvorojenega.

Kaj pa vidva čakata, saj sta že toliko časa skupaj?
Decembrski prazniki so tudi čas družinskih srečanj, kar lahko ženskam, ki se trudijo zanositi, predstavlja veliko čustveno stisko. Pri tem ne gre le za neprestano soočanje z neprijetnimi vprašanji v smislu: Kaj pa vidva čakata?, ampak so ti prazniki za mnoge pare tudi opomnik, da nimajo lastne družine. Če ste pod stresom in ne veste, kako bi ravnali v takšnih primerih, si preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame
Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?
Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

To storita, še preden pride otrok
Bosta postala starša? "Čeprav bosta prevzela vlogo staršev, se morata zavedati, da še vedno ostajata tudi partnerja in da morata negovati svoj odnos," poudarja psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. "Samo v tem primeru bosta tudi lahko uspešna v svoji novi vlogi." In pripravljena morata biti na spremembe, ki prihajajo. Pomembno je, da se o nekaterih stvareh pogovorita še pred rojstvom otroka.

Kako usvojiti zdrav način življenja po porodu
Zdrav življenjski slog je nekaj najboljšega, kar lahko vpeljemo v svoj vsakdan - zase in za svojega otroka. In vedno je pravi čas, da naredimo manjše ali večje spremembe na bolje. Zato nima smisla, da vedno le čakamo na pravi trenutek, saj lahko z uvajanjem zdravih navad začnemo že danes, počasi, korak za korakom.

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Spoznanja, ki lajšajo materinstvo
Nenehno hrepenenje po popolnosti in doseganju nemogočega, je tisto, kar naša življenja dela prazna. Zavedanje, da je življenje prekratko, da bi stremeli k popolnosti, pa je tisto, zaradi katerega naša življenja postanejo pisana, zabavna in veliko bolj sproščena.

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo
Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

'Po porodu mi ni več do spolnosti'
Preobremenjenost ob rojstvu novega družinskega člana postavi spolnost za nekaj časa na stranski tir. Nekateri pari pa se tudi po 18 mesecih od poroda še vedno soočajo s pomanjkanjem spolnega življenja. Kakšni so razlogi za to?

Ganljiv video: To, kar je za vas normalno, je zanje magično
Ste se kdaj vprašali, kako ste videti v očeh otroka? Kakšen dan je otrok preživel v vaši družbi in kako vas je doživljal? Ravno to prikazuje spodnji posnetek.

Starejša sestra prevzela skrbništvo svoje mlajše sestre
Življenje piše številne zgodbe, a zgodba sester Pann iz Celja je edinstvena. Tri sestre so odraščale v ljubeči družini, a po očetovi bolezni in mamini nenadni smrti se je življenje, kot so ga poznale, spremenilo v sekundi. Še več, če takrat 22-letna Nena ne bi prevzela skrbništva nad najmlajšo, 10-letno Ines, bi bila slednja prisiljena oditi v rejništvo.

Zvezdnica pripravljena, da postane mama
Zadnjih deset let je s svojimi oblekami, besedami in tudi dejanji pogosto šokirala, a očitno tudi za pop zvezdnico Lady Gaga prihaja čas za novo poglavje v njenem življenju. Po dveh neuspelih zarokah je spet zaljubljena, je tik pred izdajo novega albuma Chromatica, s katerim, kot pravi sama, slavi življenje, mimogrede pa je v bitki proti koronavirusu s Svetovno zdravstveno organizacijo zbrala še preko 30 milijonov evrov. Zdaj je pripravljena postati še mama.

Drugič noseča le nekaj mesecev po rojstvu hčerke
Njena hčerka je bila stara malo več kot eno leto, ko je dobila drugega sina. Bila je izjemno srečna, a vseeno je pogrešala pomoč mame, ki bi ji v prvih dneh prišla prav. Z možem sta bila namreč v tujini, daleč od sorodnikov, ki bi jima lahko pomagali.

Na vrhu lestvice najboljših božičnih sejmov v Evropi
Ko nastopi vikend, smo vsi pripravljeni, v mislih nam že roji, kam nas bo pot vodila tokrat. Ne daleč, v glavno mesto Hrvaške, ki je od Ljubljane oddaljeno 142 km, v Zagreb, kulturno, gospodarsko in politično središče, kjer bomo odprli vrata kakšnega muzeja, pokukali v živalski vrt, se sprehodili po znamenitem trgu, parku, občudovali cerkve in spomenike. Tako kot vsako leto nikakor ne bomo zamudili najlepšega božičnega sejma v Evropi.

Najstnik o tem, kaj mu pomeni valeta
Napočil je konec šolskega leta za devetošolce in to bodo obeležili tudi z valeto, na katero so povabljeni tudi ravnateljica, podravnateljica, učitelji, ki so jih spremljali skozi vsa šolska leta, ter njihovi starši. Mi smo pocukali za rokav enega izmed njih in ga vprašali, kaj pravzaprav mu pomeni valeta.

Tako boste velikonočne praznike preživeli brez stresa!
Družinska srečanja, ki se odvijajo v času večjih praznikov so vedno slavljenje ljubezni, povezanosti in podpore. Omogočajo kratek počitek od napornega življenjskega vsakdana in kakovosten čas preživet v družbi tistih, ki nam največ pomenijo. Vedno znova nas opomnijo na pomembne življenjske vrednote in nas navdajo z novo energijo. Kako lahko preživite radostno veliko noč v družbi otrok in širše družine?

Eritem na obrazu
Lep pozdrav! Imam težave z rdečico na obrazu in dekolteju. Pogosto me spravi v zelo neroden položaj. Ta rdečica je podobna "flekom" ki so precej veliki. Tudi s pudrom jih ne gre prekriti. Naj omenim,...

V novorojenčka se takoj zaljubiš. - Ni nujno!
"Nosečnost je čudovita", "v novorojenčka se takoj zaljubiš", "po prihodu novorojenčka domov je vse rožnato". Ni vedno res, ni vedno res in ni vedno res.

To vse lahko počnete decembra
Pred nami je eden najlepših mesecev v letu, ki tudi v odraslih prebudi otroško razigranost. Obkroženi smo z lučkami, police trgovin se šibijo pod težo vsega lepega, v mislih pa že sestavljamo seznam daril za vse ljudi, ki so nam dragi. A veliko pomembneje kot to, kaj bomo nekomu podarili je, da si v tem mesecu postavimo en sam cilj – kakovostno preživeti čas z družino. Če je današnji slog življenja hiter se prav v tem obdobju lahko malce upočasnimo, posvetimo sebi in najdražjim ter počnemo stvari, za katere nam običajno zmanjka časa. December je torej dragocen čas ljubezni, predanosti, ko lahko družini pokažemo, koliko nam pomeni.

Kaj vse se morate pozanimati na informativnem dnevu?
Dobra seznanjenost z izobraževalnimi programi lahko osnovnošolcem tudi po posvetu s starši precej olajša izbiro srednje šole. Na portalu Mesto mladih bodoče dijake spodbujajo, naj se na informativne dneve dobro pripravijo, šolska svetovalka Majda Jus Ašič pa opozarja, da bodo ti zaradi količine informacij in novih vtisov zanje precej naporni.

Skozi igro do zaupanja
Otroška igra je bistveni del odraščanja, saj otroka nauči zaupanja, empatije in socialnih spretnosti.