Bibaleze.si

napotki

Po porodu
03. 11. 2024 05.00

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?

Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Zdrava nosečnica
22. 09. 2024 05.00

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda

Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Dojenček
29. 02. 2024 04.15

Pranje otroškega perila z detergentom in mehčalcem – da ali ne?

Ko se pripravljamo na pridobitev novega člana v družini, se hkrati soočamo z mnogimi napotki, nasveti in informacijami, na katere prej morda nismo niti pomislili. Ena pogostejših je ta, da se je pri pranju otroških oblačil dobro izogibati navadnim detergentom in mehčalcem. Pa to res drži?

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Zdrava nosečnica
24. 11. 2022 05.00

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost

Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Zdrav otrok
18. 03. 2022 04.45

Ko otrok dobi diagnozo šum na srcu

Srce je pomemben organ, zato so starši, ko pediater postavi diagnozo šum na srcu, upravičeno na trnih. Kaj to vendar pomeni? Sam po sebi šum še ni bolezen. Nadaljnje preiskave lahko pokažejo, da gre za tako imenovan nedolžen šum, ki ne potrebuje nobenega zdravljenja. "Po drugi strani je lahko znak hude ali manj hude okvare srca," pove prof. dr. Mirta Koželj, dr. med., iz Službe za kardiologijo na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.

Novice
18. 11. 2021 06.00

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!

Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

5KA
05. 10. 2021 08.07

Pogovarjajte se z otrokom o šoli

Predstavljamo vam pet korakov, s katerimi boste svojemu šolarju nekoliko olajšali letošnje šolsko leto.

Vzgoja in vrtec
18. 08. 2021 14.01

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?

Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Družina in odnosi
30. 08. 2019 12.46

To morajo znati vsi šolarji!

Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Otroške sobe
26. 04. 2019 11.14

Umestitev previjalne mize v majhnem stanovanju

Pri opremljanju sobe za novorojenčka se nam porodita dve poglavitni vprašanji, in sicer, kje bo spal in kje ga bomo previjali? Pri izbiri in umestitvi otroške posteljice večjih dilem tako ni, ker gre za osnoven kos pohištva, nekoliko drugače pa je pri previjalnih kotičkih, ki ponujajo več možnosti oziroma manevrskega prostora za umeščanje.

Problematični najstnik
07. 09. 2018 10.47

Tega otrok nikoli ne sme početi!

Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Malček
31. 08. 2018 06.40

Pozor, če vidite ta znak!

Otroci nimajo zavor, vozila jih imajo. Prepričani so, da jih vidite, če oni vidijo vas. Mislijo, da se avto lahko tako hitro ustavi kot oni. Zato je na vas, da poskrbite za njihovo varnost.

Problematični najstnik
24. 08. 2018 08.08

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!

Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

Vse o prehrani
19. 03. 2018 08.16

Znate pravilno prerezati grozdje, da se otrok ne zaduši?

Ste vedeli, da je grozdje zelo nevarno za dojenčke, malčke in mlajše otroke, ker se lahko s posameznim grozdom zadušijo? Preverite, kako ga je treba prerezati, da bo varno za jesti.

Malček
30. 08. 2017 08.05

Gre vaš otrok 1. septembra v vrtec? To morate vedeti!

Seveda se bo imel vaš otrok v vrtcu super, medtem ko boste vi v službi. Da slovo za nekaj ur ne bo preveč stresno tako zanj kot tudi za vas, smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

Novice
21. 02. 2017 08.11

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?

Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Malček
12. 08. 2016 08.18

Prva pomoč pri otroku

Napotki za prvo pomoč otroku pri zadušitvi, prometni nesreči, strupu in opeklinah.

Zdrav otrok
04. 08. 2016 08.27

Prepoznajte Kawasakijevo bolezen

Kawasakijeva bolezen je zelo redka, prizadene predvsem otroke, mlajše od pet let. In čeprav je pogostejša pri dečkih, je za njo zbolela tudi enoletna Maja. Ker o bolezni ni veliko govora, so njeni starši želeli čim prej izvedeti vse o njenih vzrokih, poteku, posledicah …

Družina in odnosi
21. 06. 2016 08.07

Okrevanje po splavu s pomočjo joge

Pri vadbi joge mora biti posebej pazljiva nosečnica, ki je nagnjena k splavu, saj se za njo vadba joge nekoliko razlikuje od vadbe, ki je priporočljiva za nosečnico, ki ima zdravo nosečnost brez posebnih zdravstvenih težav.

