Bibaleze.si

napredovanje

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Nosečnost
31. 10. 2024 04.00

Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?

Preverite, kako se med nosečnostjo iz tedna v teden spreminja vaše telo. Za vas smo pripravili vodnik in napotke, s pomočjo katerih boste lahko izvedeli, kaj lahko v določenem obdobju nosečnosti pričakujete in kako ravnati ob morebitnih tegobah.

Zdrav otrok
31. 10. 2024 03.45

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka

V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Razvoj otroka
10. 10. 2024 01.00

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore

Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Porod
02. 10. 2024 03.30

Dihanje med porodom: Lahko dobra tehnika lajša bolečino?

Porod je pogosto povezan z intenzivnimi fizičnimi in čustvenimi izkušnjami. Med številnimi strategijami, ki jih ženske uporabljajo za spopadanje z izzivi poroda, se tehnike nadzorovanega dihanja že dolgo zagovarjajo kot način za zmanjšanje bolečine, tesnobe in stresa med porodom. Ali dobra dihalna tehnika res lajša bolečine med porodom ali je le dopolnilno orodje, ki pomaga ohranjati koncentracijo?

Problematični najstnik
17. 07. 2024 05.00

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?

Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Zdrav otrok
21. 03. 2024 03.30

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom

Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Šola in splet
20. 01. 2024 04.00

Zakaj otroci tako radi igrajo videoigre?

Znano je, da otroci obožujejo videoigre in da so zmožni v tem vzporednem svetu preživeti ogromno časa, ne da bi se sploh zavedali občutka časa in prostora. A igranje iger skriva zelo kompleksen psihološki mehanizem, ki lahko vodi v odvisnost. Igre namreč pomagajo zadovoljiti osnovno potrebo po občutku svobode, namenu, napredku in socialni povezanosti.

Novice
21. 10. 2023 05.00

Za deklico Karolino, ki ima redko bolezen, bo tekel tudi Borut Pahor

Karolina je zvedava in nagajiva štiriletnica, ki ima redko in smrtonosno bolezen, in sicer Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki povzroča pospešeno staranje. Izdelava genske terapije, ki bi lahko ustavila napredovanje bolezni, pa stane kar 2 milijona evrov. In ker starši tega denarja nimajo, v Društvu Viljem Julijan zbirajo denar, s katerim želijo deklici pomagati, da bi čim prej prejela novo gensko terapijo.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2023 05.00

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?

Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2023 05.00

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Malček
16. 12. 2021 19.11

5 nasvetov za otrokovo odgovorno ravnanje z denarjem

Denar je sveta vladar, pogosto slišimo, danes pa se bolj kot kadarkoli poprej veliko govori o tistih, ki so svoje bogastvo ustvarili iz ničesar. V primeru Oprah Winfrey se je morala danes slavna voditeljica, katere premoženje ocenjujejo na več milijard evrov, znajti in boriti sama, a zagotovo je lažje s podporo najbližjih. Tako so tudi na portalu Bright Side postregli z nasveti, kako lahko vzgojite bodočega milijonarja.

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Šola in splet
15. 09. 2021 07.54

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?

Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Dojenček
15. 05. 2021 07.49

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?

Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Zdrav otrok
01. 02. 2021 08.07

Kako prepoznamo anemijo pri otrocih?

Anemija je v otroštvu ena večjih zdravstvenih težav med otroci in je v neposredni povezavi s povišanim tveganjem za otroško umrljivostjo. Seveda pa ima kar nekaj različnih učinkov na zdravje otroka.

Pregledi med nosečnostjo
05. 09. 2020 08.00

Okužba s sifilisom v času nosečnosti

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Okužena nosečnica pa lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Nosečnost
21. 08. 2020 07.57

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?

Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Porodnišnice
24. 06. 2020 10.00

Imajo enake pravice kot Kate in Meghan?

Že vse od poroke princa Williama z dolgoletno izbranko Kate Middleton leta 2011 so mladi pripadniki britanske kraljeve družine v središču pozornosti. Poroki sta sledila nosečnost in rojstvo princa Georgea, nato sta svet razveselila še princesa Charlotte in princ Louise. Lansko leto pa sta vroče žezlo od brata in svakinje prevzela princ Harry in izbranka Meghan Markle. Na svet je prijokal princ Archie in dopolnil srečo vojvodinje in vojvode Sussekške. Preverili smo, kako sta se razlikovali nosečnosti in poroda obeh vojvodinj ter kakšne so nasploh nosečniške ter porodne navade Britank.

Pregledi med nosečnostjo
21. 04. 2020 08.20

Če imate glavobol, lahko to nakazuje, da imate povišan krvni tlak

Na vsakem pregledu med nosečnostjo vam bodo izmerili krvni tlak. Vrednost bodo primerjali s tisto, ki so jo zabeležili na prvem pregledu. Zavedati se morate, da je izjemno pomembno, kako visok imate krvni tlak. Če je previsok, je lahko to znak za preeklampsijo.

Nosečnost
27. 01. 2020 18.25

To so prednosti in slabosti različnih porodnih položajev

Porodnica lahko med samim porodom spreminja položaj, v katerem rojeva. Izbere takšnega, ki ji najbolj ustreza. Priporočljivo je, da ne leži ves čas, da se vsaj obrne na bok. Kakšne so prednosti in slabosti določenih položajev, nam je pojasnila Klavdija Slapar, diplomirana babica.

Razvoj
02. 04. 2025 14.03

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?

Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Novice
13. 11. 2019 09.15

Pozdravi Krisa iz Amerike

Mali Kris, za katerega vsi Slovenci močno držijo pesti, da bo uspešno prestal zdravljenje na kliniki v Los Angelesu, nam je od tam že večkrat poslal pozdrave.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863