Očkov kotiček
30. 09. 2015 15.32

10 povedi, ki jih morate izreči!

Minili so časi, ko so očetje večino časa preživeli zdoma in je otroke vzgajala le mama. Danes imajo tudi pripadniki moškega spola pomembno vlogo pri odraščanju otroka. Tokrat bomo izpostavili vpliv očkov na hčerke. Kaj vse jim lahko rečejo, da se bodo počutile ljubljeno, da bodo zrasle v srečne in samozavestne ženske?

Novice
09. 07. 2015 07.15

Napotki za varno kopanje

V zadnjih dneh vročine se je utopilo več ljudi, ki se ohlajajo na urejenih in neurejenih kopališčih, opozarjajo na Generalni policijski upravi. Zato policisti opozarjajo na osnovna pravila in napotke za varno kopanje.

Novice
22. 04. 2015 10.06

Hofer predstavil novo linijo izdelkov za najmlajše Natur aktiv baby

V Minicity-ju v ljubljanskem BTC je Hofer v sodelovanju s kulinarično blogerko Ano Žontar Kristanc in Združenjem Demeter Slovenija predstavil novo linijo bio izdelkov lastne blagovne znamke Natur aktiv Baby. Linija bo zadovoljila tako starše z najvišjimi merili pri izbiri kakovostne hrane za njihove malčke kot ponudila cenovno dostopno alternativo bio izdelkov za otroke.

Družina in odnosi
09. 03. 2015 08.14

Špelin kotiček: To so uši! Panikaaaa!

Vrtec je za nekatere otroke, če ne kar za vse, prva prava prelomnica v življenju, ko se prvič ločijo od staršev, starih staršev. Pridejo v popolnoma novo okolje, kjer vlada popolnoma nov red, stvari nenadoma potekajo drugače. In mislim, da ni starša, ki ga ne bi vsaj malo skrbelo, kako bo otrok vse skupaj sprejel, se navadil, se vklopil v skupino in sprejel vzgojiteljice. Tudi mene je to doletelo, dvakrat. Vendar me je bolj kot to skrbelo nekaj povsem drugega …

Novice
05. 11. 2014 14.16

Nujno opozorilo za Ljubljančane!

V Mestni občini Ljubljana ob napovedi vremenoslovcev, da bodo v prihodnjih dneh znova obilne padavine in s tem nevarnost poplav, stanovalce na ogroženih območjih pozivajo, da se pravočasno pripravijo na morebitne poplave. Vreče, ki jih je mogoče uporabiti kot protipoplavno zaščito, so na voljo predvsem v trgovinah s kmetijskim materialom, navajajo.

Mobilno
13. 06. 2014 10.52

Kdaj je čas za prvi mobilni telefon?

Kdaj boste kupili otroku prvi mobilni telefon ni odvisno od njegove starosti, temveč od tega, če za to obstaja realna potreba. Ne smete podleči izsiljevanju: ''Vsi sošolci ga že imajo!'', temveč mu ga morate omogočiti zato, ker ga res potrebuje. Ko končno vstopi v svet mobilne telefonije, pa ga morate naučiti, kako ga pametno uporabljati oz. o tem, da mora sedaj pokazati še kanček več odgovornosti.

Malček
17. 02. 2013 07.15

Medicinski priročnik, ki mu lahko zaupate!

Oktobra prihaja novi Družinski medicinski priročnik s strokovnimi, preverjenimi in zanesljivimi zdravniškimi nasveti za vsako družino!

Družinsko življenje
02. 11. 2012 06.27

Ko babica prestopi mejo zasebnosti

Sem novopečena mamica, ki se je znašla v nekoliko čudnem položaju. Ker bi rada problem rešila na kulturen način, predvsem pa si želim, da bi z vpletenimi še naprej ostala v dobrih odnosih, bi lepo prosila za nasvet, pomoč. Pa naj kar pojasnim, kje je težava ...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863